Diamante - nástěnné malby v centru města (Murales)
Pětitisícové jihoitalské městečko Diamante sice možná není pro obdivovatele historických památek tím pravým rájem na zemi, ale to neznamená, že by se zde nenašlo pár atraktivit, které za vidění rozhodně stojí. Tou nejznámější jsou zřejmě novodobé nástěnné malby na fasádách domů, a proto asi nikoho nepřekvapí, že se tomuto malému městu na severozápadě Kalábrie často říká Città dei Murales.
Hned na úvod si můžeme prozradit, že pro někoho se jedná o skvělá a originální umělecká díla, která dělají z Diamante (název městečko dostalo podle jednoho z druhů cedrátů – však jsme na Cedrátové Riviéře) atrakci mezinárodního významu, zatímco jiní tyto malby považují za bezcenný kýč. Před některými murales se dá opravdu jen obdivem otevřít ústa a smeknout klobouk, ale pravda zřejmě bude asi někde uprostřed ...
Vše začalo v roce 1981, kdy Nani Razetti, milánský malíř milující Diamante, navrhl starostovi města na pobřeží Tyrhénského moře realizaci projektu nazvaného Operace Murales. Hned v prvním roce konání se akce zúčastnilo 83 (nebo 85) italských i zahraničních umělců, kteří chtěli historickému centru Diamante „vdechnout nový život“. Původní – v roce 2021 však již většinou renovovaná - díla můžeme stále vidět např. na městských hradbách, ale protože projekt pokračuje i dnes, najdeme zde prý již přibližně dvě stovky nástěnných maleb.
Rozsah témat a stylů nástěnných maleb je v Diamante takřka neomezený, ale vzhledem k tomu, že některé uličky v centru města jsou velmi úzké, je občas problém si je pořádně prohlédnout, natož pak vyfotografovat. Nástěnné malby všech velikostí v některých místech doplňují mozaiky nebo keramika.
A která témata, že se na fasádách zdejších domů objevují nejčastěji? Například tradiční profese mužů z Diamante, tedy rybářství a pěstování i sklizeň cedrátů. Ženy prodávají chléb nebo nepouštějí vodu do džbánů. Nechybí zobrazení samotného města, kultur různých zemí, krajiny kolem Tyrhébského moře, náboženství (vč. pašijí) nebo nějaká ta politická narážka, aforismus, či troška poezie.
Podle několika informačních pramenů pocházejí některé z místních nástěnných maleb z období renesance a prý tuto myšlenku potvrzuje i pár historiků (měly by snad zobrazovat boje místních se saracénskými vojsky). Autor článku sice nechce s touto myšlenkou polemizovat, ale nemohl se zbavit dojmu, že nejstarší stavba v Diamante pochází maximálně z časů „vlády“ pozdního baroka.
V každém případě však v Diamante najdeme romantickou galerii pod širým nebem, která spojuje historii regionu s jeho současností. A díky umístění maleb bylo Diamante přejmenováno na „Město zdvižených nosů“.