Loading...
Turistické cíle • Minerální pramen
Objevit Luhačovickou (Pozlovickou) přehradu na říčce Šťávnici není zase až tak těžké stejně jako zdejší léčivé prameny, ale co to moře?
Jednoznačně nejproslulejším luhačovickým pramenem je Vincentka, která vyvěrá na severním úpatí Velké Kamenné. Přírodní léčivá minerální voda má zvýšený obsah kyseliny borité, fluoridů a barya. Počátek užívání Vincentky spadá do druhé poloviny 17. století, kdy byl pramen kryt pouze stříškou. Následoval zděný pavilon ve tvaru kaple s mřížemi. V letech 1947 – 1948 byla na Lázeňském náměstí postavena hala 30 metrů dlouhá, 17 metrů široká a 8 metrů vysoká navazující na kolonádu. Návštěvníci lázní zde mohou ochutnat studenou i ohřívanou vodu, která se užívá k pitné léčbě, kloktání a k inhalacím. Jako jediná ze zdejších pramenů se plní do lahví, prodává v obchodech i v lékárnách a vyrábějí se z ní různé výrobky, například známý nosní sprej, sirup, pastilky či zubní pasta.
Nevím, kdy a kdo vymyslel pojmenování „české léčivé moře“ pro Vincentku, ale patrně si to nejenom pro svou slanou chuť tento přírodní dar Luhačovic zaslouží. Zajímavostí je také užití Vincentky pro míchání vinných střiků, kdy se vychlazená smíchá půl na půl s kvalitním suchým vínem. Chutná prý výborně a snižuje kyselost vína. Nevím, zatím jsem to nezkusil.
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/