Šumperk – Hlochova vila
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Že je město Šumperk, ležící v podhůří Jeseníků, nazýváno Malou Vídní, je věcí celkem známou a navíc se na tuto skutečnost stále častěji poukazuje. Koneckonců proč ne; koncem 19. století byl Šumperk skutečnou textilní metropolí habsburského mocnářství a zdejší bohaté podnikatelské rody si mohly bez problémů dovolit pozvat ke svému zviditelnění i významné architekty, působící přímo ve Vídni. Výstavní vily a paláce zde rostly jako houby po dešti a město bohatlo. Výše uvedené konstatování ovšem nic nemění na tom, že i v Šumperku se našla skupina schopných a úspěšných stavitelů, kteří svým slavnějším kolegům minimálně silně konkurovali. A jedním z nich byl i Franz Hloch, který se proslavil – mimo jiné – stavbou šumperského činžovního paláce zvaného Marienhof nebo svým podílem na stavbě krásné budovy někdejšího německého gymnasia (dnešní obchodní akademie). Většina známých šumperských staveb postupně vznikala v posledním desetiletí 19. století.
My se však přesuneme do prvního desetiletí století dvacátého. V té době je moderním slohem secese, která je všeobecně považována za poslední univerzální umělecký styl. A secese svou – určitě však ne extrémní – silou zasáhla také Šumperk, zejména jeho předměstí. Velmi pěknou stavbou z tohoto období je právě Hlochova vila, která se nachází na dnešní Nerudově ulici, nedaleko areálu šumperské nemocnice. Tato vila byla dokončena roku 1903 a stala se hned hlavním šumperským sídlem rodiny tohoto šikovného stavitele. Hlochova vila je kompletně Franzovým dílem, který zde zužitkoval svá studia na vídeňské Technice, znalost moderních stylů a technologií i šumperskou několikaletou stavební praxi. Šumperský rodák si totiž svou vilu nejen postavil, ale i sám projektoval. Najdeme zde zdobné štukové secesní prvky, dřevěné hrázdění i tradiční věž. Rodina ve vile žila až do roku 1929, kdy Franz Hloch umírá. Jeho žena následně vilu prodala a odstěhovala se do činžovního domu Marienhof.
Hlochova vila je sice tak trošku mimo „centrum dění“, protože většina turistických okruhů v Šumperku vede jen historickým středem města, ale svého času se objevila i na jedné reprezentativní šumperské dobové pohlednici. A určitě stojí za shlédnutí. Třeba už jen z důvodu turisticky atraktivní informace, že Franz Hloch byl nejen velmi dobrým sportovcem, který – coby junior - v roce 1893 vyhrál mezinárodní cyklistické závody, ale také stavitelem, který se podílel na stavbě „věže“ na Pradědu.