Loading...
Barcelona má spoustu přezdívek a jedna z těch, které jí opravdu sluší a plným právem náleží, je „Město muzeí“. Unikátní Muzeum historie Barcelony (neboli MUHBA), které najdeme v nárožním domu na náměstí Plaça del Rei, přitom patří už od roku 1943 k tomu nejzajímavějšímu, co nám může katalánská metropole nabídnout. Však se také této – převážně podzemní – expozici říká „Muzeum muzeí". A možná už stačí na úvod jen prozradit, že v této středověké budově si projdeme celou historii Barcelony od jejího založení jako římského města 1. století našeho letopočtu až do období vrcholného středověku … a svým způsobem vlastně až do současnosti.
Nejstarší kamenná připomínka antického Barcina však prý dokonce pochází z roku 12 před Kristem. A je docela zvláštní, že se zde vlastně návštěvníci muzea procházejí po jedné z římských ulic Barcina (celkem jsou odhaleny necelé 4 km komunikací někdejší římské a vizigótské Barcelony) a vidí prostory, které sloužily jako sklady, prádelny, barvírny látek, provozovny zpracovávající ryby, vinařství, lázně a dokonce i kaple. Závěr prohlídky tvoří výstava o středověké Barceloně, jeden z největších sálů starého paláce Palau Reial Major (Velký královský palác) a kaple sv. Àgáty (v době, kdy zde byl autor článku, byla tato kaple, bohužel, nepřístupná, protože se tam zrovna instalovala nějaká krátkodobá výstava - a tato situace zde prý není až tak výjimečnou záležitostí).
Navíc je potřeba si uvědomit, že v podzemní části muzea vidíte jen základy někdejšího antického města a hloubka výsledného prožitku z návštěvy muzea tak záleží hlavně na vaší představivosti. Muzeum historie města Barcelona tím částečně připomíná naše velkomoravské Mikulčice – Valy.
Otevřenno je zde denně od 10:00 do 19:00 hod. Výjimku tvoří pouze neděle, kdy se zavírá o hodinu pozdějí, a pondělí, kdy je zavřeno úplně. Vstupné přijde na 7 euro (zlevněné je za 5 euro a děti do 16 let mají vstup zdarma) a využít lze také kombinované vstupné do všech objektů MUHBA. Každou neděli je od 15:00 hod. vstup zdarma. V blízkosti muzea, do kterého se vstupuje přes boční pozdně gotický palác Casa Padellàs z přelomu 15. a 16. století, se nacházejí stanice metra i autobusů MHD.
Na závěr ještě krátký popis podzemní muzejní cesty do dávné historie.
Od římské vily dojdeme k veřejné prádelně (před ní stávaly velké nádoby, do kterých lidé močili a jejich moč byla následně používána jako dezinfekce). Pokračujeme kolem dalších prádelen a obchodů s barvivy k veřejným lázním z 6. století. Až dojdeme na Cardo Minor (Hlavní ulice), dostaneme se k různým obchodům s výrobnami poživatiny zvané garum (jedná se o pikantní pastu, kořenící omáčku či „dip“, výráběnou z rozmačkaných rybích střev, vajec a krve, do které se přidávaly např. krevety, mušle nebo byliny). Vedle se nachází „rybárny“, tedy místa, kde se ryby vyvrhly, nakrájely na plátky, nasolily nebo vysušily a nachystaly k prodeji. Následují sakrální budovy ze 6. až 7. století, „vinotéky“ a základy hradeb i středověkého biskupského paláce. Poté už uvidíme „jen“ dva sály zaměřené na středověkou Barcelonu, pokladnice a královský sál Saló del Tinell, který je velmi pěknou ukázkou katalánské gotiky II. poloviny 14. století (dokončen byl v roce 1370) a ve kterém si Ferdinand II. Aragonský a Isabela Kastilská vyslechli první Columbovy zprávy o Novém světě. Závěr prohlídky představuje palácová kaple Capella Reial de Santa Àgata ze 14. století, ve které můžeme obdivovat „pouze“ dvě věci: oltář z 15. století, který vytvořil Jaume Huguet, a zdobný dřevěný strop.
Muzeum historie Barcelony, pod které spadají i další objekty včetně Augustova chrámu a několika archeologických nalezišť, za návštěvu určitě stojí a potěší zejména ty, kteří mají rádi různá lapidária nebo muzea archeologická. Navíc ulicemi římského města se neprojdeme každý den ...