Loading...

Hřbitov v Zaloňově

Turistické cíle Hřbitov

Toto pohřebiště vzniklo současně s původním chrámem Páně, tudíž můžeme jeho počátky hledat ve 14. století, pokud ne ještě dříve. Od svých počátků sloužilo všem obcím, jež byly přifařeny k zaloňovskému kostelu sv. Petra a Pavla, apoštolů. Během husitských válek bylo spolu s kostelem vypleněno a zničeno a teprve koncem 15. století se na něm opět začalo pohřbívat. Sám kodstel však byl obnoven až v roce 1672 a k jeho opětovné obnově došlo roku 1725. Jeho položení a velikost dokládá I. vojenské mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c079). Během téhož století došlo k jeho rozšíření, což nám naopak ukazuje indikační skica stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA417018400).

Ve 2. polovině 19. století začal chátrající kostel na hřbitově přebývat. Nedalo se v něm pořádně sloužit služby Boží a sama stavba hrozila pádem, což ovlivňovalo sám chod pohřebiště, protože pokud měl někdo hrob poblíž chrámu Páně, tak se zde lidé mnoho nezdržovali a snažili se obřady co nejméně zkrátit. Výjimkou nebyly pády různých částí objektu, ale podle dochovaných zpráv naštěstí nedošlo k žádnému velkému neštěstí. Teprve počátkem 90. let 19. století byl kostel zbourán a nový vznikl v letech 1898-1900, tentokrát již mimo hřbitovní areál, a to naproti němu přes silnici.

Místo po původním chrámu Páně bylo upraveno a i na něm se začalo pohřbívat. Od odsunu německého obyvatelstva v letech 1945-1946 se stalo pohřebiště ryze českým, ale narozdíl od mnoha jiných hřbitovů se zde dochovala většina původních náhrobků, mnohdy umělecky cenných, protože tu nalezneme tvorbu všech výrazných osobností místního sochařství a v některých případech tu zanechali svá díla i tvůrci ze vzdálenějších míst - z Hořic či dokonce z Prahy. Příkladem budiž bratři Antonín a František Wagnerovi ze Dvora Králové nad Labem a jejich pomníček nad hrobem posluchače české techniky Václava Pekárka z roku 1856, o němž se zmiňuje PhDr. Václav Paulus v "Hradeckém kraji" z 1. června 1909 takto: "Z této periody jeho činnosti pochází pomníček neveliký na hřbitově Zaloňovském u Jaroměře, na levé straně od hlavní hřbitovní cesty. Vrchol náhrobku kryt jest křížem s monogramem pax. Římsa nese jemně pracovaný akantový ornament, břevno zdobeno drobnými hvězdičkami do kruhu seskupenými. V mělké nice stojí anděl s dopodrobna tesanými křídly, v pravé ruce tiskne křížek k prsoum, v levé drží věnec. Nápis svědčí Václavu Pekárkovi, studujícímu na technickém ústavu pražském, nar. ve Rtyni 1836, † 20. května 1856. "Žel bohu tyʼs odešel nám, záhy, ach - než blaze tam". Technik Pekárek byl asi dobrým přítelem a commillitonem bratří Františka a Antonína Vágnera. Podstavec nese značku A. F. Wagner." K tomu je ještě nutno zmínit to, že v centrální části nenajdeme skutečný hlavní hřbitovní kříž, jak je jinak obvyklé, nýbrž pouhý misijní kříž, jenž byl zřízen v roce 1859 Josefem Gottwaldem z čp. 18 a na své současné místo byl přenesen po zbourání starého chrámu Páně.

Samo pohřebiště mělo štěstí v tom, že zdejší hroby a hrobky byly většinou převzaty místními dosídlenci a uchovány v takřka původním stavu a i ten zbytek nebyl díky bohu zničen, maximálně podlehl v některých případech zkáze v souvislosti s neúdržbou a atmosférickými vlivy, což je vidět zejména na litinových či železných krucifixech, půtcích apod. Podobně je tomu s nápisy na kamenných náhrobcích, jež se kvůli erozi staly nečitelnými. Doufejme, že se obec bude snažit udržet hřbitov v této podobě, neboť podobných míst v celém okolí není tolik, kde by se zachovalo tolik umělecky pojatých náhrobků. A je vidět, že k tomu skutečně dochází a hřbitov, o němž se zmiňuje Václav Hubka-Rtyňský ve své povídce "Sestra Dorla", nepřestává být zájmem obecního vedení, jež ho získalo do svého vlastnictví roku 2010 a o 5 let později schválilo opravu hlavní hřbitovní cesty. Takovým počinům budiž sláva, když se snaží zachovat odkaz našich předků a pečovat o něj, i když jde mnohdy o německé předchůdce současných obyvatel obce, kteří se však o tuto ves v minulosti zasloužili a nemělo by být na ně zapomenuto!
Poslední aktualizace: 30.3.2024
Hřbitov v Zaloňově na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Hřbitov v Zaloňově

Vestec (Zaloňov)
Vestec (Zaloňov)
Místní část
Jak vzniklo pojmenování této vsi, tak to je značně nejasné a autoři se značně rozcházejí, někteří v něm vidí dokonce německé slovo "…
0.2km
více »
Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Zaloňově
Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Zaloňově
Kostel
Původní chrám byl postaven v gotickém slohu, i když někteří doboví němečtí…
0.3km
více »
Zaloňov - kostel sv. Petra a Pavla
Zaloňov - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Nejstarší zpráva o obci Zaloňov je z roku 1361. Zpráva o kostelu sv. Petra…
0.3km
více »
Zaloňov
Zaloňov
Vesnice
Z čeho vznikl jeho název nevíme, podle všeho může jít o počeštělou podobu…
0.8km
více »
Rtyně (Zaloňov)
Rtyně (Zaloňov)
Místní část
Již počátkem 19. století se tu nacházely zbytky pravěkého osídlení, které…
1.1km
více »
Památné lípy nad Zaloňovem
Památné lípy nad Zaloňovem
Památný strom
Nad obcí Zaloňov, při cestě k Žírči se nachází památné lípy s pomníkem ukřižování. Nejen, že zde vytváří významný krajinotvorný…
1.8km
více »
Litič - kostel Nejsvětější Trojice
Litič - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Litič - první písemná zpráva o vsi pochází z roku 1557. Nepřehlédnutelnou…
2.1km
více »
Nová Amerika Country Club
Nová Amerika Country Club
Golf
Nová Amerika je jedno z největších golfových hřišť v České republice a…
2.3km
více »
Naučná stezka Kuks - Betlém
Naučná stezka Kuks - Betlém
Tipy na výlet
Dle názvu naučné stezky je vcelku jasné kam naše putování směřuje. Naším…
3km
více »
Bylinková záhrada u Hospitalu Kuks
Bylinková záhrada u Hospitalu Kuks
Zahrada
Špitálna bylinková záhrada, ktorá sa rozprestiera na ploche za hospitalom je spojením flóry a sochárského umenia. Táto zahrada sa tu nachádza už od…
3km
více »
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně
Lázně Velichovky leží 5 km západně od Jaroměře v půvabném přírodním prost…
3km
více »
Kuks - Hospital
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Kuks - Hospital
Muzeum
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě…
3.1km
více »
Hospital a Zámek Kuks
Hospital a Zámek Kuks
Tipy na výlet
Obec Kuks se nachází v Podkrkonoší, na hlavním silničním tahu z Hradce…
3.1km
více »
Barokní Kuks hraběte Šporka
Barokní Kuks hraběte Šporka
Vesnice
Kuks je malá obec jihovýchodně od města Dvůr Králové na horním toku řeky…
3.1km
více »
Kuks
Kuks
Tipy na výlet
Naším cílem je poznání barokního skvostu, který vypadá jako zámek a zámkem…
3.2km
více »
Hospital Kuks.
Hospital Kuks.
Dům, budova
Na prohlídku Kuksu jsme vyjeli ze Dvora Králové na…
3.2km
více »
Jaroměř - Mariánský sloup
Jaroměř - Mariánský sloup
Pomník
Mariánský sloup postavený v letech 1723-1727 je největší dominantou…
3.2km
více »
Hospitál Kuks - České farmaceutické muzeum
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hospitál Kuks - České farmaceutické muzeum
Muzeum
České farmaceutické muzeum sa nachádza vo vychodných Čechách  v areáli…
3.2km
více »
Jaroměř - železný most přes Labe
Jaroměř - železný most přes Labe
Most
Železný most přes Labe, který spojuje centrum města s částí zvanou Na…
3.3km
více »
Jaroměř - městská brána se zvonicí
Jaroměř - městská brána se zvonicí
Zvonice
Městská brána se zvonicí se nachází na konci východní strany náměstí v sousedství Chrámu Sv. Mikuláše. Na bráně je umístěna barokní…
3.3km
více »
zavřít reklamu