Kodymův Národní dům v Opočně
První nápad o vybudování pomníku MUDr. Filipu Stanislavu Kodymovi, zdejšímu rodáku, odbornému spisovateli a lékaři, se objevil mezi členy roku 1878 ustavené podpůrné jednoty „Utilitas“ po ukončení její valné hromady 11. března 1882 a již 15. června téhož roku byli svoláni zástupci všech místních spolků a korporací, aby vyjádřili svůj názor na tento plán. O 2 roky později se hospodářské spolky z téměř celé naše země a zejména ze severovýchodních Čech sdružily, aby pomocí rozsáhlých sbírek postavily v Opočně důstojný pomník MUDr. Filipu Stanislavu Kodymovi, zemřelému 4. října 1884 v Šárce u Prahy, a tímto způsobem mu vzdaly úctu. K naplnění jejich snu však nedošlo a skrovný výtěžek všech sbírek byl později odevzdán v roce 1885 vzniklému komitétu pro vystavění „Národního domu Kodymova“ v Opočně, jehož změněné stanovy byly schváleny c. k. místodržitelstvím roku 1891.
Ten měl opravdu nesnadný úkol, aby dokázal sehnat potřebné množství financí na tuto, až monstrózní akci a nebýt i ostatních spolupracujících spolků a korporací nejen z Opočna, ale i z jiných míst Království českého, nikdy by nedošlo k jeho praktickému uskutečnění. První věcí, která se mu podařila, bylo získání potřebného pozemku pro výstavbu. Ten 31. května 1895 koupil za 335 zlatých od tamního právního zástupce JUDr. Františka Rösslera, jenž ho získal darovací smlouvou. V roce 1897 došlo k vyhlášení veřejné soutěže na projekt stavby Kodymova domu. Do ní nakonec došlo 22 náčrtků a porota ve složení: stavitel Josef Martinek, stavitel Jan Svoboda z Náchoda a Ing. Schulz z Opočna přisoudila 1. cenu architektonickému atelieru Hudce a Blažekoviče v Záhřebu, 2. cenu Josefu Příhodovi, architektu v kanceláři Osvalda Polívky v Praze a 3. cenu bratřím Paškům v Plzni. Veškeré návrhy pak byly veřejně vystaveny v městské radnici, a to každý den od 14.00 do 17.00 hod. a v neděli celodenně. Její provedení se však stalo terčem kritiky, což vidíme z toho, co napsaly „Národní listy“ 12. února 1897: „Zase jen namátkou z mnoha příkladů uvádíme ondy uveřejněné vyzvání k soutěži na skizzy pro »Dům Kodymův« v Opočně, jenž je rozpočtěn na 18.000 zlatých a na jehož skizzu se vypisuje královsky první a poslední cena v částce – 50 zlatých! Patrně doufá slavné stavební družstvo – a není svého druhu jediné – že se přece nalezne několik chudáků, kteří se pustí v umělecký zápas. Způsobem úžasně laciným dostává se tak vypisovatelům prací, jež se platívají, byvše zhotoveny na objednávku, aspoň šestiprocentní částkou nákladu na stavbu dotyčného objektu.“ V témže roce byla zahrada budoucího Kodymova Národního domu využita pro výstavu skotu, jejímž protektorem byl Josef kníže Colloredo-Mannsfeld.
O 2 roky později si však komitét vyhlédl jiný pozemek, jenž by měl být vhodnější než již zakoupený, což vyvolalo nevoli TJ Sokol. Pětičlenná ohledací komise však 23. července 1899 toto stanovisko potvrdila. Dalším problémem se však stalo to, že komitét měl k dispozici pouhých 10 000 zlatých (ještě v roce 1895 měl dokonce necelých 6 500 zlatých), a tak nemohl v žádném případě využít náčrtků z veřejné soutěže, jež se uskutečnila před 2 lety. Nakonec dům vyprojektoval a postavil místní mistr zednický a tesařský Václav Javůrek, jenž se snažil ve svých plánech co nejvíce zredukovat finanční náklady, i tak však celková cena dosáhla 22 000 zlatých. Základ k domu byl nakonec položen v roce 1900 a sklepy samotné byly uhrazeny tak, že kámen z nich vylámaný byl prodán. O stavbě budovy napsala „Obnova“ 23. srpna 1901 toto: „Kodymův dům v Opočně, pěkná to budova, blíží se k svému dostavění! Dům ten bude sloužiti místním spolkům ku pořádání slavností, schůzí a p. Jenom lze litovati, že se stavba započala, aniž by byl k tomu ještě potřebný kapitál. To nyní zajisté učiní citelnou trhlinu ve snahách družstva ku postavení domu toho.“
Vznikla tak budova, která měla vlevo v přízemí spolkový sál a vpravo knihovnu. Za spolkovým sálem byla situována trojice spolkových místností, přičemž 2 měly vstup ze sálu a třetí přes kuchyň, jež se nacházela za sálem u schodiště. Za knihovnou pak byla tělocvična, do níž se vcházelo chodbou napravo od schodiště. Vzadu se nacházela hostinská zahrada a letní cvičiště v zahradě s parkovou úpravou o jednokorcové výměře. V 1. poschodí byly naproti schodišti 2 vchody do tanečního sálu, který měl sloužit rovněž jako hlediště. Jeviště bylo situováno nalevo od vstupu do sálu a vedle něho byly u schodiště navíc šatny. První z nich byla přístupná též krátkou chodbou nalevo od schodiště. Z tanečního sálu vedly 2 vchody do místnosti pro hosty výčepu a nad ní byla galerie. Kromě 2 vchodů ze sálu se sem dalo dostat chodbou napravo od schodiště. Nad malým sálem byl ještě byt hostinského.
Slavnost jeho otevření se uskutečnila 28. a 29. září následujícího roku, přičemž jejím řízením byl pověřen zvláštní sedmičlenný Výbor pro oslavu otevření Kodymova Národního domu na Opočně, který sestavil program slavnosti 5. září 1901. Jeho předsedou byl tehdejší obecní starosta Adolf Wolf, 1. jednatelem Václav Hájek, 2. jednatelem Josef Tomek a řadovými členy: Adolf Drégr, Václav Pavlík, Adolf Potůček a Josef Samek. Díky tomu získala slavnost rovněž záštitu městské rady v Opočně. A byla to opravdu velkolepá podívaná! 28. září v 18.00 hod. se uskutečnil pochodňový průvod z městské radnice k rodnému domku oslavence a Kodymovu Národnímu domu. V 19.30 hod. byl uskutečněn proslov a slavnostní akademie ve dvoraně Kodymova Národního domu za řízení ředitele kůru Ludvíka Taichmana. Druhého dne v 9.30 hod. proběhl průvod od Národního domu a slavnostní řeč pronesl Adolf Eckert, ředitel střední hospodářské školy v Chrudimi a rovněž slavnostní řečník při otevření Kodymova internátu při zimní hospodářské škole v Opočně 1. listopadu 1900. Po jejím ukončení bylo odhaleno poprsí MUDr. Filipa Stanislava Kodyma. Ve 13.00 hod. se uskutečnil ve dvoraně Kodymova Národního domu slavnostní banket, na který se bylo nutno přihlásit u účetního Václava Hájka, a mezi 14.00 a 16.00 hod. proběhl na náměstí promenádní koncert hudby TJ Sokol Opočno. Završením všeho snažení bylo divadelní představení „Jan Výrava“ od Františka A. Šuberta, jež se uskutečnilo od 19.30 hod.
Od té doby se stal objekt centrem společenského a kulturního života obce, neboť se zde uskutečnila řada různých zábav, tanečních plesů, ochotnických představení, koncertů (26. října 1902 koncert císařského dvorního virtuosa Emanuela Ondříčka za spoluúčinkování klavírního virtuosa Karla Leitnera) a přednášek. 2. listopadu 1902 byla v přízemí domu navíc otevřena pod záštitou MUDr. Jana Dvořáka Lidová knihovna, jejímž prvním knihovníkem byl učitel místní měšťanské školy Václav Marel, přičemž o veřejnou knihovnu bylo usilováno již od roku 1896. V roce 1910 došlo k výstavbě prádelny a o 4 roky později byli do malého sálu umístěni haličtí uprchlíci. Roku 1925 se z objektu odstěhovala Lidová knihovna. O 4 roky později byly změněny stanovy Družstva pro udržování Kodymova národního domu, takže po jeho rozejití již neměl objekt připadnout městu, ale TJ Sokol. Ta 10. listopadu 1930 dům zakoupila za 133 564 Kč. Pod trhovou smlouvou jsou podepsáni: předseda Družstva Kodymova Národního domu v Opočně Adolf Hofman, jednatel téhož spolku Jan Sedláček, starosta TJ Sokol na Opočně Alois Říha a jednatel téže jednoty František Vítek.
V letech 1932-1935 byl objekt stavebně upraven, čímž obdržel nové průčelí, nové schodiště, v přízemí do náměstí nová široká okna. Tělocvična byla zrušena a přestavěna pro účely nově zřízeného loutkového divadla. Dále byla přemístěna galerie na sále a rozšířeny šatny u jeviště. Od roku 1950 zde byly úřadovny MNV. Počátkem 50. let 20. století byl Kodymův Národní dům převeden do majetku Mezisvazového klubu, který zrekonstruoval jeviště a pořídil řadu nového vybavení. V letech 1974-1975 došlo k opravě objektu, do něhož byl umístěn stánek nově utvořeného Jednotného klubu pracujících. V roce 1979 bylo upraveno agitační středisko. V roce 1981 však byl Kodymův Národní dům uzavřen pro havarijní stav komínů a elektroinstalace a k jeho opravě došlo až po několika letech, kdy byla oddalována. Roku 1989 směnila TJ Sokol Kodymův Národní dům za objekt čp. 134 (dnešní Sokolský dům). Teprve po roce 1989 došlo k jeho důkladné přestavbě, kdy vznikl ve velkém sále v 1. patře kinosál a v prostorách malého sálu jeviště pro divadlo malých forem. Práce byly provedeny v letech 1991-1992 a v roce 1993 byl zveřejněn záměr pronájmu objektu. K další přestavbě došlo roku 1997 a v zrekonstruovaném sále se konaly rovnou 2 premiéry.
Zásadnější rekonstrukční práce však probíhají až v posledních letech. V roce 2012 došlo k rekonstrukci, v jejímž rámci bylo provedeno snížení energetické náročnosti budovy, zateplení půdy a částečné výměně okenních a dveřních výplní, zrušení stávající kotelny a vybudování nové na spalování zemního plynu. Projektantem stavby byla společnost DABONA s. r. o. z Rychnova nad Kněžnou a jejím dodavatelem firma STATING s. r. o. z Kostelce nad Orlicí. Roku 2013 byla v části chodby zřízena síň rodáků, která je věnována významným osobnostem města. V letech 2018-2019 proběhla rekonstrukce sociálních zařízení. Dnes je objekt stále v majetku města, ale svým původním účelům nadále slouží. Více o tamním divadle zde: http://divadlokodym.cz.
Ten měl opravdu nesnadný úkol, aby dokázal sehnat potřebné množství financí na tuto, až monstrózní akci a nebýt i ostatních spolupracujících spolků a korporací nejen z Opočna, ale i z jiných míst Království českého, nikdy by nedošlo k jeho praktickému uskutečnění. První věcí, která se mu podařila, bylo získání potřebného pozemku pro výstavbu. Ten 31. května 1895 koupil za 335 zlatých od tamního právního zástupce JUDr. Františka Rösslera, jenž ho získal darovací smlouvou. V roce 1897 došlo k vyhlášení veřejné soutěže na projekt stavby Kodymova domu. Do ní nakonec došlo 22 náčrtků a porota ve složení: stavitel Josef Martinek, stavitel Jan Svoboda z Náchoda a Ing. Schulz z Opočna přisoudila 1. cenu architektonickému atelieru Hudce a Blažekoviče v Záhřebu, 2. cenu Josefu Příhodovi, architektu v kanceláři Osvalda Polívky v Praze a 3. cenu bratřím Paškům v Plzni. Veškeré návrhy pak byly veřejně vystaveny v městské radnici, a to každý den od 14.00 do 17.00 hod. a v neděli celodenně. Její provedení se však stalo terčem kritiky, což vidíme z toho, co napsaly „Národní listy“ 12. února 1897: „Zase jen namátkou z mnoha příkladů uvádíme ondy uveřejněné vyzvání k soutěži na skizzy pro »Dům Kodymův« v Opočně, jenž je rozpočtěn na 18.000 zlatých a na jehož skizzu se vypisuje královsky první a poslední cena v částce – 50 zlatých! Patrně doufá slavné stavební družstvo – a není svého druhu jediné – že se přece nalezne několik chudáků, kteří se pustí v umělecký zápas. Způsobem úžasně laciným dostává se tak vypisovatelům prací, jež se platívají, byvše zhotoveny na objednávku, aspoň šestiprocentní částkou nákladu na stavbu dotyčného objektu.“ V témže roce byla zahrada budoucího Kodymova Národního domu využita pro výstavu skotu, jejímž protektorem byl Josef kníže Colloredo-Mannsfeld.
O 2 roky později si však komitét vyhlédl jiný pozemek, jenž by měl být vhodnější než již zakoupený, což vyvolalo nevoli TJ Sokol. Pětičlenná ohledací komise však 23. července 1899 toto stanovisko potvrdila. Dalším problémem se však stalo to, že komitét měl k dispozici pouhých 10 000 zlatých (ještě v roce 1895 měl dokonce necelých 6 500 zlatých), a tak nemohl v žádném případě využít náčrtků z veřejné soutěže, jež se uskutečnila před 2 lety. Nakonec dům vyprojektoval a postavil místní mistr zednický a tesařský Václav Javůrek, jenž se snažil ve svých plánech co nejvíce zredukovat finanční náklady, i tak však celková cena dosáhla 22 000 zlatých. Základ k domu byl nakonec položen v roce 1900 a sklepy samotné byly uhrazeny tak, že kámen z nich vylámaný byl prodán. O stavbě budovy napsala „Obnova“ 23. srpna 1901 toto: „Kodymův dům v Opočně, pěkná to budova, blíží se k svému dostavění! Dům ten bude sloužiti místním spolkům ku pořádání slavností, schůzí a p. Jenom lze litovati, že se stavba započala, aniž by byl k tomu ještě potřebný kapitál. To nyní zajisté učiní citelnou trhlinu ve snahách družstva ku postavení domu toho.“
Vznikla tak budova, která měla vlevo v přízemí spolkový sál a vpravo knihovnu. Za spolkovým sálem byla situována trojice spolkových místností, přičemž 2 měly vstup ze sálu a třetí přes kuchyň, jež se nacházela za sálem u schodiště. Za knihovnou pak byla tělocvična, do níž se vcházelo chodbou napravo od schodiště. Vzadu se nacházela hostinská zahrada a letní cvičiště v zahradě s parkovou úpravou o jednokorcové výměře. V 1. poschodí byly naproti schodišti 2 vchody do tanečního sálu, který měl sloužit rovněž jako hlediště. Jeviště bylo situováno nalevo od vstupu do sálu a vedle něho byly u schodiště navíc šatny. První z nich byla přístupná též krátkou chodbou nalevo od schodiště. Z tanečního sálu vedly 2 vchody do místnosti pro hosty výčepu a nad ní byla galerie. Kromě 2 vchodů ze sálu se sem dalo dostat chodbou napravo od schodiště. Nad malým sálem byl ještě byt hostinského.
Slavnost jeho otevření se uskutečnila 28. a 29. září následujícího roku, přičemž jejím řízením byl pověřen zvláštní sedmičlenný Výbor pro oslavu otevření Kodymova Národního domu na Opočně, který sestavil program slavnosti 5. září 1901. Jeho předsedou byl tehdejší obecní starosta Adolf Wolf, 1. jednatelem Václav Hájek, 2. jednatelem Josef Tomek a řadovými členy: Adolf Drégr, Václav Pavlík, Adolf Potůček a Josef Samek. Díky tomu získala slavnost rovněž záštitu městské rady v Opočně. A byla to opravdu velkolepá podívaná! 28. září v 18.00 hod. se uskutečnil pochodňový průvod z městské radnice k rodnému domku oslavence a Kodymovu Národnímu domu. V 19.30 hod. byl uskutečněn proslov a slavnostní akademie ve dvoraně Kodymova Národního domu za řízení ředitele kůru Ludvíka Taichmana. Druhého dne v 9.30 hod. proběhl průvod od Národního domu a slavnostní řeč pronesl Adolf Eckert, ředitel střední hospodářské školy v Chrudimi a rovněž slavnostní řečník při otevření Kodymova internátu při zimní hospodářské škole v Opočně 1. listopadu 1900. Po jejím ukončení bylo odhaleno poprsí MUDr. Filipa Stanislava Kodyma. Ve 13.00 hod. se uskutečnil ve dvoraně Kodymova Národního domu slavnostní banket, na který se bylo nutno přihlásit u účetního Václava Hájka, a mezi 14.00 a 16.00 hod. proběhl na náměstí promenádní koncert hudby TJ Sokol Opočno. Završením všeho snažení bylo divadelní představení „Jan Výrava“ od Františka A. Šuberta, jež se uskutečnilo od 19.30 hod.
Od té doby se stal objekt centrem společenského a kulturního života obce, neboť se zde uskutečnila řada různých zábav, tanečních plesů, ochotnických představení, koncertů (26. října 1902 koncert císařského dvorního virtuosa Emanuela Ondříčka za spoluúčinkování klavírního virtuosa Karla Leitnera) a přednášek. 2. listopadu 1902 byla v přízemí domu navíc otevřena pod záštitou MUDr. Jana Dvořáka Lidová knihovna, jejímž prvním knihovníkem byl učitel místní měšťanské školy Václav Marel, přičemž o veřejnou knihovnu bylo usilováno již od roku 1896. V roce 1910 došlo k výstavbě prádelny a o 4 roky později byli do malého sálu umístěni haličtí uprchlíci. Roku 1925 se z objektu odstěhovala Lidová knihovna. O 4 roky později byly změněny stanovy Družstva pro udržování Kodymova národního domu, takže po jeho rozejití již neměl objekt připadnout městu, ale TJ Sokol. Ta 10. listopadu 1930 dům zakoupila za 133 564 Kč. Pod trhovou smlouvou jsou podepsáni: předseda Družstva Kodymova Národního domu v Opočně Adolf Hofman, jednatel téhož spolku Jan Sedláček, starosta TJ Sokol na Opočně Alois Říha a jednatel téže jednoty František Vítek.
V letech 1932-1935 byl objekt stavebně upraven, čímž obdržel nové průčelí, nové schodiště, v přízemí do náměstí nová široká okna. Tělocvična byla zrušena a přestavěna pro účely nově zřízeného loutkového divadla. Dále byla přemístěna galerie na sále a rozšířeny šatny u jeviště. Od roku 1950 zde byly úřadovny MNV. Počátkem 50. let 20. století byl Kodymův Národní dům převeden do majetku Mezisvazového klubu, který zrekonstruoval jeviště a pořídil řadu nového vybavení. V letech 1974-1975 došlo k opravě objektu, do něhož byl umístěn stánek nově utvořeného Jednotného klubu pracujících. V roce 1979 bylo upraveno agitační středisko. V roce 1981 však byl Kodymův Národní dům uzavřen pro havarijní stav komínů a elektroinstalace a k jeho opravě došlo až po několika letech, kdy byla oddalována. Roku 1989 směnila TJ Sokol Kodymův Národní dům za objekt čp. 134 (dnešní Sokolský dům). Teprve po roce 1989 došlo k jeho důkladné přestavbě, kdy vznikl ve velkém sále v 1. patře kinosál a v prostorách malého sálu jeviště pro divadlo malých forem. Práce byly provedeny v letech 1991-1992 a v roce 1993 byl zveřejněn záměr pronájmu objektu. K další přestavbě došlo roku 1997 a v zrekonstruovaném sále se konaly rovnou 2 premiéry.
Zásadnější rekonstrukční práce však probíhají až v posledních letech. V roce 2012 došlo k rekonstrukci, v jejímž rámci bylo provedeno snížení energetické náročnosti budovy, zateplení půdy a částečné výměně okenních a dveřních výplní, zrušení stávající kotelny a vybudování nové na spalování zemního plynu. Projektantem stavby byla společnost DABONA s. r. o. z Rychnova nad Kněžnou a jejím dodavatelem firma STATING s. r. o. z Kostelce nad Orlicí. Roku 2013 byla v části chodby zřízena síň rodáků, která je věnována významným osobnostem města. V letech 2018-2019 proběhla rekonstrukce sociálních zařízení. Dnes je objekt stále v majetku města, ale svým původním účelům nadále slouží. Více o tamním divadle zde: http://divadlokodym.cz.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.268, 16.116)
Poslední aktualizace: 28.12.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Opočno
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Kodymův Národní dům v Opočně
Opočno, město, zámek a údolí Zlatého potoka.
Tipy na výlet
Počasí se po několika dnech začíná měnit a tak se rozhodujeme pro návštěvu jednoho z nejkrásnějších míst pod hradbou Orlických hor, Opočna. Jedeme po silnici č. 33 směrem k Náchodu, před…
0.3km
více »
Opočno - hřbitovní kaplička a sv. Antonín Paduánský
Kaple
Při výjezdu z Opočna na Dobrušku zaujme na levé straně opravená hřbitovní Kaplička. Kdy a kým byla postavena mi známo není, ale zřejmě po roce 1881, kdy byl zrušen starý hřbitov v centru města. U vchodu na hřbitov, na kterém se kaplička nachází, zaujme několik vzrostlých lip s monumentální pískovcovou plastikou. Jedná se o lidovou barokní plastiku sv. Antonína Paduánského.…
0.3km
více »
Kulturní dům v Opočně - Kodymův národní dům
Dům, budova
Kodymův národní dům ve městě Opočně, stojící na Krupkově náměstí vedle barokních domů čp. 134 a 208 je místní Kulturní dům. V budově je k dispozici malý sál s loutkovou scénou, učebnou, velký sál pro divadlo, kino…
0.3km
více »
Opočno – kamenný most přes Zlatý potok
Most
Opočno je městečko, jehož historická část se zámkem se nachází na skalním ostrohu, ze kterého vede do údolí Zlatého potoka stará kamenná cesta. Podél ní byly v 18. a 19. století postaveny hrázděné domy, které nahr…
0.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Opočno - Kupkovo námestie - pamiatky
Náměstí
Opočno je mestečko ležiace na toku Zlatého potoka v Kralovohradeckom kraji a v okrese Rychnov nad Kněžnou.
Niekoľko pamiatok sa nachádza na jeho hlavnom námestí, ktorým je Kupkovo námestie, pomenované podľa miest…
0.4km
více »
Opočno - kostel Panny Marie
Kostel
Kostel se nachází v areálu starého hřbitova. Původní farní dřevěný kostel je v místě doložen již roku 1361. Současná kostelní stavba s pseudorenesančním zařízením a hodnotnou výtvarnou výzdobou vnitřních omítek a oken byla postaven stavitelem Zohornou v roce 1810. Účelem stavby bylo vybudování hrobky Colloredo-Manssfeldů, která se nachází v suterénu. Hřbitov byl zrušen v roce 1881.
0.4km
více »
Opočno - kapucínský klášter s kostelem Panny Marie
Kostel
Raně barokní komplex kostela a kláštera byl založen v roce 1673 Ludvíkem Colloredem z Wallsee. Postaven byl v letech 1676 -78 italským stavitelem Bernardem Minellim. V roce 1733 byl areál poškozen ničivým požárem, ale do dvou let byl obnoven. Pozdně barokní kaple sv. Kříže s čtyřkřídlým ambitem byla ke kostelu připojena v letech 1761-63. Křížová cesta vambitech, která je…
0.4km
více »
Opočno - Mariánský sloup
Socha
Morový sloup - dominanta prostoru Kupkova náměstí. Autorem kamenického díla z r. 1718 je italský sochař Giovanny Battista Bully. Dílo je tvořeno nadživotní plastikou morových Světců (Karel Boromejský, Šebestián, Roch, František Xaverský) a korintským sloupem s plastikou Panny Marie Immaculaty na vrcholu. Sousední kašna, v podobě kvadrilobu, je dokladem barokního řemesla…
0.4km
více »
Lokalita Podkostelí - v Opočně
Místní část
Významnou součástí historického jádra města Opočna je městská část Podkostelí, další trasa v zajímavém městě pro pěkné procházky. Panoramatické pohledy do údolí a na jihovýchodní část zámeckého areálu s…
0.4km
více »
Opočno - město
Město
Opočno leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Hradce Králové. Městečko se rozkládá v podhůří Orlických hor na březích Zlatého potoka. U východního okraje města je rybník Broumar, který slouží jako…
0.4km
více »
Opočno – klášter a římskokatolický kostel Narození Páně
Klášter
Na severním konci Kupkova náměstí se nachází areál kláštera. Konvent i zahrada jsou zcela nepřístupné, do interiéru římskokatolického kostela lze alespoň nahlédnout přes mříž. Přístupný je při bohoslužbách, které …
0.4km
více »
Opočno – kostel Panny Marie a Městská koncertní síň
Dům, budova
Kostel Panny Marie se nachází v jihovýchodní části města. Původně zde stál dřevěný kostel z roku 1361. Kdy byl přesně zbořen či přestavěn není známo, ale současný renesanční vzhled pochází z počátku 17. století. V…
0.4km
více »
Opočno – Kupkovo náměstí a Mariánský sloup
Socha
Především komunikačním centrem města Opočno je Kupkovo náměstí, pojmenované po významném zdejším rodákovi. Kromě pojízdných, parkovacích či pochozích ploch je zde také parková zóna.
Náměstí svou velikostí domi…
0.4km
více »
Opočno a malíř František Kupka
Město
Malíř František Kupka, jehož díla trhají aukční rekordy, se narodil 23. září 1871 v malém východočeském městě Opočno. Dlouho se tady o tomto českém malíři, grafikovi světového významu a zakladateli moderního abstr…
0.4km
více »
Opočenské "Podkostelí"
Městská část
Historické jádro Opočna se spolu se zámkem nachází na vysokém opukovém ostrohu nad údolím Zlatého potoka. Při procházce jeho starobylými uličkami nás za Trčkovým náměstím k sobě jak maják přitáhne mohutná věž ozdobená cibulovitou bání, která bývala zvonicí sousedního farního, později hřbitovního kostela. Hned za tímto areálem staneme na nejvýchodnější hraně ostrohu a můžeme se…
0.4km
více »
Opočno - informační centrum
Infocentrum
Opočenské informační centrum, kde návštěvník města najde vše potřebné, se nachází na Kupkově náměstí v budově městského úřadu.
Otevírací doba:
květen - říjen po - pá 8:00 - 17:00, sobota a státní svátky 9:00 - 17:…
0.4km
více »
Opočno - Kodymova ulice
Ulice
Nachází se v historickém jádru města, začíná na Kupkově náměstí, za kostelem Narození Páně míří k jihu a po asi čtvrt kilometrové délce končí na Trčkově náměstí. Od západu do ní ústí ulice Komenského, Baštecká,…
0.4km
více »
Opočno s Františkem Kupkou
Zábava, atrakce
Opočnem za Kupkou, aneb lámej si hlavu, pleť nohama, měj oči otevřené je nová hra pro děti a jejich rodiče, věnovaná Františku Kupkovi, opočenskému rodákovi…
0.4km
více »
Opočno - zvonice
Zvonice
Opočno - renesanční hranolovou Zvonici, která je postavena z opuky z místních lomů, najdeme u areálu kostela Panny Marie. Postavena byla v roce 1594 italským stavitelem Simonem de Paret. Ve zvonici jsou umístěny dva zvony, sv. Ondřej z roku 1510 a sv. Václav z roku 1545.
0.5km
více »
Toulky přes Opočno
Tipy na výlet
V podhůří Orlických hor jsme navštívili město Opočno. Západním okrajem města vede značená cyklostezka, u východního okraje města se nachází rybník Brumar - přírodní koupaliště, od jižního okraje města se rozprostírá rozlehlý les.…
0.5km
více »
Zajímavé město Opočno
Město
Na ostrohu nad Zlatým potokem byl v letech 1552 - Vilémem Trčkou vybudován rozlehlý renesanční zámek - největší historická památka města. Po roce 1600 byl zámecký areál doplněn o jednopatrový letohrádek, kapli a …
0.5km
více »
Opočno - Kupkovo náměstí
Náměstí
Východočeské Opočno (něco málo přes tři tisíce obyvatel) se může pochlubit nejen hodnotným zámkem s krajinářským parkem, několika kostely, klášterem a jinými stavebními památkami, ale také dvěma pěknými náměs…
0.5km
více »
Jedeme do našich severních hor - 36. den - dopoledne: Opočno, městská památková zóna a pivovar Baron; Lanžov - kostel sv. Bartoloměje a hřbitovní kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova
Cestopisy
Středa 15. 9. 2021 - dopoledne
Ještě včera jsme běhali společně po kopečkách, dnes se naposledy scházíme u snídaně. Balíme a opouštíme pokoje.
Je po 9. hodině a už se loučíme na parkovišti. Každý jedeme jinam. Ted…
0.5km
více »
Opočno - nejen zámek
Tipy na výlet
Směřujeme do jednoho z našich nejmalebnějších měst, do Opočna, které se nachází cca 30 km severovýchodně od Hradce Králové a cca 20 km jižně od Náchoda. Historie Opočna, tehdy zřejmě jako strážní hradiště, je dol…
0.5km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Opočno - zámek
Zámek
Zámek Opočno, který je národní kulturní památkou, leží nad údolím Zlatého potoka. Zámek Opočno je perlou české renesanční architektury. Zámek je hlavní dominantou stejnojmenného města v Královéhradeckém kraji. Zám…
0.6km
více »
Toulání Opočnem a návštěva zámku
Cestopisy
Po dlouhé ranní cestě vlakem, náhradní dopravou (a pak znovu vlakem a busem) jsme konečně dorazili do cíle - do malebného městečka Opočna. Tohle východočeské sídlo (něco málo přes tři tisíce obyvatel) turistů…
0.6km
více »
Opočno - koupaliště a kemp Broumar
Koupaliště
Koupaliště a kemp Broumar se nachází u stejnojmenného rybníku v severní části Opočna při cestě na Dobrušku. V areálu se nachází 50. metrový bazén s dráhou vyhrazenou pouze pro plavání a malý bazén pro děti do 10. …
0.6km
více »
Opočno a Třebechovice pod Orebem
Město
V sobotu 29.10.2011 jsme se vydali na výlet do Opočna. V průběhu léta jsme sbírali razítka do pasu NPÚ a z…
0.7km
více »
Procházka opočenským zámeckým parkem
Cestopisy
Opočno. Kouzelné slůvko, vyvolávající představu spanilého východočeského zámku, který bohužel Jana i já zatím známe jen z obrázků. Impuls k jeho neodkladné návštěvě ke mně před koncem května vyslal kolega z pr…
0.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Opočno-zámek
Zámek
Opočno se v Kosmově Kronice české připomíná v r. 1068 jako knížecí hrad, chránící odbojné účastníky sněmu na Dobeníně. O založení hradu a jeho historii do r. 1350 nejsou spolehlivé zprávy. V r. 1350 je uváděn jako…
0.7km
více »