Barcelona – krypta katedrály (Cripta de Santa Eulàlia)
Jednou z nejzajímavějších částí barcelonské katedrály sv. Kříže a sv. Eulálie, kterou můžeme bez obav označit za vzácnou samostatnou architektonickou památku, je krypta, nacházející se pod chrámovým presbytářem. Vznik krypty je spojován s vynikajícím mallorským stavitelem Jaime Fabrem a počátkem 14. století. Faibre vlastně stojí za celou první stavební fází gotické katedrály.
Do krypty se sestupuje po širokém schodišti a pod téměř plochým obloukem, který ve středu zdobí reliéfní busta biskupa Ponçe de Gualba, za jehož působení ve funkci byla katedrála postavena. Těch hlav však ve vstupní části najdeme několik desítek; mnohé např. zdobí někdejší – v roce 1779 zazděné – vstupy do dvou bočních kaplí.
Působivou klenbu krypty tvoří oblouky dvanácti žeber, které se všechny sbíhají na jednom gigantickém středovém svorníku. Na něm je zobrazena Panna Marie s Ježíšem, která na hlavu sv. Eulálie klade diadém mučednictví. Je přitom zajímavé, že celá krypta byla dokončena roku 1326, ale ostatky světice sem byly přemístěny teprve v roce 1339. Další zajímavostí je fakt, že tato gotická krypta v podstatě zachovává strukturu krypty původní románské katedrály.
Hlavním klenotem hrobky je ovšem nádherný alabastrový sarkofág, který vytvořil vynikající sochař a žák Giovanniho Pisana Lupo di Francesco, pocházející rovněž z italské Pisy. Sarkofág stojí na oltářní mense, podepřený osmi sloupy různých stylů se zlacenými korintskými hlavicemi. Celý sarkofág zdobí řezby s výjevy umučení sv. Eulálie.
Na vrcholu sarkofágu stojí socha Panny Marie s Ježíškem a zmínit musíme také další hrobku, která se nachází na zadní stěně krypty a pochází z roku 877.
Do krypty se dá nahlédnout ze vstupního schodiště „přes mříž“, vstup do jejího prostoru je možný pouze v rámci placené prohlídky katedrály sv. Kříže a sv. Eulálie.