Kroměříž - kostel sv. Jana Křtitele, barokní klenot Moravy
Město Kroměříž je nejen Hanáckými Athenami, ale také Městem kostelů. Jeden z těch nejznámějších, nejzajímavějších a nejvýstavnějších najdeme na zdejším Masarykově náměstí (č. 17). Byl postaven v polovině 18. století, je zasvěcen sv. Janu Křtitelovi a bývá označován za jednu z nejkrásnějších barokních sakrálních staveb na Moravě. Kostel charakterizuje zejména dvojice štíhlých věží při vstupním průčelí, výrazná kopule a obdélný presbytář.
Původní románský kostel s prvky gotiky byl špitální a založili jej johanité. V 17. století kostel převzali piaristé, přistavěli k němu svou kolej a v roce 1737 začali se stavbou nového chrámu, a to dle projektu biskupského architekta Ignáce Josefa Cyraniho z Bolleshausu. Nový chrám postavený podle vídeňského vzoru byl vysvěcen v roce 1768 (jeho „hrubá stavba“ však byla dokončena již roku 1750) a nad jeho vchodem se objevilo sousoší Kristův křest s adorujícími anděly, které vytvořil vynikající olomoucký sochař Ondřej Zahner.
Skutečným klenotem je pak interiér chrámu, na jehož podobě se podíleli přední barokní umělci Moravy a Rakouska, např. Jan Jiří Etgens (brněnský malíř), Josef Stern (rakouský malíř), Felix Ivo Leicher (vídeňský malíř), Michelangelo Unterberger (jihotyrolský malíř), Wolfgang Träger (sochař), Jan a Michael Scharterové (sochaři), Pavel Ramelli (štukatér) aj. Interiér však již vzniká za využití četných rokokových prvků.
Kostel je sice jen 21 metrů dlouhý a necelých 16 m široký, ale i tak představuje jednu z dominant vstupní částí do historického jádra města a bývá označován jako mohutná barokní centrální stavba. Však také jeho kopule dosahuje výšky 35 m a jeho věhlas zvyšuje také fakt, že byl využit při natáčení úspěšného seriálu Marie Terezie.
Ústředním tématem vnitřní výzdoby je křest Ježíše Krista, který můžeme vidět jak na klenební fresce, tak na obraze nad oltářem. Na pěti nástěnných malbách pak můžeme vidět scény ze života sv. Jana Křtitele. Čtyři boční oltáře jsou zasvěcené sv. Janu Nepomuckému, Svaté Rodině, sv. Karlu Boromejskému a sv. Josefu Kalasanskému, zakladateli piaristického řádu.
Na seznam našich kulturních památek byl tento kostel – spolu s vedle stojící sochou sv. Jana Nepomuckého – zapsán hned v květnu roku 1958. O dvě desetiletí později se navíc stal součástí kroměřížské památkové rezervace a roku 1998 i tzv. nárazníkové zóny statku světového dědictví UNESCO.