Idea na zřízení hospodyňské školy pochází z roku 1885, a to od Hospodářského spolku v Hradci Králové a okolí. Nedostatek finančních prostředků však způsobil to, že nedošlo k výstavbě nové budovy. Spolek pro založení hospodyňské školy však naštěstí získal od hraběte Jana Harracha místnosti ve stěžerském zámku, kde sídlili panští úředníci, spolu se 2 zahrádkami, chlévem a dřevníky. Vše za 300 zl. ročního nájmu. Tam byla škola 1. prosince 1887 otevřena. Zprvu se hovořilo o hospodyňské škole kuklenské s prozatímním umístěním ve Stěžerách, což dokazuje zmínka v týdeníku „Hospodář“ z 24. září 1887:
„Při první české hospodyňské škole kuklenské, která se prozatímně ve Stěžerach otevře, působiti budou následující síly učitelské: Řiditelem školy, a současně učitelem nauk hospodářských jmenován byl p. Frant. Bauer, řiditel hospod. školy zimní na Kuklenách. Hospodyní zvolena slečna Vilemína Pössnerova z Vlčkovic u Votic. Učitelkou literní jmenována slečna Bedřiška Jiroutkova z Pardubic a učitelkou industriální slečna Marie Cvetlerova z Chrudimi. Mimo to vyučovati budou na škole Důst. p. P. Em. Melichar, farář ve Stěžerách a p. Dr. H. Marek, lékař na Kuklenách.“
Jejím účelem bylo zejména to, aby dospívající dívky po vyjití ze školy obecné a měšťanské nabyly potřebného vzdělání k vedení domácnosti, a to hlavně v rovině rolnické. Co se týká jejího otevření, tak jedny prameny uvádějí, že k němu došlo 1. prosince 1887, a druhé píší, že se tak stalo až 1. listopadu 1888 (obecní kronika, chyba byla způsobena převzetím nesprávného data, jež se nachází v knize L. Domečky a F. L. Sála „Královéhradecko. I. dílu I. část. Místopis soudního okresu královéhradeckého“). Pravdivý je první termín, protože 31. července 1888 se konala ve škole první závěrečná veřejná zkouška chovanek za přítomnosti rodičů i ostatní veřejnosti. V roce 1892 byla zřízena zkušební ovocná školka. Následujícího roku se za internát platilo 16 zl. měsíčně předem a školného 30 zl. ročně hned při zápisu.
Následně, od 16. ledna 1891, se její kuratorium snažilo získat co nejvíce peněz a k nim domluvit nějakou subvenci, aby mohla být pro školu postavena vlastní budova. 20. května 1897 byla vyhlášena veřejná ofertní soutěž na stavbu budovy hospodyňské školy, jakož i hospodářských objektů s ní souvisejících, a to s termínem do 10. června téhož roku. Veškerá práce včetně stavebního materiálu byla rozpočtená na 42 000 zl. Stavba byla zadána staviteli Čeňku Křičkovi v červnu 1897 a v červenci 1898 byla dostavěna. Její svěcení proběhlo 17. července 1898. Slavnostním řečníkem byl starosta Svobodných Dvorů Hynek Srdínko a obřady vykonal kuklenský vikář P. František Rychlík. Vzpomeňme ještě to, že státní subvence činila 16 000 zl., zemský příspěvek 10 000 zl., bezúročná půjčka 6 000 zl., dar královéhradeckého okresu 10 000 zl., příspěvek obce Stěžery 5 000 zl. a jiné dary 3 000 zl.
V roce 1906 byla na dvoře vybudována nová mlékárna, opatřena stroji ke zpracování mléka na máslo a sýry. Zároveň byl zřízen včelín, ovocný sad a chřestovna. Zřízení prvního elektrického osvětlení v prosinci 1907 bylo svěřeno firmě František Křižík z Prahy, která postavila malou elektrárnu se stabilním, volnoběžným benzinovým motorem. Roku 1913 byla zemským výborem povolena úprava prádelny. V roce 1921 byl zřízen 2. ročník a o rok později vznikla Zemská škola hospodyňská. Tak se škola stala první dvouletou školou hospodyňskou v Čechách, v níž se učilo nepřetržitě až do září 1944, kdy školu zabrala německá armáda, jež zde zřídila odpočinkové zařízení vojáků vrátivších se z fronty. Hned po osvobození tu byla též otevřena Lidová škola zemědělská - dívčí oddělení - pří zemské hospodyňské škole v Stěžerách. Roku 1952 byla škola přeměněna na dvouletou školu účetnickou. Později zde vzniklo středisko pracujícího dorostu pro JZD. Roku 1953 nesla škola název Učňovská škola zemědělská, následně Mistrovská škola zemědělská. V roce 1969 byla zřízena dvouletá Dívčí odborná škola, jež po 4 letech zanikla. Poté objekt sloužil Zemědělskému odbornému učilišti, kde byl dvouletý studijní obor chovatel - mechanizátor. Učiliště však pro malý počet žáků jen přežívalo a budova se stávala spíše internátem pro střední školu zemědělskou v Kuklenách. V letech 1975-1978 zde navíc sídlil Krajský pedagogický ústav.
1. září 1991 zahájila v objektu činnost Rodinná škola. Garáže na dvoře byly prozatímně pronajaty panu Vítovi a zahrada byla ještě zdevastovaná. Posléze na zahradě vyrostl sportovní areál a v roce 1999 získala škola novou fasádu. To se již nazývala jako Střední odborná škola. Od 1. ledna 2006 se škola jmenuje Střední odborná škola veřejnosprávní a sociální. 26. ledna 2012 bylo krajským zastupitelstvem schváleno její sloučení s Obchodní akademií v Hradci Králové, vznikl tak subjekt s názvem Obchodní akademie, Střední odborná škola veřejnosprávní a sociální a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky se sídlem v Hradci Králové. 29. ledna 2016 se zde přestalo vyučovat, protože žáci přešli do nově zrekonstruované budovy bývalého Ústavu hluchoněmých v Hradci Králové. Následně tu bydlel jen školník, jinak dům zel prázdnotou, neboť se nedařilo najít nájemce. A k výrazné nápravě této situace dosud nedošlo, i když od května 2017 s budovou hospodaří Muzeum východních Čech v Hradci Králové, jež tu má mít část svých sbírek.
Poslední aktualizace: 24.12.2023
Bývalá hospodyňská škola ve Stěžerách na mapě
Diskuse a komentáře k Bývalá hospodyňská škola ve Stěžerách
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!