Vánoční ozdoby ovládly předvánoční Šumperk
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Dne 2. listopadu byla v v Hollarově galerii šumperského Vlastivědného muzea slavnostní vernisáží zahájena výstava s názvem Vánoční ozdoby, která představuje zajímavou soukromou kolekci sběratelky Jitky Mrkosové ze Šumperka. Tato sbírka, vytvořená v posledních osmi letech, nabízí návštěvníkům muzea nejrůznější druhy vánočních ozdob, vyrobených převážně na konci 19. a v první polovině 20. století, a to za použití mnoha různých materiálů, např. vaty, vosku, foukaného skla, korálků či perliček. A nejedná se pouze o ozdoby z různých regionů Čech a Moravy, ale také Německa. A mnozí z návštěvníků vernisáže výstavy se zde evidentně – a s potěšením – přenesli do let svého dětství …
Za čím jedeme?
Tradiční baňky tady skoro neuvidíme, ale o to více se zde můžeme setkat s ozdobami v podobě běžných předmětů denní potřeby, dětských hraček, ovoce a zeleniny, zvířat a ptáků, lesních plodů a květin, hudebních nástrojů nebo pohádkových bytostí. Samostatnou kapitolu pak představují různé dopravní prostředky, zejména kola a letadla. Nechybí ovšem ani saně, auta, lodě a mnohé jiné. K tomu je potřeba připočíst postavy světců i čertů, oblíbené kominíčky nebo pozoruhodné svítící broučky. Elektrické svíčky v podobě muchomůrek červených má doma i dnes možná mnohý z čtenářů Turistiky …
Podobu výstavy historických vánočních ozdob i příjemnou vernisáž měly v režii tentokrát pouze ženy; kromě Jitky Mrkosové (která sama také ozdoby vyrábí) a její rodiny to byla zejména kurátorka výstavy Mária Kudelová. Během vernisáže se muzejní návštěvníci např. dozvěděli, že tradice zdobení vánočního stromku pochází z Německa a u nás se rozšířila až koncem 19. století. Na počátku minulého století pak okázalou vánoční výzdobu vyráběly pro ty movité na zakázku významné umělecké dílny i sklářské hutě. Prostí lidé si pak ozdoby, jejichž podoba vycházela z lidových tradic, vyráběli sami.
Exponáty jsou vystaveny ve skleněných vitrínách, které doplňují dva živé nazdobené vánoční stromky a informační panely o jednotlivých typech ozdob i mnoha zajímavostech. Dozvíme se tak něco o ozdobách leonských, sebnitzských, skleněných (z Německa), ozdobách z papíru, vaty, přírodnin a pečiva, vosku, drátu nebo brků, ale také o historii zdobení vánočních stromků, včetně těch prvních umělých, i jejich osvětlení (poprvé se tak údajně stalo ve Štrasburku).
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My šumperští, pochopitelně, doma. Ale bát se nemusí ani ti, kteří do podhůří Jeseníků přijedou z končin vzdálenějších. Zkrátka možnosti tu jsou ...
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celá výstava je velice milou záležitostí a její návštěvník zde alespoň na chvíli zapomene na shon a starosti běžného dne. Bonusem je krátká cesta do dětství (Vláďa Mišík se koneckonc v Šumperku brzy objeví také), kterou si zde zažili a pochválili snad úplně všichni.
V městech, jako je Šumperk, se výstavy tohoto typu také často stávají příležitostí setkat se s příbuzenstvem, nejbližšími přáteli i někdejšími láskami. Autor tohoto článku se tentokrát „musel spokojit“ s nějakým tím rodinným příslušníkem, současnou kolegyní, pár kamarády a kamarádkami či bývalou spolužačkou. Ale i tak bylo na výstavě Vánoční ozdoby moc příjemně …
Ostatní informace
Výstavu „Vánoční ozdoby“ mohou návštěvníci i obyvatelé Šumperka navštívit v období od 2. listopadu 2017 do 4. února 2018. Vstupné na výstavu stojí 30,- Kč (snížené 15,- Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma). Výstava se koná ve Vlastivědném muzeu, takže je potřeba hledat Pavlínin dvůr, Fialovu ulici nebo Sady 1. máje. Vlakové i autobusové nádraží je coby kamenem dohodil, parkoviště ještě podstatně blíže.