Sumperk – Noc kostelů 2012
Oblíbená akce Noc kostelů se – alespoň v Šumperku a jeho okolí – v loňském roce konala na Den dětí. Dětem se jejich svátek nijak výjimečně nevydařil, protože přes den celkem dost intenzivně pršelo. Déšť vydržel téměř až do zahájení akce a musím přiznat, že v jednu chvíli jsme dokonce uvažovali o potupné kapitulaci. Počasí však nakonec zřejmě obdrželo pokyn shůry, a tak se ve finále celá akce vydařila. Naše miniskupinka ji dokonce absolvovala doslova zcela suchou nohou.
Z časových důvodů jsme – samozřejmě - neprošli úplně všechno a dobrovolně jsme vzdali také část komentovaných prohlídek i většinu hudební produkce, ale i tak jsme toho – ke své spokojenosti – stihli více než dost. Však jsme se také hned po akci shodli na tom, že kultury bylo dost a veškeré návštěvy sakrálních staveb na nějakou dobu zcela vypustíme. Mám ovšem pocit, že toto naše rozhodnutí nepatřilo k těm zcela nejpevnějším.
Zahájili jsme – ještě za světla - v kostele sv. Barbory. Jednu dobu to byla pouze barokní hřbitovní kaple z roku 1753, která se honosí zejména restaurovanými stropními freskami uničovského malíře Ignáce Oderlického, které vznikly dva roky po dokončení kostela. Freskám vévodí zejména témata Ukřižování Krista a Šumperský děkan Paul Dittrich uděluje poslední pomazání rodině temenického sedláka, nakažené morem. Kostelu i okolnímu parku neřekne nikdo z místních jinak než Barborka a je pravdou, že patří mezi šumperskými památkami k těm nejoblíbenějším.
Po krátkém rychlém přesunu pod stále Temnou oblohou jsme navštívili prostory secesního starokatolického kostela sv. Jana Evangelisty z roku 1914. Projekt na něj vypracoval vídeňský architekt Clemens M. Kattner a asi to nebylo žádné „ořezávátkoJ“, když podle jeho plánů byl postaven například i evangelický kostel v rakouském Innsbrucku. Kostel nebývá běžně přístupný a díky částečné známosti s rodinou p. faráře jsme krom interiéru samotného kostela, jeho zvonice a vystavených liturgických předmětů i projektů stavby viděli i sklepní a ubytovací prostory.
Pak již následoval výšlap na "radniční vrch", kde se na nás těšil farní Kostel Sv. Jana Křtitele. Původní gotická stavba z 13. století byla – bohužel - barokně přestavěna po požáru města v roce 1669. Dalšími úpravami do dnešní podoby prošel kostel ještě o sto let později. Přesto však interiér mohutné hranolové kostelní věže zůstal do dnešních dnů nejzachovalejší šumperskou gotickou památkou. Nedávno zde také byly objeveny a zrestaurovány fresky Ignáce Oderlického z roku 1775, nacházející se v presbytáři chrámu.
Celou večerně-noční akci jsme zakončili (když nepočítám tradiční pivečko na Koupáku, který je ovšem také - do jisté míry - možno považovat za chrám) v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie. Tento - kdysi dávno rovněž gotický - kostel bývall součástí dominikánského kláštera, založeného roku 1293, ve kterém dnes sídlí místní střední zdravotní škola. Nynější barokní podoba kostela pochází z doby po roce 1669 a cenný je zejména zdejší barokní mobiliář. Kostel je v současnosti odsvěcen a probíhají zde převážně koncertní akce. Kapli sv. Jana Nepomuckého, přistavěnou v roce 1730, zdobí, - v Šumperku již tradičně - fresky Ignáce Oderlického.
Prohlídkou tohoto kostela jsme akci ukončili. A nohy nás po ní – kupodivu - bolely podstatně víc, než o necelý týden dříve, kdy odtlapaly tradiční pochod zvaný Hanušovická čtvrtka. A bonus popsaného šumperského toulání byl tradiční: setkání s kamarády a známými, které člověk často potkává jen na akcích tohoto typu. Pro ně i pro všechny ostatní přidávám informaci, že více fotografií z Noci kostelů 2012 je možno si prohlédnout na: http://markyz63.rajce.idnes.cz/Noc_kostelu_Sumperk_06_2012