Šumperk – Lubichův dům
Šumperský Lubichův dům je nedávno krásně zrekonstruovanou palácovou stavbou pocházející z roku 1893. Jedná se o nájemní neobarokní dům, který si nechal postavit Willibald Lubich, majitel továrny se lněným a damaškovým zbožím. Projekt této poměrně zdobné stavby vznikl ve Vídni a jako jeho autor bývá nejčastěji uváděn Heinrich Seif. Je však možné, že tento architekt využil staršího projektu bratrů Drexlerových.
Dvoupatrový dům o nestejném počtu okenních os v jednotlivých průčelích zaujme na první pohled – kromě jednotlivých zdobných prvků (lastury, hlavice, orlice apod.) – zejména přízemní bosáží a arkýřem v I. patře, který přechází v balkon patra druhého. Tento arkýř se nachází jen na jedné straně uličního průčelí, zatímco na té druhé je pouze reliéfně naznačen. Dvorní fasády jsou hladké.
Prostor, kde se tento dům nachází, původně patřil k šumperskému zámku (nebo přesněji k jeho hospodářské zázemí). Tato část přiléhala k městským hradbám a stavebně začala být využívána teprve ve II. polovině 18. století. Je přitom zajímavé, že přímo v těchto místech měl stát snad první dům nové ulice „pod hradbami“, který později vystřídal právě Lubichův dům. Podle některých informačních pramenů k tomu došlo až v roce 1905, což se ovšem zřejmě týká zahradní přístavby (dnes Slovanská 3). Letopočet 1893 totiž najdeme v podobě římských číslic i nad zadním vstupem (od zámku a hradeb)
Lubichův dům se nachází na adrese Slovanská 1, je postaven na půdorysu pismene U a při bourání jeho předchůdce zde byly nalezeny zbytky původního palisádového opevnění.
Je poměrně překvapivé, že i když je tato honosná palácová stavba označována za pozoruhodnou ukázku architektury pozdního historismu, nebyla doposud zařazena na seznam našich chráněných kulturních památek. Zareagovalo naopak město Šumperk, které tento nárožní palác přiřadilo jako položku č. 22 do oblíbeného prohlídkového městského okruhu, připomínajícího, že Šumperk býval na přelomu 19. a 20. století malou Vídní (viz. tabulka na boční fasádě domu).