Scalea – strážní věž Talao (Torre Talao)
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Kamenná strážní věž Talao, která se nachází mezi pobřežím Tyrhénského moře a historickým centrem města Scalea, je snad nejznámější památkou i symbolem kalábrijského jedenáctitisícového letoviska na Cedrátové Riviéře. Jedná se o stavbu z II. poloviny 16. století, kdy se stala součástí obranného systému 337 věží, vytvořeného císařem Karlem V. Habsburským k ochraně pobřeží před útoky Osmanů a pirátů. Proto také byla věž původně vybavena děly, která však byla již koncem 17. století odstraněna (podle některých informačních pramenů zde však tři děla byla umístěna ještě v roce 1802 a podle průvodce tady zůstávala i v průběhu II. světové války).
Věž se čtyřbokou základnou se tyčí na skále známé jako Scoglio di Talao. Ta se sice dnes již nachází na písečném pobřeží, ale v době její stavby byla zcela obklopena mořem. Dokonce ještě na počátku 20. století stála strážní věž Talao na poloostrově.
Je zajímavé, že na stavbě Torre Talao se podíleli – zřejmě však ne zcela dobrovolně - všichni obyvatelé tehdejšího města Scalea. Ti movitější přispěli zaplacením určité částky, ti chudší bezplatnými pracovními hodinami na její stavbě, která byla zahájena v roce 1563. Vznikla tak ukázka aragonské vojenské architektury.
Dnes je věž přístupná za dobrovolné vstupné (nepravidelně, ale s průvodcem, který vám přes mobil podá výklad v jakémkoliv jazyce, včetně češtiny) a kromě možnosti navštívit zajímavou fortifikační stavbu se zde nabízí také velmi pěkné panoramatické výhledy na město Scalea, mořské pobřeží, ostrov Cirella i pohoří Orsomarso a NP Polino. Je to dáno zejména faktem, že věž je postavena v několika úrovních propojených schodišti, která umožňují přístup na vrchol stavby.
Zcela na závěr snad ještě tři zajímavosti:
Ve skále pod věží se nachází jeskyně Grotta di Talao, která je všeobecně považována za jedno z nejvýznamnějších prehistorických nalezišť na jižním pobřeží Tyrhénského moře.
V areálu Torre Talao můžeme vidět mezi mnoha zástupci zdejší bujné flóry také obrovský rohovník obecný (svatojánský chléb), který je starý asi 400 let.
Během II. světové války zde měla sídlo německá jednotka. Na věž proto z moře zaútočila spojenecká vojska (zřejmě jen Angličané) a stavbu částečně poškodila.