11 proslulých i méně prošlapaných cyklostezek, na nichž se vaše srdce rozbuší
Plánujete dovolenou na kole? Na rozmanitých a dobře značených cyklotrasách v Německu si každý přijde na své: od Baltského moře po Alpy, od Dunaje po Labské pískovce.
Věděli jste, že si můžete vzít kolo s sebou do vlaku?
Vaše kolo si můžete vzít do místní veřejné dopravy za nízké náklady nebo dokonce zdarma v závislosti na spolkové zemi a dopravním svazu. Díky tomu se snadno dopravíte do výchozího bodu své cyklotrasy ekologicky šetrným a pohodlným způsobem.
Vezerská cyklotrasa – z hor k Severnímu moři
Ve Vezerské vrchovině se historická města, hrady a zámky řadí jako perly na náhrdelníku. Ve městečku Hameln se vyplatí odbočit ke Krysařovu domu, v Brémách pak k historickému centru a radnici s Rolandovou sochou, která je na seznamu památek UNESCO. Severoněmecká nížina se vyznačuje rozsáhlou otevřenou krajinou s vřesovišti, vesnicemi, farmami a větrnými mlýny. Cestou k pobřeží podél řeky Vezery dojedete do přístavního města Bremerhaven. To je proslulé Německým námořním muzeem a Muzeem vystěhovalectví. V Cuxhavenu už vás za výkon odmění pláž a moře.
Labská cyklostezka – mezi Labskými pískovci a Waddenským mořem
Za německo-českou hranicí protéká řeka mezi pískovcovými skálami Národního parku Saské Švýcarsko. Trasa vede přímo údolím Labe s výhledy na romantickou skalnatou krajinu. Zanedlouho už na obzoru zahlédnete drážďanskou Semperovou operu a kostel Frauenkirche. Cestou dále na sever projíždějí cyklisté zajímavými městy, jako je Torgau, Wittenberg či Desava. Milovníci techniky se zastaví na křižovatce vodních cest u Magdeburgu a samotný Hamburk by také stál za delší setrvání. Při ústí Labe do Severního moře u Cuxhavenu vás pak přátelsky přivítají zaoceánské lodě.
Pobřežní cyklostezka podél Baltského moře – útesy a bílé pláže
Podél Kielského fjordu směřuje trasa nejprve do Fehmarnu. Přímořská letoviska v Lübeckém zálivu prokoukla do krásy a v Travemünde můžete sledovat vyplouvající trajekty. Hanzovní města Wismar a Stralsund a jejich centra jsou zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, takže jejich návštěva je téměř povinností. Odpočinout si můžete třeba v módním Heiligendammu, bílém městě u moře. Po poloostrově Fischland-Darß-Zingst vede trasa na největší německý ostrov Rujána se světoznámými křídovými útesy. Poslední kilometry vedou přes pevninu na ostrov Usedom s elegantními císařskými lázněmi. Ještě větší část Baltského pobřeží lze na kole projet z Kodaně a Gdaňsku, protože cyklotrasa vede souběžně s trasou EuroVelo 10, která má být prodloužena až do Petrohradu.
Dunajská cyklostezka – doprovod legendární řeky
Jako každá řeka i Dunaj je na začátku malý: V Donaueschingenu vyvěrá v parku zámku Fürstenberg a posléze se ztrácí v podzemním jeskynním systému zvaném Dunajské propadání. Řeka brzy opět vyvěrá a dorazí do Ulmu s nejvyšší kostelní věží na světě, pak teče do Donauwörthu s jednou z nejkrásnějších ulic v jižním Německu a spěchá dále do velkolepé krajiny Dunajské soutěsky. Na vedlejší trase údolím Urdonau na vás čekají četné jeskyně zapsané na seznamu UNESCO. Ve městě Regensburg, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, můžete v historickém centru města navštívit na tisíc památek. Německá Dunajská cyklostezka, která je součástí evropské dálkové cyklotrasy EuroVelo 6, končí v Pasově. Ne nadarmo se Dunaji říká "pramen Evropy".
Rýnská cyklostezka – pohodlně podél majestátního Rýna
O významu Rýna svědčí velkolepé stavby, jako jsou hrady, pevnosti, památníky, kostely či historická města, která lemují jeho majestátní tok. Mnohé z nich jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Rýn je také hospodářskou dopravní tepnou Evropy; rušnou lodní dopravu zajišťují desítky přístavů. Přírodní divy, jako je malebné údolí středního Rýna se slavnou skálou Loreley, jsou pastvou pro oči, regionální kulinářské speciality pak pro chuťové buňky. Milovníci vína se mohou těšit na mok z vinic na obou stranách Rýna, zatímco na milovníky umění čeká na Rýnské cyklotrase bohatá kulturní nabídka.
Mohanská cyklostezka – potěšení z klikatých stezek
Řeka Mohan má dva prameny, takže i cyklotrasa má dva výchozí body: Buď v Creußenu, u pramene Červeného Mohanu (Francké Švýcarsko), nebo v Bischofsgrünu, u pramene Bílého Mohanu (Fichtelgebirge). Obě ramena řeky pokračují společně od obce Mainleus (Francký les) nedaleko Kulmbachu. Ať tak či onak, obě cesty jsou skvělé: V Hornomohanské Juře vede trasa přes "Boží zahradu", jak se zpívá ve francké písni, a dále do historického centra Bamberku, zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO. Řeka si pak razí cestu přes Steigerwald a pohoří Haßberge do Schweinfurtu, odkud protéká dále do francké vinařské oblasti, kouzelného údolí Tauber a oblasti Spessart-Mainland. Za metropolí Frankfurt cesta končí v Mohuči, kde se Mohan vlévá do Rýna.
Cyklistická stezka údolím řeky Rúr – do Porúří podél Rúru
Na této cyklotrase podél řeky Rúr se v krajině střídají lesy, louky, hrady a hrázděné domy i památky průmyslové éry. Těžební věže, vysoké pece a plynojemy – dnes centra sportu a kultury. Působivé památky jsou rozmístěny v krátkých intervalech podél řeky. Arnsberg se středověkým centrem města i klasicistní čtvrtí, kolébka hornictví v Porúří v údolí Muttental, Baldýnské jezero v Essenu, a nakonec ve městě Duisburg nově rekonstruovaný vnitřní přístav s promenádou a gastronomickou mílí.
Cyklostezka Bodamské jezero-Königssee – jízda krajinou jako z obrázkové knížky
Majestátní alpské panorama, idylická jezera, vesnice a města i pohádkové zámky krále Ludvíka II. - to vše nabízí cyklostezka Bodamské jezero-Königssee. Tato lákadla je však třeba si zasloužit, trasa totiž nabízí poměrně dost stoupání. Cesta začíná v Lindau a krátce za Immenstadtem odbočí do Sonthofenu, pak se však cyklisté vrátí na předchozí trasu u Rettenbergu.
Kopcovitou krajinou Allgäu trasa vede kolem pivovaru Bad Tölz, pak podél jezer Tegernsee a Schliersee. Ta lákají k zastávce stejně jako zámky Hohenschwangau a Neuschwanstein, až nakonec přivítají cyklisty svou krásou Berchtesgaden a Königssee.
Cyklostezka podél Emže – od řeky Senne k Severnímu moři
Řeka a cyklostezka se zpočátku klikatí přes Paderborner Land a okres Gütersloh, dva z pěti regionů, kterými na trase projíždíte. Krajinu na horním toku charakterizují písečné duny, borové lesy a vlhké louky, stejně jako města s typickými hrázděnými domy. Velmi rovinatá trasa vede přes nivy řeky Emže a region Münsterland s pohádkovými vodními hrady. Po rozsáhlých vřesovištích a rašeliništích v nivě Emže se trasa stáčí k moři: nacházejí se zde přístavy, zdymadla, jezy a historický přívoz v Ditzumu. Na konci vás čeká u Emdenu ústí řeky do Severního moře, což je posledním vrcholem této cesty.
Cyklostezka kolem Bodamského jezera – tři země z té nejlepší stránky
Cyklotrasa kolem Bodamského jezera je jednou z nejoblíbenějších cyklotras v Evropě a je snadné pochopit proč: projíždíte lehkým terénem nádhernou krajinou, užíváte si pohostinnosti tří zemí a těšíte se na spoustu pamětihodností. Jen na německé straně za Kostnicí můžeme obdivovat známá města a výjimečné památky, včetně květinového ostrova Mainau, zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO, klášterního ostrova Reichenau, hradu Meersburg či města Lindau. Trasa pokračuje dále do Bregenzu, Rorschachu a Steinu nad Rýnem s půvabným starým městem – a nakonec zpět do Kostnice.
Moselská cyklostezka – zákruty řeky a dobrá vína
Německá Moselská cyklostezka, součást mezinárodní trasy "Velo Tour Moselle", vede rozmanitou krajinou převážně po rovině. Město Trevír zaujme stavbami z římských dob; od Schweichu se Mosela prodírá dál Rýnskými břidlicovými horami a klikatí se stále užším údolím. Skrývají se zde kulturní poklady, jako je vinařská loď Neumagen či na střední Mosele vinařské lisy z římských dob. Za návštěvu stojí také Bernkastel-Kues a moselské hrady v romantických bočních údolích. Na konci trasy, u „Německého koutu“ (Deutsches Eck) v Koblenzi, se Mosela vlévá do Rýna. Pro svůj půvab a vznešenou moselskou krajinu je tato trasa často označována jako "královna".