Loading...
Třítisícové maďarské, nebo možná přesněji esterházyovsko – unescové, městečko Fertöd nabízí svým návštěvníkům pozoruhodných památek hned několik. Jednou z nich je také poměrně monumentální kostel sv. Ondřeje. Jenom je nutno hned na úvod upřesnit, že se jedná o památku, nacházející se v okrajové části městečka zvané Süttör a že je to pamětihodnost takřka novodobá neb neogotická (autor tohoto článku by však spíše volil označení historizující), z konce 19. století pocházející. Určitě však v tomto případě před sebou máme stavbu zajímavou.
Historie kostela v městečku Fertőd – Süttör je však mnohem delší. Ten první zde vznikl pravděpodobně již ve 12. století, ale první písemné zprávy o něm pocházejí z roku 1313. Základy tohoto románského kostela byly v roce 1906 objeveny a díky tomu se zjistilo, že kostel stál na zcela jiném místě než ten současný a že byl „zrušen“ pravděpodobně kvůli záplavám v této oblasti. Na současném místě byl postaven až druhý zdejší kostel, a to v roce 1732. Byl barokní ... a roku 1889 zbořený. Ještě v tom samém roce byl vybudován svatostánek nový a ten už dnes můžeme vidět na adrese Széchenyi utca 57.
Podobu tohoto kostela navrhl architekt Lajos Zatzka. a ten byl následně postaven ve stylu severoněmeckých gotických chrámů. Je cihelný s průčelím, které charakterizuje vysoká centrální věž a snížené boky s nárožními věžičkami. Ve velké věži jsou celkem čtyři zvony, pocházející z let 1923 (zvon Dobrého pastýře a zvon sv. Ducha), 1963 (zvon sv. Alžběty) a 1989 (zvon sv. Ondřeje). Mobiliář v interiéru kostela sv. Ondřeje je rovněž neogotický a pochází z roku stavby chrámu, tedy 1889. Hlavní oltář je zasvěcen sv. Ondřejovi, boční oltáře pak Nejsvětějšímu srdci Ježíšovu a Panně Marii. Varhany vyrobil roku 1935 v Budapešti varhanář Ottó Rieger. Kvůli skvělé akustice se v kostele často konají koncerty církevní a vážné hudby.
Vedle kostela se tyčí kříž s Ukřižovaným z roku 1786. Součástí tohoto sousoší je také postava Panny Marie a podstavcové nástroje Kristova umučení.