Vřesovka v Galerii mladých
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
V tomto případě ani nejde o příliš dalekou cestu, zvládl jsem to cestou z úřadu do práce. Stačilo neminout Vlastivědné muzeum, které se nachází v areálu bývalého Pavlínina dvora v okresním městě Šumperku. Tam snad trefí každý.
Za čím jedeme?
Necelý týden je totiž v jedné z výstavních prostor k vidění byť malá, ale vcelku obsažná výstava, která se zabývá historií opuštěného (ne tak moc) poutního a výletního místa na Vřesové Studánce. Protože co nevidět zamíří do Šumperka řada návštěvníků zdejšího bluesového festivalu, mohou se inspirovat, kde strávit část svého pobytu i návštěvou muzea (a to nejen zmíněné výstavy).
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Myslím, že v tomto případě se návštěvník obejde bez občerstvení, navíc, jak praví popiska na kávomatu u pokladny muzea, není v provozu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Shodou okolností před rokem jsem napsal jeden článek na Turistice, který se zabýval historií chaty na Vřesové Studánce a zrovna touto dobou, tedy po roce probíhá v Galerii mladých výstava, která blíže seznamuje veřejnost s historií kostelíku i turistické chaty na Vřesovce dlouho stála. Bohužel poutní místo, resp. kostelík zanikl již brzy po válce, chata sice fungovala dál, ale díky „péči“ majitele, tedy socialistického podniku RaJ i ta nevydržela a v roce 1988 definitivně vzala za své.
O obnovu či opravu chaty probíhala bezvýsledná jednání již za minulého režimu, výsledky se ovšem nikdy nedostavily. Obdobně prozatím dopadly i porevoluční snahy.
Kdo pamatuje minimálně chatu (pamětníků kostelíku už moc není, vyhořel 1946) ví, že to byla jedna z nejkrásnějších a nejsympatičtějších horských chat v Jeseníkách. Nejednalo se o žádný velkohotel, kapacita restaurace byla kolem 30–40 míst, ubytování bylo spíš nouzové. Díky relativní blízkosti byla snadno dosažitelná od Červenohorského sedla, případně pro vysílené poutníky někde od Keprníku nebo Vozky to bylo přeci jen bližší záchytné místo, než ty 4 zbývající kilometry na Červeňák.
Skupina nadšenců sdružených kolem několika architektů a výtvarníků ale bere své snažení dosti vážně. Ve spolupráci s šumperským muzeem připravili malou ale obsažnou výstavku. Hlavní exponáty jsou ve formě textových a obrázkových panelů, je tu malá galerie výtvarných děl, věnovaných Vřesovce, k vidění jsou i modely uvažovaných staveb (kapličky a chaty). Vrcholem pak jsou artefakty přímo s místem související. Jde o obraz Kristových ran, který zdobil první kostelík u Vřesové studánky, malá Pieta z Rejhotic byla vynášena v den poutí. K vidění j původní zvon z posledního kostela. Další zvony jsou ukázky prací Otmara Olivy, jednoho z iniciátorů obnovy místa. K vidění jsou i návrhy uvažovaných vitráží apod.
Návštěvník může podepsat petici, podporující výstavbu nové chaty a kaple.
Ostatní informace
Výstava v Galerii mladých se dá projít vcelku důkladně za nějakou půlhodinu, vstupné ve výši 10,- Kč je směšné. K tomu návštěvník dostane pohlednici a odznak s obrázkem staré (i snad nové) Vřesovky. Zastavení v předvánočním čase určitě není marné, do 17.1.2016 se to zatím dá stihnout.
https://www.turistika.cz/mista/chata-na-vresove-studance