Tento hostinec čp. 34 připomíná svým vzhledem lovecký zámeček, který dokresloval přilehlý březový lesík. Postaven měl být spolu s původní 48 m vysokou železnou rozhlednou, která byla věnována Ing. Josefem Friedländrem z Vídně. K jejímu sestavení vídeňskými mistry došlo v roce 1899, přičemž rozhledna byla hotová 2. listopadu téhož roku. V roce 1900 připadla restaurace se sklepem Spolku pro udržování válečných památek na bojišti královéhradeckém z roku 1866. Po převratu a vzniku ČSR připadl pozemek s restaurací státu.
O výstavbě hostince bylo v královéhradecké Obnově ze 14. července 1899 napsáno toto: „Rozhledna na bojišti královéhradeckém. Pan Weinrich, majitel velkostatku Světí, Lípy atd. staví na Chlumě vedle kostelní cesty na levo hned u domku, kde bydlí invalida – strážce pomníků novou restauraci, zrovna u pomníku „mrtvé batterie“, jejíž člen, starý p. Horák v Hradci Králové dosud žije. U restaurace se staví též rozhledna, 28 metrů vysoká, odkud bude překrásná vyhlídka k Hradci, Přímu, k Nechanicům, Hořicům, Sádové, k Lípě, k Hořiněvsi, k Smiřicům, k Novému Městu, k Č. Skalici, Náchodu, slovem po celém bojišti z r. 1866. U silnice Hradec-Hořice, blíže Chlumu u kříže knížete z Fürstenbergů, staví se krásné ossarium pro kosti padlých tam vojínů ve válce r. 1866. Potřebné mramorové okrasy a sloupy jsou již na místě a základy jsou vyzděny. Na bojišti na Chlumě bylo letos návštěvníků dosť a dosť dne 3. července. Tragykomicky si počínali Němci; báli se, aby jim nikdo nenamlátil a proto se ustavičně ohlíželi, brzo-li bude na ně odněkud útok účiněn. Byli to Trutnováci, a ti měli strachu nejvíc; mnoho prý jich ze strachu zůstalo doma a když přítomným se v českých vesnicích nestalo nic zlého, ale naopak vlídného přijetí, nadávali svým novinám, že jen štvou, a zbytečné různice rozdmíchují.“
Hned zprvu se stal centrem zdejšího společenského a kulturního života, protože k této funkci byl bohatě vybaven, ať již divadelním jevištěm, či otevřenou tančírnou. Z tehdejších významných akcí je zejména třeba vzpomenout tábor selských žen a dívek a sjezd sdružených spolků z okresů královéhradeckého, nechanického, jaroměřského a hořického, jenž se uskutečnil 13. července 1902 u rozhledny (závěrečná schůze se odehrála 27. července 1902 v hostinci, čistý výnos sjezdu činil 1360,53 K, jež byly odevzdány fondu nadace Václava Skvrny z Čistěvsi). K nim je třeba ještě přiřadit tábor národních socialistů, který se uskutečnil v roce 1906 a schůzi sociálních demokratů 1. června 1919, pokud nepočítáme každoroční oslavy výročí bitvy na Chlumu 3. července 1866.
Ještě před vznikem restaurace tu byl navíc vybudován domek dozorce pomníků na zdejším bojišti, v němž byla zásluhou královéhradeckého hejtmana Heřmana Steinfelda a setníka Jana Steinského otevřena 21. července 1901 poštovna pro rozhlednu a její okolí. Proti domku dozorce došlo v roce 1936 k postavení válečného muzea prusko-rakouské války z roku 1866, a to podle plánů Ing. Františka Friedricha stavitelem Antonínem Šanderou. Oproti dnešku se však válečné muzeum a rozhledna změnily. Muzeum, k jehož slavnostnímu otevření došlo 3. července 1936, bylo v letech 2008-2010 obohaceno o přístavbu. Osud rozhledny byl oproti němu úplně rozdílný, protože 20. dubna 1999 byla vyhlídková věž demontována a nahrazena novou příhradovou konstrukcí o výšce 55,60 m s půdorysem 8 x 8 m, na níž byla ve výšce 34,6 m umístěna vyhlídková plošina. K jejímu slavnostnímu otevření došlo 3. července 1999.
Jak již bylo zmíněno, díky československé pozemkové reformě přišel zdejší velkostatek o řadu polností i o areál bojiště na Chlumu. V roce 1921 tak bylo čp. 34 již v majetku státu a byl sem zaveden elektrický proud. Hostinští tu tedy byli v nájmu, a tak tomu bylo až do poválečného období. 17. května 1948 se uskutečnila pod rozhlednou Národní pouť s projevem ministerstva školství, věd a umění prof. Dr. Zdeňkem Nejedlým, které se zúčastnilo několik tisíc lidí, což byla žeň pro hostinec. Nedlouho po příchodu komunistů k moci hostinec převzalo SD Jednota, takže postupně došlo k útlumu kulturních a vůbec všech akcí, snížení kvality nabízených služeb i produktů, rozebrání tančírny na stavební materiál a nejhorším byl velký nezájem o stavební stav objektu. I když třeba roku 1954 bylo jednáno o zřízení nové cesty k restauraci, čímž by se získal lepší spoj ČSAD. Jako zázemí pro přilehlý amfiteátr byl objekt využíván po celé předlistopadové období.
Dnes hostinec, který patří Milanu Novákovi, navázal na svoji historickou tradici i oblíbenost a vedle konání řady akcí, schůzí, zasedání obecního zastupitelstva i oslav nabízí zázemí místnímu Šachovému klubu Lípa, cyklu z historie československé populární hudby Hluboká Brázda (od roku 2006) a amatérskému fotbalovému uskupení AC 1866. Najdeme tu uzavíratelný sál pro 30 hostů, výčep pro 20 hostů a v letních měsících venkovní zahrádku s kapacitou kolem 100 hostů. Více na:
https://cs-cz.facebook.com/hostinecupolnichmyslivcu.