Scalea – Staré město (Centro storico)
Turistické cíle • Městská část
Scalea je půvabné jedenáctitisícové město v jihoitalské Kalábrii. Většina turistů sice bude asi Scaleu znát jako příjemné přímořské letovisko, ale je potřeba si uvědomit, že se současně jedná o nádherné historické městečko. Dokonce o jedno z nejstarších a nejvýznamnějších měst v horní části pobřeží Tyrhénského moře. A hlavně o místo, kde se skutečně zastavil čas …
Tady se totiž opravdu procházíte mezi staletími a může se vám lehce stát, že za celý čas ani v turistické sezoně nepotkáte živáčka (tedy možná potkáte, ale řádově to bude v nižších jednotkách). Díky tomu budete moct přemýšlet např. o tom, že „prapředek“ tohoto města vznikal již někdy v dobách, kdy se o toto území „přetahovali“ Byzantinci s Langobardy.
V každém případě je zdejší Staré město (Italové pro něj skutečně používají mnohem častěji výraz Centro storico než Citta vecchia) sice umístěno na vrcholku kopce, ale jeho spodní okraj je vzdálen max. 5 minut chůze od mořské hladiny. Pro ty, kteří jsou zvyklí jet autem málem i na záchod, může být ovšem zklamáním, že tady by jim byl jejich motorový miláček téměř všude max. k onomu záchodovému produktu. Staré město lze totiž navštívit pouze pěšky. Jedná se o čtvrť, která je většinově tvořena schodišti a uzounkými uličkami (tzv. vanelle) s klenutými průchody. Čekají vás zde ovšem pozoruhodné historické budovy (často s velmi fotogenickými detaily), sakrální prostory s byzantskými freskami, fortifikační stavby, krásné panoramatické výhledy a dvě zajímavé vrcholové atrakce - kostel a normanský hrad. Zkrátka a dobře: ne všude ucítíte v Itálii dech středověku tak silně, jako tady.
Mezi nejvýznamnější památky Starého města patří vrcholová zřícenina normanského hradu z přelomu 11. a 12.století, nabízející mj. výhledy na strážní věže Torre della Scalicella a Giuda, několik kostelů v čele s vrcholovou Madonna del Carmine v podobě z roku 1875 (dva jsou zasvěceny sv. Mikulášům – jeden skrývá ony byzantské fresky, druhý románskou kryptu – a oba jsou většinou nepřístupny), kruhová aragonská strážní věž Cimalonga z 15. století (uvnitř se nachází malé archeologické muzeum) a knížecí palác Palazzo dei Principi Spinelli. Krásnou, mnohdy až dechberoucí, památkou je zde ale v podstatě každá ulička …
Místní romantici tvrdí, že tady „stojí za to zastavit se na každém kroku, před každým oknem nebo dveřmi a pokusit se představit scény ze životů prožitých v době, která kdysi byla a která se už nevrátí“. A věřte, mají pravdu ...