Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Důkladnou přestavbou prošel kostel během rekonstrukce zámeckého areálu v polovině 19. století, kdy byla kaplanka povýšena na faru. Jedná se o jednolodní kostel s pětibokým kněžištěm. Loď, kněžiště a sakristie byly zaklenuty valeně, oratoř je plochostropá. Nad vstupem je umístěna kartuš se znaky Rudolfa Krištofa Wittena a zřejmě jeho manželky.
Na počátku dvacátých let 20. století se vedly o kostel spory s Československou církví husitskou. Nyní se zde pravidelně slouží katolické mše.
Architektonickou zajímavostí je tribuna nad varhanní kruchtou. Svatým Františkem Serafínským je někdy také zván sv. František z Assisi, mnich a zakladatel františkánského řádu (přesněji Řádu menších bratří).
Chudobín u Litovle bývá nazýván obcí tří kostelů. Ve vesnici s pouhými 300 obyvateli se nachází opravdu tři svatostánky. Dva z nich pocházejí z 20.století a asi by tu nestály, nebýt kněze Josefa Žídka.
Ten původně přišel hlásat víru církve římsko-katolické, ale záhy přešel k té československé. Spolu se svými ovečkami vyhnal z kostela starého faráře a začal v něm sloužit bohoslužby sám. Když musel katolický kostel opustit, postaral se o vybudování svatostánku nového.
Jenže ani církvi československé nezůstal věrný dlouho. Zaujala ho víra pravoslavná, a tak časem začal v Chudobíně růst i kostel pravoslavný. Paradoxem je, že ani v něm nesloužil kněz moc dlouho a nakonec skončil zpátky v církvi římsko-katolické, i když už ne jako kněz, ale jako pracovník charity. Tři kostely ale Chudobín zdobí dodnes.
http://www.mikroregionlitovelsko.cz/cil/240/popis
http://www.hrady.cz/index.php?OID=3145
http://toulavakamera.ceskatelevize.cz/article.asp?id=3581