Loading...
Teplé počasí mne začátkem března vytáhlo na procházku do zlínské přírody. Po dlouhé „zimní“ nečinnosti jsem měl naplánovánu jen krátkou túru od Lesního hřbitova nazpět do města (a to ještě z kopce), jenže když jsem v centru přestupoval na jiný trolejbusový spoj, zjistil jsem, že mi to nahoru ke krematoriu jede až za víc jak půl hodiny.
Všechno zlé je ale pro něco dobré: už jsem dlouho nebyl na vyhlídce nahoře na zlínském „mrakoši“, takže je třeba to napravit... a kdy, když ne teď?
K mému velkému překvapení jsou všechny rychlovýtahy vedoucí na vyhlídkovou plošinu v sedmdesátimetrové výši nefunkční (opravují se), zato je do výšin patnáctého patra možno dostat se unikátním zrekonstruovaným pater nosterem a zbytek dojít po schodech pěšky!
Moc důvěry k tomu pomalu jedoucímu bazmeku nemám – co kdybych přejel a následnou cestu opačným směrem trávil ve stoji na hlavě – takže raději vystupuji již ve třinácté etáži. Těch zbývajících schodů už naštěstí tolik není. Vyhlídka trochu zklamala – místo, odkud je na město nejhezčí výhled, se opravuje a jinak je možné pozorování zlínského okolí pouze přes pletivo instalované proti případným sebevrahům.
(Tož nevím, ale myslím si, že pokud bude mít někdo neodolatelné „nutkání“ skocovat se životem a skočit, udělá to kdykoliv /pletivo se dá přestříhat i nůžkami na plech/ - a když ne tady, tak jinde – a my, milovníci dalekých výhledů, jsme tímto opatřením zbytečně omezeni!)
Naštěstí jde okem pletiva objektiv digitálu prostrčit bez problémů, a tak se může neomezenými panorámaty města a Mladcovských a Hostýnských vrchů člověk potěšit alespoň doma na obrazovce PC.
Při pohledu dolů na rynek Práce zaujme nová a daleko líbivější podoba bývalého Prioru, který po rekonstrukci oblékl svůj staronový kabátek s nějakým tím bonusem navíc. Oprava se protáhla na 16 měsíců a stála 430 milionů korun. Postupovalo se dle návrhu arch. Jaroslava Ševčíka. Kvůli špatné statice se musely zesílit stropy, zbourána a znovu postavena byla přístavba v zadní části objektu a pod ní vznikla dvě nová podzemní patra. V té první se nachází supermarket, ve druhé parkoviště. Původní zůstal jen železobetonový skelet budovy. Jinak se vše vrátilo do doby vzniku Obchodního domu a nyní jej zvenčí opět zdobí sněhobílá omítka a stejná okna.
Loni v listopadu (2018) byl „obchoďňák“ návštěvníkům znovu zpřístupněn a přinesl celou řadu překvapení. Tím prvním je, že oproti dřívějším pěti prodejním etážím slouží k prodeji jen přízemí a první patro. To je ale opět spojeno pojizdnými schody, které zde byly jako první v Československé republice instalovány už roku 1931.
V přízemí se nachází supermarket, papírnictví, drogérie, prodejna parfémů a sýrů, knihkupectví, kavárna, trafika, zlatnictví, prodejna květin a směnárna. Návštěvníkům zde slouží i nové WC, přičemž je chodba k němu směřující na stěnách vyzdobena starými zvětšenými prvorepublikovými fotografiemi.
V prvním patře je k dispozici bistrotéka, pivnice, kavárna, obchod s dárkovými předměty a holičství. Bistrotéka Valachy přitom zabírá největší prostor. Kromě běžných potravin si zde návštěvníci mohou vybrat i z produktů farmářů anebo z bohatého výběru potravin zahraničních, samozřejmě v té největší kvalitě. Součástí bistrotéky je i bar, otevřený do nočních hodin a tzv.kornuterie, prodejna pochoutek, které jsou zájemcům baleny do papírových kornoutů.
Společnost HP Tronic bude mít v dalších čtyřech patrech kanceláře pro své zaměstnance a nad nimi bude pravděpodobně v roce 2020 dokončen welness hotel se sedmdesáti pokoji a na střeše Obchodního domu bude otevřena vyhlídková prosklená restaurace.
Tak konec výhledům, nyní už musím nazpět, aby mi k Lesnímu hřbitovu neujel spoj! Páter noster jede tak pomalu, že by se cestou dolů stačily přečíst celé noviny. Ty sebou ale nemám, takže nezbývá než se zaťatými zuby vydržať!
Linka z náměstí Práce k Filmovým ateliérům vede okolo krematoria, kde vystupuji. Na podrobný průzkum těchto míst mám (doufám) času ještě dost, teď se raději chytnu zelené turistické značky a nechám se jí okolo Lesního hotelu vyvést k odbočce na vrchol zalesněného Barabáše. Ještě než se vnořím do hvozdu, míjím zajímavou supermoderní vilu a mé oči se potěší výhledem na nedaleký Kudlov. Na kraji lesa mne překvapí nově vyznačená odbočka ke Zlínskému hradu, no a pak už po lesní cestě přes zarostlé temeno kopce (410 m) k jeho severnímu svahu. Tady se totiž nad rozsáhlou pasekou nabízí nejen na velkou část města, ale i na jeho kopcovité okolí velice pěkný rozhled.
Po pokochání se výhledy na pásmo Mladcovských a Hostýnských vrchů i „předhůřím“ s mnoha vesnicemi klesám po zelené značce dál dolů lesem až k hornímu okraji zlínského lyžařského svahu. Odtud se na střed města nabízí zase jiný a dosti neotřelý výhled, no a pak už mne nožky snesou až ke konci Masarykova náměstí. Ve skutečnosti je tenhle nadmíru svažitý rynek, klesající až dolů do centra, jen velkou zatrávněnou plochou se stromy a keři a je po dvou svých nejdelších stranách olemován objekty internátů, škol, hotelů a jiných budov, vystavěných v přísně baťovském stylu.
Největší a zdaleka viditelnou dominantou Masarykova náměstí je na jeho horním konci stojící Památník Tomáše Bati, shlížející na město. Jedná se asi o nejpůsobivější dílo Františka Lýdie Gahury. Slavný „baťovský“ architekt i zde sice využil toho, co se už tolik osvědčilo – železobetonové kostry, tvořící níže v údolí základ všech továrních budov a zbytek vyplnil hladkými zasklenými plochami. Ty dobře působí jak při pohledu zvenčí, tak i zevnitř. Řečeno ve zkratce: budova se skládá z nosného železobetonového skeletu, opěrného systému, barevných vitráží a skla a její stavba byla zahájena už rok po tragické smrti obuvnického magnáta v roce 1933.
V šedesátých letech byl památník podle návrhu arch.J.Staši přestavěn pro potřeby galerie výtvarného umění a zlínské filharmonie. Od té doby jej až donedávna zdobil nápis DŮM UMĚNÍ.
V současnosti spějí práce na obnově památníku do finiše, přičemž byly ostraněny všechny nevhodné přístavby a galerie a filharmonie se už před lety přestěhovaly do jiných prostor.
Práce přišly na zhruba 50 milionů korun. Z toho bylo šest set tisíc získáno veřejnou sbírkou, 32 milionů Zlín získal dotací a zbytek bude doplacen z rozpočtu města.
Památník byl návštěvníkům otevřen už v říjnu 2018. Nyní ale došlo k dočasnému znepřístupnění: čeká se totiž na dodávku makety letadla Junkers F 13, ve kterém přišel Tomáš Baťa roku 1932 o život. Ale jen co bude letoun v památníku nainstalován, ten se znovu otevře široké veřejnosti...