Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Jedeme do Holešova, města, ležícího mezi úrodnými poli Hané. Pokud byste ale odtud chtěli zamířit dál k severovýchodu, už byste měli mít u sebe pas : jen několik kilometrů za městem se totiž k nebi vypínají zalesněné svahy Hostýnských vrchů a ty už se - jak známo - nacházejí na "výsostném území" Valašské republiky...
Z busu vystupujeme u Pivovarské restaurace a kolem měšťanských domů a farního kostela Nanebevzetí P.Marie jdeme hlavní ulicí k vlakovému nádraží naproti dalšímu účastníku výletu - paní učitelce ve výslužbě - Janině to mamince a mojí milé tchýni.
Stejnou cestou se už společně vracíme ke kostelu. Je otevřeno a tak nakouknu dovnitř a shlédnu interiér. Pak na náměstí k fontáně s velikou koulí a do infocentra. Cedule nám ukazují směr k synagoze, bohužel jsme nějak moc zabráni do rozhovoru a tak přicházíme až k říčce Rusavě. Po asfaltové silničce kráčíme proti jejímu proudu až k zajímavému mostku, vedoucímu už do polí. Tu židovskou památku jsme nějak minuli, nezbývá, než si ji nechat na příště ... Napravo už nás ulice vyvádí kolem nějakého starého stavení a zámecké kovárny k našemu hlavnímu cíli - holešovskému zámku a jeho parku. Vedle stojí opravená budova bývalého kláštera a kostel sv.Anny.
Takže do pokladny pro vstupenky a za chvilku nám začíná prohlídka a je nás ni jen deset. Pan kastelán je doopravdickým praprapravnukem maršála Radeckého z Radče, nejlepšího vojevůdce, jakého kdy Rakousko mělo. Po širokém schodišti nahoru do 1.patra a do již opraveného hlavního zámeckého sálu, kde jsme usazeni na pohodlné židle a z úst pana Radeckého hltáme historii města a zámku. Je vidět, že je panu kastelánu jeho povolání koníčkem a jeho poutavý a strhující výklad nemá jediné hluché místo ! ( Navíc je mi od něj - k mé veliké radosti - dovoleno fotit v zámeckých interiérech, takže k článečku přikládám i několik "exkluzivních foteček".)
Hlavní sál má rozlohu 29 x 14 x 10 m, v době opravdu nedávné prošel rekonstrukcí a doslova září novotou. Konají se v něm rozličné akce, nyní jsou v něm vystaveny obrazy s židovskou tématikou. Zámek se dostal do vlastnictví města před 6 lety, kdy byl odkoupen od poslední majitelky. Ta ho získala po převratu díky restituci a protože neměla na opravy, zámek celých 15 let chřadl a chátral. Městu se zatím podařilo za cenu asi 250 miliónů kč upravit přízemí, zámecké sklepy a prostory 1.patra. Na další opravy byla vyčíslena suma půl miliardy. Na řadu přijde oprava zámecké střechy a celého 2.patra, kde v budoucnosti povede prohlídkový okruh zámeckými komnatami a nezapomene se přitom ani na zámeckou zahradu. Rozloha francouzského parku s průhledy a vodními kanály tvaru trojzubce, ovocných sadů - které jsou velmi cenné, protože pamatují Rakousko - Uhersko - a obory totiž zaujímá rozlohu téměř 40 ha a je po kroměřížských zahradách největší v regionu.
Holešov zažil svoji největší slávu za vlády rodu Rottalů. Pan hrabě byl nejvýznamější moravský šlechtic a jeho tituly - nejyšší.moravský hejtman,sudí, prokurátor etc...etc ... hovoří za vše a to ještě ve Vídni zaujímal jedno z nejvyšších míst mezi úředníky u královského dvora ! Protože byl na rakouském území kromě jiného vlastníkem dolů, které vynášely, mohl si dovolit koupit -(nejen) - holešovské panství. V r.1650 tu začíná stavba velikého, raně barokního zámku, jeho dostavby se ale už nedožil. Za dalších členů rodu se zámek stal významným kulturním střediskem - do Holešova jezdilo panstvo na koncerty soudobé hudby, na operu, hrálo se tu divadlo a dokonce i balet !
Město nebylo za 30.leté války vážněji poškozeno. Díky Janu Sarkandrovi, zde působícím, bylo velitelem vojska - který byl také Polákem - upuštěno od rabování. (Nebohý Sarkander ale později zahynul mučednickou smrtí). Co ale nedokázala cizí vojska, to se povedlo vzbouřeným Valachům a město se ocitlo na pokraji zkázy. Hrabě Rottal byl ale tvrdý a nekompromisní mocipán. S přesilou 40 tisíc vojáků valašské vzbouřence obklíčil a tvrdě potrestal : 200 z nich bylo popraveno a zbytek násilně přestěhován. Ti největší "raubíři" dosídlili vsi Rajnochovice a Rottalovice - nynější Rusavu - a ty největší "darebáky" poslal přímo do Holešova, kde museli makat na odstranění jimi způsobených škod !!
Později panství přešlo do vlastnictví uherských rodů a poslední majitelce byl zámek odňat až po "vítězném únoru" a ona strávila dlouhá léta v komunistickém kriminálu. Zámek pak vlastnil stát. Střídali se tu různé instituce i školy a došlo zde snad k největší "rozkrádačce" v rámci republiky - z původního vybavení nezůstalo na zámku skoro nic - byla vybourávána dokonce i unikátní a vzácná kachlová kamna !!
Tolik stručně o historii a naše prohlídka pokračuje. Nyní nás čeká prohlídka 3.komnat s klenutými stropy, vyzdobenými nástropními malbami a freskami. Jsou na nich zobrazeny výjevy z antické mytologie a všechny lemovány bohatou štukaturou. V těchto místnostech zrovna končí výstava zajímavých obrazů Karla Gotta. S úcty k Mistrovi proto jen foto stropů... Přecházíme na chodbu a do dalších sálů s malbami na stropech. Některé sálky jsou pronajímány ke kulturním akcím a slavnostem a mají vestavěny bary, v jiných vidíme původní vybavení, které se podařilo dohledat a navrátit zpět do Holešova. Navštěvujeme místnost v jedné z věží, kde nás čeká prohlídka interiéru barokní skříně - kupodivu se do něj vešly jen čtvery tehdejší šaty ! V některých sálech je umístěnadalší výstava a tak jsou vzácné exponáty soustředěny v jednom ze salónků. Poté navštěvujeme "černou" zámeckou Kapli, kde vidíme na sěnách a oltáři opravdové skvosty...
Následuje zestup do velmi rozlehlých Zámeckých sklepení. K našemu překvapení zde vidíme veliký klub Drive o mnoha místnostech, sloužící ke koncertům, "diskoškám" i jiným kulturním vystoupením. Unikátní zrcadlový sál s toaletami a raritou - kde jinde u nás můžete vidět "hajzlík" z 21.století v kombinaci s původní renesanční zdí ?!? Dále prohlídka šaten pro hostující umělce a divadelníky a nové točité schodiště. Pan kastelán přidává historku o své aktivitě, kdy při nočních návštěvách zámku hraje roli majitele panství, zlého hraběte Rottala a kterak mu pan režisér Vorlíček po shlédnutí jeho vystoupení vysekl velikou poklonu, když přítomným umělcům řekl: " No, vidíte - Radecký - to je pan herec ... a vy jste jenom komedianti !!!"
Na závěr se vracíme zpět do pokladny, kde je nám předveden starý prevét, po staročesku - fuj, až se to stydím psát - se nazýval "výsernicí"... Na velkém obrazu na zdi tu visí obraz nejvyššího Moraváka v hanáckém kroji. Byl jím nějaký Drásal - měřil 2 m a 44 cm a když odcházel z chalupy, tak si klíče schovával za komín a v baráku se mohl pohybovat jen po čtyřech !
A to už se loučíme s panem kastelánem - prohlídka trvala neuvěřitelnou 1 hod a 50 min !! Bohužel překrásná Salla Terrena zůstala našim zrakům skryta, probíhají tam o sobotách svatební obřady a jen dnes jich tady mají 14 !!!
Odcházíme na prohlídku parku a kanálů a poté na chutný oběd a na bus k domovu. Cestou vidíme ještě menší parčík se secesní základní školou a starou Kapli, která je "přizdobena" prackami sprejerů...
Velice dobře jsme se napapali v Pivovarské restauraci, kde i zahrádka. Pozor - WC tu není označeno slovy "dámy" a "páni", ale DRACI a DRAČICE ...
Holešov i zámek rozhodně stojí i za opakovanou návštěvu, ročně na zámku proběhne až 240 akcí !!
Vstup pro dospělého na prohlídku činí 70 kč, důchodci platí 40 kč.