Kroměříž – minipivovar Černý orel
Turistické cíle • Cyklo bar - hospůdka
Kroměřížský minipivovar Černý orel je jedním ze „základních stavebních kamínků“ stejnojmenného hotelového komplexu, jehož součástí je také restaurace, wellness a čokoládovna. Pro mnohé bude jistě zajímavý tím, že se tento rodinný podnik nachází přímo v srdci města, kde sídlí na Velkém náměstí (č. 27/9) a v domě jehož historie se píše již od 16. století. Potěší také fakt, že kromě ochutnání produktů značky Černý orel se zde nabízí i možnost prohlédnout si výrobní proces při exkurzi. Ta může být občas ale docela uspěchaná a těch slibovaných 60 minut pak dosáhnete jen při následné řádné konzumaci. Což ovšem mnohým jistě docela vyhovuje …
Sídlo minipivovaru bylo zrekonstruováno v roce 2009 a podle vlastních slov majitele nabízí mj. poctivě vařené české ležáky i speciály a restauraci s převážně českou kuchyní. K tomu skvělé pralinky z čokoládovny Yesterka, Ztracený bar, kde prý se dobře zapomíná, nebo pořádání svateb, pohřbů či firemních akcí.
V samotném pivovárku se vaří zejména piva typu PILS, tedy spodně kvašené ležáky. K tomu se využívají ječné a pšeničné slady, granulovaný žatecký chmel, které doplňuje otevřená spilka pro hlavní kvašení a dozrávání v chlazeném ležáckém sklepě. Nepoužívají se naopak urychlovací technologie, filtrace, pasterizace ani chmelové extrakty. Pivo zde vaří pouze pro svou restauraci, pivnici a bar.
U Černého orla se také rádi pochlubí tím, že jejich piva získala mnohá ocenění, zejména z akcí Pivo České republiky a International Beer Festival. Vlajkovým trojlístkem minipivovaru jsou 11° světlá, 12° polotmavá a 13° tmavá, které občas doplní nějaká ten speciál jako např. 17,5° tmavá, 11° APA nebo 15° Dunkel Bock.
Celková kapacita restaurace je spolu se zahrádkami a salonkem asi 190 míst. Jednotlivými částmi jsou přední restaurace s barem a varnou, sladovna, židovna, pivní lékárna, zahrádka ve vnitrobloku, přední zahrádka a salonek. Běžná otevírací doba je od 11,00 hod. do půlnoci; v pátek a v sobotu se zavírá ještě o hodinu později, v neděli naopak už ve 22,00 hod.
Dům U Černého orla býval dříve sídlem stejnojmenné lékárny a i když se to na první pohled nezdá, byl mezi naše chráněné kulturní památky zařazen hned v květnu roku 1958. Stalo se tak hlavně proto, že se jedmá o měšťanský dům s dlouhým dvorním křídlem, který má v suterénech a přízemí pozdně středověkou, barokně adaptovanou dispozici s klenbami i řadou původních detailů.