Červenka – Kalvárie v Nádražní ulici
Červenka u Litovle je vcelku typickou hanáckou vsí. Poprvé je zmiňována někdy v roce 1287, tedy za vlády Václava II. Pro většinu projíždějících je spíš předměstím Litovle, ač je samostatnou obcí. Ostatně většina zdejších obyvatel pokud nepracuje v zemědělství do Litovle za prací ale i zábavou (a obchody) zajíždí. V těsné blízkosti obce (nebo jejím severovýchodním okrajem) prochází hlavní železniční koridor Praha – Ostrava a zdejší nádraží tak vlastně tvoří rychlíkovou stanici pro samotný Litovel tak i relativně nedaleký Uničov. Ovšem stavějí tu spíše jen „lokální“ rychlíky jezdící po Moravě, na ty větší se už musí spíš do Olomouce, obráceně do Zábřeha.
Asi největší lokální památkou je kostel sv. Alfonse z Lugiori u nádraží, který ale nemá vyšší památkovou ochranu, do seznamu kulturních památek patří poněkud zanedbaná sýpka nebo kaple sv. Pavlíny na návsi.
Přesto v Července objevíme i další zajímavé byť drobné památky.
Jednou z nich je i kamenný pískovcový kříž s vyobrazením Kalvárie na ulici Nádražní. Poměrně kvalitní klasicistní práce je datována rokem 1827 a díky nápisu víme, že „Ke cti a chvále Boží“ jde o kříž, který patří celé obci, přesněji, že se na dílo složila celá obec.
Dedikační nápis je umístěn na dolním hranolovitém podstavci s ustupujícími rohy. Dílo pokračuje zdobeným dříkem ozdobeným postranními volutami a rostlinnými vzory. Na čelní straně sloupu je reliéf Máří Magdaleny.
Navazující římsa nese centrálu kříže a po stranách na lasturových podstavcích stojí klasicky Panna Marie (spíná ruce) a sv. Jan (má ruku na srdci).
čelní strna kříže má reliéf s mučidly a nad další zdobenou římsou je vrchol kříže s korpusem Krista.
Pokud správně čtu, na zadní straně podstavce dole objevíme i patrného autora, kterým byl zřejmě kameník Aldon Peyer.