TURISTIKU PODPORUJÍ
61 583 turistů a cestovatelů
112 630 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 403 302,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy LitoměřiceChaty a chalupy  Mapa Litoměřice

Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře na západním okraji Polabské nížiny. V samotných Litoměřicích žije přibližně 24 tis. obyvatel, ale v celé aglomeraci s navazujícím městy Terezín, Lovosice a Bohušovice nad Ohří žije přibližně 40 tis. obyvatel. Pro úrodnou polohu se Litoměřicím přezdívá jako "Zahrada Čech".

 Trasy Litoměřice (42)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Brocno (Štětí)

Turistické cíle Městská část

Brocno čp. 186 a če. 4
Brocno čp. 186 a če. 4  •  Fotografie (15)  • Foto: Boris-Jelínek
Brocno če. 4

Na bývalé česko-německé jazykové hranici na Štětsku a Roudnicku se setkáváme opravdu s bohatým zastoupením až prapodivných pojmenování obcí, která vznikla mixem staré češtiny a němčiny a dnes se nám zdají skutečně podivná. Jedním z nich je Brocno, o jehož původu píše prof. Antonín Profous ve své knize "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. I. díl. A-H" toto:

"Brocno, Brotzen, ves 5 1/2 km vsv. od Štětí: 1357 hered.: in Brocznye, in Chudolaziech - -, in Zalezlech - -, RT. I, 424; 1376 cedit villas Broczen, Hubenow, Chudolazy, LEr. II, 137; 1436 postoupil Brocna, AČ. 6/493; 1486 Albrecht z Sulevic na Brocně, AČ. 28/697; 1525 Ladislav Brocenský z Sulevic a na Brocně, Ladislava Brocanského z Brocna a ve Chcebuzi, AČ. 33/483 a 432; 1546 k tvrzi Brocznu, tvrz Broczen, DZ. 46 G 19; 1549 plat z Brocna, ves Bylechow nedaleko od Brocna, jest jí v držení pan Brocensky, AMV.-reg. st. bolesl.; 1593 uvázati se v tvrz Broczno, v dvůr tudíž, v mčko Broczno .. w Brocznie a vsi Hubenow, Chudolazy, DZ. 91 J 4; 1654 Broczno, BR. 16/624; 1720 Protzen, Müller; 1787 Brotzen, Brožany (!), Schaller V, 278; 1848 Brocno, Brocen, něm. Brotzen, PalP. 76.

U obou vsí se adjektivní jméno kolísá v rodě; dělo se to zajisté hlavně podle toho, které substantivum si k němu doplňovali.

Jméno Br. pochází ze subst. *broc: stsl. broštь m. ʻFärberröteʼ (podle Mikl. E. W.: purpura), mrus. břič, gen. bročá, srbch. bròč, gen. bròća (podle Mikl. E. W. ʻrubia tinctorumʼ), slovin. bròč předpokládají pslov. brotje, z něhož by bylo pravidelným vývojem č. *broc. Místo něho je doloženo stč. brotec, -tcě, m. rostlina: mořanka neb brotecz rubia herba, radix eius est rubea, Lact. 273 (Geb. Sl. stč. 107). Slovo brotec byl novotvar, který vznikl jako nomen agentis k stč. slovu brotiti ʻčervenitiʼ podle analogie lovec od loviti a p. Naše místní jména byla utvořena ještě z prvotního českého slova *broc, které bylo obnoveno od přírodopisců až v nedávné době pro kořen té byliny. V Mas. Sl. N. I, 639 čteme: broc, též brotec, kořen červený, rejtový, kořen mořeny barvířské (Rubia tinctoria). V díle IV, 1049 mořena barvířská (něm. Krapp), v. mařina barvířská; t. 774 mařina barv., rubia tinctorum L., vytrvalá bylina - - původně jihoevropská, dříve hojně pěstovaná pro oddenky a kořeny obsahující glykosid (kyselinu ruberythrovou), štěpící se zředěnými kyselinami v barvivo alizarin a glukosu. Od zavedení umělých barviv kultura mařiny barvířské úplně upadla.

Naše MJ. lze tedy vysvětliti podobně jako jména Žitná, Ovesná, Prosné a p., t. j. ze jména rostliny, kterou pětovali jejich obyvatelé obzvláště a z které asi odváděli své platy."

Z předem uvedené citace však vidíme, že tato ves byla zmíněna poměrně pozdě, teprve 11. června 1357, kdy rytíř Epík z Hrádku prodal svůj zděděný statek Brocno pražskému arcibiskupovi Arnoštu z Pardubic pro roku 1348 založenou pražskou univerzitu, a to za 700 kop grošů českých, i když sama lokalita byla osídlena již v neolitu. Pro univerzitu však nebylo Brocno velkou výhrou, neboť jí nepřinášelo takové příjmy, které očekávala, takže 12. prosince 1376 došlo ke směně s Jindřichem Škopkem z Dubé. Ten získal brocenské zboží a univerzita vsi Dubeč a Vědlice. Pánové z Dubé pak nejspíše připojili Brocno k nově získanému liběchovskému panství. Kolem roku 1452 patřilo Brocno rytíři Aleši z Velešic, jenž sídlil na zdejší tvrzi. Po jeho smrti v roce 1478 připadlo jeho dceři Kateřině, manželce Albrechta Kaplíře ze Sulevic na Ostrém. V rukou tohoto rodu zůstalo až do roku 1604, kdy ho Vojtěch Vladislav Kaplíř ze Sulevic prodal. Nakonec v roce 1609 připadlo Václavu Kejovi z Hirschfeldu, jenž jeho polovinu prodal roku 1612 Petru Koučovi z Kouče. Ten tento díl v roce 1615 odprodal Oldřichu Kaplíři ze Sulevic na Chcebuzi a jeho manželce Ludmile, takže od té doby patřil k chcebuzskému panství. V roce 1680 podali zdejší poddaní stížnost k císaři. K sloučení Brocna tak došlo až o více než století později, když se chcebuzské panství stalo roku 1729 součástí Liběchova. K úplnému sloučení vsi v rámci liběchovského panství pak mělo dojít až v roce 1802. Roku 1832 byla vybudována cesta k Chcebuzi a do Chudolaz, z níž se novou přestavbou v roce 1839 stala okresní silnice. Roku 1786 měla ves 39 domů, v roce 1843 135 domů a 749 obyvatel, roku 1857 142 domů a 747 obyvatel a v roce 1880 147 domů a 689 obyvatel.

Roku 1849 se Brocno stalo samostatnou politickou obcí. V roce 1872 byla založena kampelička "Zebus-Brotzner Spar- und Vorschussverein". Do 10. května 1875 navštěvovaly místní děti školu v Chcebuzi. V dubnu 1881 byl položen základní kámen vlastní školní budovy, přičemž stavební místo vyšlo na 1 200 zlatých a stavba na 9 020 zlatých, přičemž liběchovický velkostatkář Anton Veith věnoval na tento účel 1 000 zlatých. V roce 1886 byl založen školní krejcarový spolek. Roku 1891 vznikl Spolek válečných veteránů, později známý jako Podpůrný spolek vysloužilých vojáků. Ve 2. polovině 90. let 19. století byl zaveden vodovod a pitná voda byla svedena do 4 stojanů. V květnu 1899 bylo na panském poli objeveno při orání množství kamenných nástrojů, špiček šípů, částí popelnic i lidských a zvířecích kostí. 6. září 1907 kočí Václav Vodochodský zastřelil svou milenku Marii Vogtovou a následně sebe. V roce 1910 řádila v obci epidemie slintavky a kulhavky. V té době zde již několik let fungovala knihovna spolku Geselligkeitsverein „Concordia“. Z front 1. světové války se nevrátilo přinejmenším 7 místních mužů.

Roku 1919 došlo ke zřízení hospodářského kursu pokračovacího. 1. ledna 1921 převzalo brocenský dvůr do svého vlastnictví Hospodářské, pachtovní, stavební a úsporné družstvo amerických legionářů. Následně bylo zahájeno bourání starodávného ovčína, který byl zbudován nejspíše již za Berků z Dubé a Lípy. V letech 1921-1923 byla provedena elektrifikace obce a jejího okolí. V roce 1923 zasáhla obec epidemie moru prasat a při družstvu amerických legionářů vzniklo mlékařské družstvo. V březnu 1925 bylo zahájeno trestní řízení se starostou a správcem německé školy, protože v den narozenin prezidenta T. G. Masaryka nebylo uposlechnuto předpisu o vyvěšení státní vlajky na veřejné budovy v tento den. 5. srpna 1927 došlo v čp. 39 k vraždě 81leté Marie Klimpelové. Téhož roku se dostalo do likvidace Hospodářské, pachtovní, stavební a úsporné družstvo amerických legionářů. 10. června 1928 byla obec zasažena velkým krupobitím. V roce 1934 byl zřízen denní útulek. V letech 1938-1945 bylo Brocno součástí Třetí říše. Roku 1938 došlo k ustavení místní buňky NSDAP, jež náležela pod místní skupinu v Chcebuzi. V roce 1939 měla ves 151 domů a 541 obyvatel. 25. března 1945 došlo mezi Brocnem, Tupadly a Chudolazy k 15člennému paravýsadku majora Pavla Alexejeviče Kaniščeva s názvem Národní mstitel, který měl být původně sesazen u Mladé Boleslavi. Při následné honičce na jeho příslušníky se odsud dostalo pouze 9 z nich. 10. května 1945 se kolem Liběchova, Štětí a Brocna shromáždily jednotky 2. polské armády, která bojovala v rámci 1. ukrajinského frontu maršála Koněva, resp. šlo o její 7. divizi. V roce 1946 se ustavilo Zemědělské strojní družstvo v Brocně, jehož předsedou byl Josef Uřidil z čp. 56 a místopředsedou Bohumil Stránský z čp. 31. Roku 1948 zde státní statek zřídil výkrmnu vepřů a došlo k otevření družstevní prádelny. 8. prosince 1949 se přetvořilo Zemědělské strojní družstvo v Brocně v JZD. V roce 1961 se stala obec součástí Chcebuzi. 24. září 1964 způsobil 9letý školák požár na farmě Veselá JZD v Brocně, když zkoušel hořlavost slámy v přístavku teletníku, v němž uhynulo 11 telat a dalších 19 muselo být poraženo. V červenci 1966 velká bouře s krupobitím způsobila řadu škod. Roku 1966 byla dokončena stavba nového družstevního kravína. 1. července 1980 se Brocno stalo součástí města Štětí. 30. června 1995 Spotřební družstvo Jednota zrušilo svoji brocenskou prodejnu. V roce 2010 vznikl Spolek Brocno. Roku 2012 došlo ke zřízení Naučného putování loupežníka Štětky (viz https://www.stredohori.cz/detail/naucne-putovani-loupeznika-stetky). V současné době se chystá odkanalizování obce.

Ze zdejších pamětihodností je třeba zmínit zejména: zdevastovaný zámek, který vznikl představbou tvrze, která byla poprvé listinně doložensa k roku 1452; školní budovu z roku 1881; od 15. února 2007 památkově chráněnou sochu sv. Prokopa z roku 1711, jež byla naposledy zrestaurována v roce 2006 (viz https://pamatkovykatalog.cz/socha-sv-prokopa-14332701); kapli sv. Prokopa z 18. století, která měla sloužit nějaký čas jako židovská modlitebna a dokonce hasičská zbrojnice; od 24. února 2006 památkově chráněnou čtyřpodlažní zděnou sýpku z počátku 18. století (viz https://pamatkovykatalog.cz/sypka-14332632); od 1. září 1964 památkově chráněnou usedlost čp. 17 z počátku 19. století (viz https://pamatkovykatalog.cz/usedlost-14024383); od 23. července 1967 památkově chráněnou usedlost če. 4-5 z poloviny 19. století (původně čp. 19; viz https://pamatkovykatalog.cz/usedlost-1251011); od 25. srpna 1994 památkově chráněný dům čp. 122 z počátku 19. století (viz https://pamatkovykatalog.cz/dum-14024857); od 24. ledna 2002 památkově chráněná usedlost čp. 67 z přelomu 18. a 19. století (viz https://pamatkovykatalog.cz/usedlost-2306394); transformátor z let 1921-1923 (viz https://pamatkovykatalog.cz/rozvodna-25741495), přičemž centrum obce bylo 22. září 1995 vyhlášeno vesnickou památkovou zónou (viz https://pamatkovykatalog.cz/brocno-vesnicka-pamatkova-zona-7665734). Z Brocna pocházela řada výrazných osobností, z nichž je třeba jmenovat: plukovníka dělostřelectva Václava Halmela (16. září 1850 Brocno - 23. května 1933 tamtéž), bezdězského řídícího učitele Josefa Nergera (* 1871 Brocno), učitelku a ředitelku měšťanské školy dívčí v Ústí nad Labem Amalii Nerad (* 1873 Brocno), jiříkovského učitele Maxe Tattermanna (* 1879 Brocno), medonoského řídícího učitele Wenzela Stiebitze (* 1880 Brocno), malíře Hermanna (Emila) Heideho (* 1. července 1891 Brocno) a vojenského letce Františka Jiraucha (23. července 1901 Brocno - 19. března 1939 Olomouc), který spáchal sebevraždu kvůli obsazení českých zemí Němci. Zdejší nadlesní Jakub Železný se v roce 1865 stal štětským okresním zastupitelem; místní sedlák Josef Hicke býval zase předsedou představenstva Zemědělské okresní záloženské pokladny ve Štětí, která byla založena roku 1884; naopak panský zahradník Antonín Vítek býval členem štětského hospodářského výboru, nadšeným vinařem a propagátorem výsadby dalších plodin do vinohradu, zejména meruněk, broskví a moruší. Kromě toho musíme ještě zmínit, že jedním ze zdejších letních hostí býval pražský malíř Emil Orlik (památkou na jeho pobyty je obraz "Nedělní jitro v Brotzen") a dcera místního obuvníka Marie Tauschová se vyučila v roce 1913 otcově řemeslu a stala se tak první obuvnicí v celém širém okolí. Více informací o této vsi se lze dozvědět z publikace "660 let obce Brocno", kterou v roce 2017 vydal Miroslav Plaček.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.475, 14.444)
Poslední aktualizace: 10.5.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Boris-Jelínek
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Štětí

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
4,1km od místa

Příspěvky z okolí Brocno (Štětí)

Brocno (Štětsko)
Brocno (Štětsko)
Vesnice
hodnoceni 9/10
Brocno Brocno je malá obec s 229 obyvateli leží asi 6 km severovýchodně od města Štětí v okrese Litoměřice. První zmínky o vsi jsou z roku 1357, kdy ji rytíř Epík z Hrádku prodal nové pražské Karlově univerzitě.…
0.5km
více »
Brocno
Brocno
Zámek
hodnoceni 4/10
Popis zámku: Obec Brocno neleží na žádném hlavním tahu. Od Štětí je vzdálena asi 7 km východním směrem. Zámku tvoří objekt obdélná budova se dvěma kratšími křídly směřujícími k severu. Je kryta valbovou střecho…
0.6km
více »
Zámek v Brocně
Zámek v Brocně
Zámek
O existenci Brocna se poprvé dozvídáme v roce 1357, kdy ho rytíř Epík z Hrádku prodal za 700 kop grošů českých pražské univerzitě, která držela toto zboží až do roku 1376. Tehdy ho postoupila Jindřichu Škopkovi z …
0.6km
více »
Chcebuz (Štětí)
Chcebuz (Štětí)
Městská část
Stejně jako u mnoha dalších pojmenování našich měst a obcí, tak i zde bude nejlepší otevřít dílo profesora Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. II. díl. CH-L", kde nalez…
1.1km
více »
Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Chcebuzi
Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Chcebuzi
Kostel
Někteří autoři uvažují o tom, že původní chrám Páně mohl být založen již koncem 10. století za knížete Boleslava II., protože sama ves je jmenována v zakládací listině břevnovského kláštera, který tu měl podací (viz https://www.brevnov.cz/cs/benediktini-a-brevnovsky-klaster/historia-fundationis-monasterii-brzewnoviensis). Přímé doklady o jeho existenci však máme až z pozdější d…
1.2km
více »
Zámek v Chcebuzi
Zámek v Chcebuzi
Zámek
Na místě současného zámku se nacházela původně tvrz. Kdy však vznikla, tak to přesně nevíme, ale to se nemusíme divit, protože tolik listin, pozemkových knih, kronik a dalších materiálů se nedochovalo, ať již kvůl…
1.3km
více »
Skály s reliéfy u Radouně
Skály s reliéfy u Radouně
Fotogalerie
Zdejší širá krajina bývá nazývána jako Dubská plošina nebo Polomené hory, protože je převážně složena z pískovců středního turonu a typickým je pro ni velké rozbrázdění hlubokými a sráznými zářezy potoků o hloubce…
2.3km
více »
Kokořínskem ze Štětí.
Kokořínskem ze Štětí.
Cestopisy
Kokořínskem ze Štětí.  Je druhá polovina září, brach Karel připravil trasu Kokořínskem, tentokrát ze Štětí a já jsem rád že si osahám, tedy spíš očima a nohama, další kousek Kokořínska. A taky doufejme objektivem…
2.5km
více »
Krásné skály, hrady a rozhledny, které jsme opět neviděli (Kokořínsko a Českolipsko)
Krásné skály, hrady a rozhledny, které jsme opět neviděli (Kokořínsko a Českolipsko)
Cestopisy
hodnoceni 10/10
Občas má člověk pocit, že se stal oním biblickým Jobem, kterému je souzeno jen samé soužení. Naposledy jsem se takto cítil v polovině června, kdy jsme vyrazili s přáteli na čtyřdenní výlet do světa pískovcových sk…
2.6km
více »
Přírodní památka "Radouň"
Přírodní památka "Radouň"
Fotogalerie
Toto chráněné území bylo vyhlášeno Okresním národním výborem v Litoměřicích 21. dubna 1983 (účinnosti tento předpis nabyl 6. května téhož roku), i když tehdy ještě jako chráněný přírodní výtvor, přičemž důvodem je…
2.8km
více »
Ovocná alej u Radouně
Ovocná alej u Radouně
Odpočinkové místo
Cesta těmito místy vedla již ve středověku a jejím úkolem bylo spojovat Radouň s Ješovicemi a zejména s Liběchovem, kde sídlilo zdejší panstvo. Kdy přesně byly vysazeny první stromy, tak to nevíme, ale během 18. s…
2.8km
více »
Radouň u Štětí
Radouň u Štětí
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Projíždíte-li malou obcí Radouň nedaleko od průmyslového Štětí, doporučuji na návsi u Kaple sv. Floriána zastavit a věnovat zhruba 2 hodinky prohlídce této malebné vesničky se zhruba 200 obyvateli.Nejprve doporuču…
3.1km
více »
Dřevěné sochy v Radouni
Dřevěné sochy v Radouni
Socha
V centru Radouně mezi kaplí sv. Floriána z roku 1767 a bezejmenným přítokem Obrtky se již ode dávna nacházelo stromoví, přinejmenším tu existovalo již v 18. století, ale třeba z I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 to není vůbec vidět (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c056), více je to k …
3.1km
více »
Les Bohra (Bor) u Štětí
Les Bohra (Bor) u Štětí
Přírodní park
Mezi Stračím, Brocnem, Tupadly, Želízy a Ješovicemi se již od dávných dob nacházel velký lesní masiv, který byl plný romantických zákoutí v podobě roztodivných skalních útvarů, jež se však staly známými až díky amatérskému sochaři Václavu Levému. Až do roku 1945 byl téměř celý v majetku liběchovského panství, resp. velkostatku. Býval zdrojem kvalitního dřeva, jehož těžba se mno…
3.3km
více »
Židovský hřbitov v Radouni
Židovský hřbitov v Radouni
Hřbitov
hodnoceni 8/10
Židovský hřbitov na severozápadním okraji obce byl založen v roce 1789 místní židovskou komunitou, která v minulosti čítala až 120 osob.Nejstarší náhrobek na hřbitově je z roku 1807 a celkem je zde náhrobků více j…
3.5km
více »
Skalní útvary u Štětí a Želíz
Skalní útvary u Štětí a Želíz
Fotogalerie
Tato jižní část v roce 1976 vyhlášené CHKO Kokořínsko-Máchův kraj (viz https://kokorinsko.nature.cz/charakteristika-oblasti) leží na turonských vápnito-jílovitýxh až glaukonitických pískovcích, ale v oblasti, kde …
3.6km
více »
Medonosy a Nové Osinalice
Medonosy a Nové Osinalice
Vesnice
hodnoceni 9/10
Vesnička Medonosy leží v hlubokém údolí Liběchovky, vkrajujícím se mezi kopce Ralské pahorkatiny v CHKO Kokořínsko, na samém konci okresu Mělník a Středočeského kraje (dál už je okres Česká Lípa). Patří pod ně tak…
3.6km
více »
Samadhi
Samadhi
Tipy na výlet
hodnoceni 7/10
Budhismus v Tupadlech Slavín a jeho "zámecká" zahrada Na kopci nad Tupadly je už z dálky vidět tajemná věž. K ní patří i zámeček zvaný Slavín obklopený parkem. V jeho areálu se nalézá budhistické meditační centrum Samadhi. Zámecký park mě okouzlil. Vlastně jsme ani nepoužívali výraz park. Pro to místo se hodilo spíš slovo les. Tak tedy les pod zámkem je spousta kouzelných…
4.7km
více »
Tupadly
Tupadly
Vesnice
hodnoceni 6/10
Obec Tupadly se nalézá asi 10 km severně od Mělníka. Dominantou obce je vrch Slavín se stejnojmeným zámkem a rozhlednou. Zámek vlastní budhistické meditační centrum Samadhi a až na výjimky je po většinu roku veřej…
4.7km
více »
Vidim
Vidim
Zámek
hodnoceni 9/10
Zajímavý barokní zámek se nachází v obci Vidim, v části Horní Vidim, na Mělnicku ve Středočeském kraji. Zámek je rozlehlá patrová budova na půdorysu písmene H, západní zámecké křídlo je dvoupatrové s vysokou hranolovou věží, která je zakončena cibulovitou bání. Před hlavním vstupem s bohatě zdobeným vysokým průčelím je architektonicky řešený parter se sochařskou výzdobou z…
6.3km
více »
Čertovy hlavy - okruh Kokořínskem
Čertovy hlavy - okruh Kokořínskem
Trasy
hodnoceni 9/10
Výchozím bodem naší trasy je obec Želízy.Za místní školou je malé parkoviště a od něj se vydáme po modré TZ směrem k Čertovým Hlavám.Opouštíme zastavěnou…
6.5km
více »
Pustý zámek, Nedvězí a další méně známá místa Kokořínska
Pustý zámek, Nedvězí a další méně známá místa Kokořínska
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Vycházku zahájíme u hostince na zastávce autobusu v Zakšíně. Červená značka nás vede lesem k bývalému Bukoveckému mlýnu, u něj uhýbá vlevo a začínáme stoupat ke skalnímu hrádku Pustý zámek. Po směrové odbočce dojd…
6.6km
více »
Nedvězí
Nedvězí
Vrchol
hodnoceni 6/10
Vrchol bez porostu s dokonalou 360st. Vyhlídkou, jihozápadně od obce Dubá. Dokumentace uvádí, že je z vrchu vidět až 1/3 území Čech. Na Nedvězí je možné téměř až pod vrchol vyjet autem do stejnojmenné vesničky, kt…
7km
více »
Liběchov
Liběchov
Zámek
hodnoceni 6/10
Barokní zámek Liběchov stojí při ústí Liběchovky do Labe na okraji kokořínské pískovcové oblasti. Zámek se nachází ve stejnojmenném Městečku na Mělnicku ve Středočeském kraji. Zčásti jednopatrovému zámku podkovovi…
8.1km
více »
Kokořínsko
Kokořínsko
CHKO
hodnoceni 9/10
Pro milovníky přírody a turistiky nabízíme několik informací o překrásném místě, kterým je CHKO Kokořínsko - ráj turistů. Představíme vám nyní ta nejzajímavější a nejnavštěvovanější místa této oblasti: kokořínsk…
10.3km
více »
Hrádek u Úštěka
Hrádek u Úštěka
Zřícenina
hodnoceni 9/10
Rozsáhlé torzo hradu ležícího na pískovcovém bloku 3 km od Úštěka. Dominuje mu třípatrová věž, později upravená v romantickém stylu. Pro hrad se užívá také název Helfenburk. Původní, rozlohou velmi malý, hrad zde vybudoval Jan z Klinštejna, příslušník rozlehlého rodu Ronovců, kteří zdejší kraj získali do lenního vlastnictví od Jana Lucemburského. Jan, který se začal psát z Helfenburka, jej však zakrátko (roku 1375) prod…
11.5km
více »
Houska
Houska
Zámek
hodnoceni 9/10
Zámek Houska stojí na Zámeckém vrchu uprostřed lesnaté krajiny. Zámek Houska leží v jižní části Českolipska v Libereckém kraji. Masivní zámecký objekt má čtyřúhelníkový půdorys s uzavřeným středním nádvořím. Cenná je Zelená světnice s malbami ze 16. století, rytířský salonek, obdivovaná je hradní kaple s restaurovanými malbami. V areálu se uskutečňuje řada sezónních akcí, v let…
13.1km
více »
Hora Říp
Hora Říp
Hora
hodnoceni 9/10
Hora Říp tvoří výraznou dominantu Polabské nížiny. K ní se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha a stala se tak od nepaměti jedním ze základních symbolů českého národa. Na vrcholu najdete kapli - ro…
15.1km
více »
Máchovo Jezero
Máchovo Jezero
Jezero
hodnoceni 8/10
Máchovo jezero je velmi oblíbenou a navštěvovanou turistickou lokalitou. Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 ha. Dosahuje hloubky 12 m. Bylo založeno v roce 1366 Karlem IV. v rašeli…
18.7km
více »