Vápenná - Žulový vrch - Prudký potok - Hradisko - lomy Vycpálek a Rampa - Vápenná
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Přijeli jsme na nádraží ve Vápenné , obci v Rychlebských horách a pahorkatině. Pokud přejdete opačně trať tak po cca 200 m uvidíte starou , ale zachovalou vápennou pec. Nad pecí se v dáli rozkládají dnes již opuštěné Vápenné lomy. Podle těžby vápence a následného pálení v několika zdejších pecích dostala obec název .
Vyšli jsme od nádraží ve Vápenné po modrém značení . Opustili jsme obec a vydali se pěšinou vzhůru do stráně. Minuli několik domků a vstoupili na malou asfaltku , která minula další domky, hájenku a pak již cesta vedla vzhůru smíšeným lesem . Na tzv.Pasekách se trasa zalomila o 90° a po 1,5km stálém ale mírném stoupání jsme došli ke kamenné studánce pod Žulovým vrchem .
Již zde začíná žulový lom a všude se válejí žulové balvany a kvádry.
Vydali jsme se pěšinou vlevo a ta nás zavedla k zatopenému lomu Brankopy . Zatopený lom v takovéto nadmořské výšce jsme nečekali . Natož abychom zde viděli i párek raků .Opodál byla zajímavá kamenná stěna z opracovaného kamene a tak jsme na ni bokem vylezli . Odměnou nám byl krásný výhled do nížin pod Žulovým vrchem a zjištění , že se zde i skrývá trempská osada Stříbrná pavučina . Stojí tu menší sroubek a velmi pěkný totem . Několik ohnišť vypovídá o časté návštěvnosti tohoto místa .
Opustili jsme Žulový vrch a vydali se po modrém značení po silnici k rozcestí Pod Sokolím . Zde vede dál červené značení okolo Prudkého potoka . Prudký potok je opravdu dravý a je tu několik kaskád a vodopádků, bohužel velmi špatně přístupných . Cesta vedla směrem dolů a nebyla zrovna příjemná pro kameny schované pod listím . Zanedlouho jsme se dostali k dalšímu starému lomu – stojí tu i zřícenina domku z kamene . Zajímavostí je velmi dlouhá vyzděná stěna z lomového kamene v které se na konci ve výklenku s obrázkem schovává Mariin pramen . Dobrá pitná voda. Vedle potoka vede i cyklotrial dráha . Sešli jsme zcela dolů a dostali se k hájence s pstruhovým rybníkem a krásným obrovským tisem . Dál cesta vedla polem okolo romantických polosamot s obrovskými stromy.
Před námi se začala objevovat hradní zřícenina Hradisko – Kaltštejn . Hrad mně docela jako stavaře překvapil . R.1505 byl zdejším biskupstvím odstřelen , ale půlka věže dodnes zůstala pěkně zachována a to proto , že zdivo je spojeno betonovou maltou – ne vápennou . Tvrdost je obdivuhodná . Zajímavý je řez i věží , poměrně silné zdivo a velmi uzounké jediné vřetenové schodiště uprostřed obranné věže. Pod hradiskem je rozcestník na Červenou vodu a na vrch Smolný /Venušiny misky po zeleném značení/.
My jsme se vydali okolo rybníčka k velkému lomu Rampa . Ještě se tu těží v novém lomu , ale převážná část Starého lomu je opuštěná a je tu pěkný zatopený lom sloužící ke koupání . Cesta vede okolo kamenné rampy , podle níž asi lom dostal název. Část trasy vede po staré bývalé železniční vlečce do lomu . Nedaleko doporučuji návštěvu skalního útvaru Píšťala , kde je též keška snadno odlovitelná.
Červená trasa vás zavede do Žulové . My jsme se ale chtěli vrátit kvůli noclehu do Vápenné a taky jsme chtěli vidět další lom Vycpálek a tak jsme to střihli lesem a dostali se k tomuto poměrně též velkému lomu , kde se dají najít červené hessonity . I zde je pěkné koupání v zatopeném lomu . U lomu pomník lomaři Vycpálkovi . Po silnici a přes polní lán jsme se pak dostali zpět do Vápenné.
Za čím jedeme?
Lomy na vápenec, mramor, žulu. Vápenná pec u nádraží. Žulový vrch - trempská osada Stříbrná pavučina . Hrad Hradisko - Kaltštejn . Prudký potok . Mariin pramen a studánka pod Žulovým vrchem . Romantické polosamoty.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na trase jsou dobře rozmístěny dvě studánky s velmi dobrou pitnou vodou / nevím ale jak to bude v parném létě - výlet se uskutečnil v 1.12./. Ubytování v Černé Vodě. Restaurace ve Vápenné a v Černé Vodě. Dobrá samoška s velmi ochotnou paní prodavačkou je v centru Vápenné pod kostelem.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Velmi čisté a upravené okolí . Nikde jsem neviděl vandalismus . Dobré značení .
Trochu mi vadil sestup z Pod Sokolího okolo Prudkého potoka - není udržováno , nebezpečí úrazu - hned vedle je ale skvěle udržována cyklotrialová dráha.
Ostatní informace
Osobně bych doporučil i jinou začáteční trasu a to: od lomu Vycpálek přes Arcibiskupský lom do kopce k Žulovému vrchu.
Na hradě se nic neplatí . Koupání v lomech zdarma.