Kroměříž - kostel sv. Jana Křtitele
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kroměříž je okresní město na západě Zlínského kraje. Leží na staré obchodní stezce u řeky Moravy v jižním cípu Hané. Žije zde téměř 30 tisíc obyvatel. V roce 1998 byl zdejší Arcibiskupský zámek s Květnou zahradou a Podzámeckou zahradou zapsán do listiny světového kulturního dědictví UNESCO. První písemná zpráva o Kroměříži pochází z roku 1110. Od té doby ve městě vyrostlo plno architektonických památek, z velké části i díky olomouckým biskupům a arcibiskupům, kteří si město zvolili za své letní sídlo.
Kostel sv. Jana Křtitele patří k nejkrásnějším barokním památkám Moravy z 18. století. Byl postaven na místě původního románského kostela s gotickými prvky, který postavili Johanité. Do Kroměříže přivedl v roce 1687 olomoucký biskup Karel II. z Lichtenštejna-Kastelkornu řád piaristů a věnoval jim kostel Johanitů. Piaristé vybudovali v letech 1737 - 1768 podle projektu biskupského architekta Ignáce Josefa Cyraniho z Bolleshausu nový kostel. Ten byl půdorysně inspirovaný podle chrámu selesiánek na Renngasse ve Vídni. Na jeho vnitřní výzdobě se podíleli tehdejší nejlepší moravští a rakouští umělci (J. J. Etgens, J. Stern, F. I. Leicher, Michelangelo Unterberger, W. Träger, Jan a Michael Scharterové, Pavel Ramelli ad.). Nad vchodem je umístěno sousoší Kristova křtu s adorujícími anděly. V roce 1907 byla na kostele provedena rozsáhlá oprava (byl poškozen požárem v roce 1836).
Kostel je ve správě Římskokatolické farnosti sv. Mořice jako filiální kostel. Běžně bývá přístupná pouze předsíň kostela a do interiéru je zamčená mříž. Celý je přístupný v době bohoslužeb ve ST a NE v 18:00. Dovnitř se dostanete také při každoroční "Noci kostelů" nebo v rámci krajského projektu "Otevřené brány".
Jan Křtitel se narodil půl roku před Ježíšem Kristem. Jeho matkou byla Alžběta (sestřenice Panny Marie) a otcem chrámový kněz Zachariáš. Jan odešel již v dětském věku na poušť, kde později připravoval lid na příchod Mesiáše nekompromisním požadavkem: "Čiňte pokání". Byl to on, kdo na břehu Jordánu ukázal na Krista slovy: "Hle, Beránek Boží, který snímá hříchy světa" a pokřtil jej vodou z Jordánu. Za nezištnou věrnost svému poslání položil život. Některé ostatky svatého Jana Křtitele jsou uloženy v relikviáři svatého Maura na zámku v Bečově nad Teplou. U tohoto světce se slaví vyjímečně narození a ne mučednická smrt.
Sv. Jan Křtitel byl patronem křižáckého řádu johanitů - později nazvaných maltézští rytíři, a proto je i patronem Malty a tamní katedrály ve městě La Valetta, dále francouzského Burgundska a Provence a slezského města Wroclaw. Ochraňuje také celou řadu profesí: krejčí, kožešníky, koželuhy, tkalce, sedláře, vinaře, hospodské, bednáře, kominíky, tesaře, kováře, zedníky, kameníky, architekty, majitele biografů, hudebníky, tanečníky, zpěváky, ...