Z Hranic do lázní a unikátních jeskyní
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedeme vlakem do Hranic, zpět se vracíme vlakem z Teplic nad Bečvou s přestupem v Hranicích.
Hranice leží na trati č.270 mezi Ostravou a Přerovem, z Ostravy Svinova sem jezdí vlaky téměř co hodinu.
Zpáteční cestu nastoupíme ve stanici Teplice nad Bečvou, která leží na trati č.280.
Naše trasa není náročná, poprvé jsem ji absolvoval s čtyřletým synem před několika lety.
Z nádraží v Hranicích se dáme přes autobusové nádraží vpravo, až dojdeme na rušnější křižovatku. Od tohoto okamžiku pokračujeme po třídě 1.máje kolem několika obchodů, po mostu přes dálnici až k hranickému zámku, za ním již na náměstí narazíme na červenou značku směr Teplice nad Bečvou.
Za čím jedeme?
Trasa je velice pestrá, po cestě můžeme spatřit či navštívit řadu zajímavých míst.
Hranický zámek
Původně středověký hrad přestavěný na renesanční zámek, v závěru 20. století zchátral, nyní je však velice pěkně opravené, nádvoří má celé zastřešené. Na nádvoří najdeme několik zajímavých obchůdků se suvenýry, muzeum, většinu prostoru však zabírají kanceláře městského úřadu.
Město Hranice
Hned za zámkem nás křivolaké uličky dovedou na náměstí s řadou pěkných historických domů.
Naučná stezka Hůrka
Zelené značení naučné stezky a její tabule nás budou provázet po většinu cesty kolem propasti. Seznámí nás s přírodními i kulturními zvláštnostmi tohoto po mnoha stránkách zajímavého místa.
Vyhlídka U svatého Jana
Na jednom skalisku nad údolím Bečvy je zajímavá vyhlídka na Hranice i na celý kaňon Bečvy.
Zřícenina hradu Svrčov
Zřícenina hradu ze 13. století. Po překonání výrazného příkopu se vyškrábete na vršek se zbytky základů. Odtud je nádherná vyhlídka na lázně Teplice nad Bečvou.
Hranická propast
Nejhlubší propast v ČR i ve střední Evropě. Uvidíte téměř 70 metrů hluboké srázné stěny propasti, na jejím dně je jezírko. Odborníci zatím naměřili jeho hloubku přes 200m, dna však nedosáhli, někteří odhadují hloubku propasti až na 700m.
Lázně Teplice nad Bečvou
V lázních se léčí nemoci srdce a oběhového systému, je zde řada zajímavých lázeňských budov i několik pramenů s minerální vodou hluboce nasycenou kysličníkem uhličitým.
Výrony tohoto oxidu můžeme pozorovat i v samotné řece Bečvě.
Zbrašovské aragonitové jeskyně
leží v údolí řeky Bečvy v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém vzniklý působením vod řeky a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Výzdobu tvoří minerál aragonit, dále tzv. gejzírové stalagmity a kulovité útvary připomínající koblihy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na trse v její počáteční fázi (tj. v Hranicích), i v závěru (tj. v Teplicích nad Bečvou) je řada příležitostí k občerstvení, jen úsek přes Hůrku (cca + hodina chůze jde mimo civilizaci)
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nádherný je pohled z obou vyhlídek (Svrčov, U sv. Jana), pohled do propasti vás fascinuje, zvláště můžete-li sejít po několika vratkých schůdcích i o kousek níže do hlubiny. Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou natolik unikátní, že to je zážitek sám o sobě.