Kaple svaté Barbory u Buchlova
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Kaple svaté Barbory lidově zvaná Barborka stojí na vrcholu kopce Modla necelý kilometr od hradu Buchlov. Je postavena na místě raně gotického kostelíka z roku 1412, zasvěcenému stejné patronce.
K výstavbě nové kaple, která měla být součástí plánovaného kláštera trinitářů došlo v letech 1672 - 1673 z iniciativy Hanuše Zikmunda Petřvaldského. Od stavby kláštera však bylo upuštěno z důvodu nedostatku pitné vody. Nakonec byla vybudována vedle kaple pouze tzv. poustevna ve které bydleli uherskohradišťští františkáni, kteří se o kapli starali až do 30. let našeho století Kaple sloužila především jako rodová hrobka pro majitele buchlovského panství, ale jsou zde pohřbeni také soudcové loveckého práva a poustevníci řádu sv. Františka.
Raně barokní stavba křížového půdorysu s třemi oltáři je završena kopulí. Vchod do kaple zdobí erb stavebníka Hanuše Zikmunda z Petřvaldu a jeho manželky Anny Marie Serényiové. Hlavní oltář z přelomu 17. a 18. stol pocházející z nedalekého Velehradu sem byl přemístěn po zrušení kláštera Josefem II. roku 1783. Součástí hlavního oltáře byla pozdně gotická socha madony, která je dnes uložena ve sbírkách hradu Buchlova. Nejcenějšími exponáty výzdoby kaple jsou náhrobky pohřbených šlechticů. Uměleckým dílem prvořadého charakteru je především náhrobek Zikmunda II. Berchtolda pořízený jeho synem Leopoldem II. Ten nechal do novorenesanční architektury zakomponovat terakotový reliéf Madony - špičkové dílo pozdní italské renesance, jehož autorství je připisováno Giovannimu della Robbia.
Mariánský sloup před kaplí pochází z 18. století Poutě, v posledních letech obnovené, bývají konány u příležitosti svátku Svaté Trojice.
Po krátkém stoupání od parkoviště pod hradem Buchlov dojdete za chvíli až ke kapli. Je krásně vidět z věže hradu. Dovnitř kaple se však dostanete pouze v sezónu a to jen s průvodcem, takže musíte platit vstupné - a na to, že prohlídka trvá opravdu asi 20 minut, zdá se mi výše vstupného poněkud přehnaná.
VSTUPNÉ a otevírací doba
Vzdálenost od hradu 15 min chůze. Otevřena jen v červenci a v srpnu, případně o poutích.
Kaple sv. Barbory (jen s průvodcem) - délka okruhu 20 minut
plné vstupné | 40,- Kč |
snížené vstupné I. (důchodci od 65 let) | 40,- Kč |
snížené vstupné II. (školní mládež,studenti,učni,invalidé, MŠ) | 30,- Kč |
Fotogalerie
Stojí na kopci Modla se starou sídelní tradicí (doložen lid popelnicových polí, laténská kultura) stála kaple zřejmě již ve 13. století. První písemná zmínka zroku 1412. Roku 1672 postaven nový objekt ve stylu pozdního manýrismu. Projektant je nejistý, uvažuje se oG. P. Tencallovi, J. Křt. Ernovi či jiných. Sloužila jako pohřební pro Petřvaldské a Berchtoldy až do 20. století. V sousedství až do II. světové války existovala poustevna řádu františkánů, mniši zde rovněž byli pohřbíváni.
Popis: Manýristická centrála na půdorysu řeckého kříže, zaklenutá kopulí s Lucernou. Ramena obklopena kaplemi soratořemi vprvním patře, vzájemně průchozími, takže celkový půdorys se blíží čtverci. V podzemí čtyři hrobky šlechtických majitelů Buchlova. Na hrob Zikmunda II. a Josefiny Berchtoldových druhotně použit italský terakotový reliéf ze 16. století s Madonou.
Prohlídka kaple a vstupné viz:http://www.hrad-buchlov.cz/?stred=vypis&id=7
Ke kapli vede zelená turistická trasa od hradu Buchlova.
*
V Buchlovicích a okolí nás zaujalo ještě následující:
- královský hrad Buchlov:https://www.turistika.cz/mista/kralovsky-hrad-buchlov--1
- zámek a barokní zahrada v Buchlovicích:https://www.turistika.cz/mista/zamek-buchlovice-barokni-terasovita-zahrada-a-anglicky-park
- Lázně Leopoldov – Smraďavka:https://www.turistika.cz/mista/smradavka-lazne-leopoldov
- kostel sv. Martina v Buchlovicích:https://www.turistika.cz/mista/buchlovice-farni-kostel-sv-martina
- klášter a poutní místo Velehrad:https://www.turistika.cz/mista/velehrad-klaster-a-poutni-misto
- zajímavá tupeská keramika:https://www.turistika.cz/mista/obec-tupesy-tupeska-keramika
- penzion Baloncentrum:https://www.turistika.cz/rady/penzion-baloncentrum-v-obci-brestek
- město Uherské Hradiště:https://www.turistika.cz/mista/mesto-uherske-hradiste
- zajímavý stromeček:https://www.turistika.cz/mista/sekvojovec-obrovsky-v-obci-brestek-osade-chabane
- knihovna a synagoga:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-knihovna-a-synagoga
- základy velkomoravského církevního areálu:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-zaklady-velkomoravskeho-cirkevniho-arealu
- Františkánský klášter:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-frantiskansky-klaster
- kaple sv. Alžběty:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-kaple-svate-alzbety
- NP Staré město – Špitálky:https://www.turistika.cz/mista/narodni-kulturni-pamatka-stare-mesto-spitalky
- rozestavěný kostel ve Starém Městě:https://www.turistika.cz/mista/stare-mesto-rozestaveny-kostel
- kostel sv. Františka Xaverského v Uherském Hradišti:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-kostel-sv-frantiska-xaverskeho
- rozhledna Rovnina:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-rozhledna-rovnina
- kostel sv. Prokopa v obci Stříbrnice:https://www.turistika.cz/mista/stribrnice-farni-kostel-sv-prokopa
- kostel sv. Havla v obci Osvětimany:https://www.turistika.cz/mista/osvetimany-kostel-sv-havla--1
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/