Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Luhačovický farní kostel Svaté rodiny patří do poměrně početného „hejna“ východomoravských moderních svatostánků a řadí se mezi nimi k těm větším. Byl postaven v letech 1996 až 1997 a může se pyšnit tím, že jeho základní kámen posvětil sám svatý otec Jan Pavel II. během své návštěvy Velehradu v dubnu roku 1990. Tehdy mu byl ovšem ještě podsunut kámen s nápisem kostel sv. Josefa. Až později někdo rozhodl, že jeden svatý – i když je to Pepa a tudíž Ježíšův nevlastní otec - rozhodně nestačí, a tak raději kostel zaslíbil celé svaté rodině (Josef se musel spokojit alespoň se zdejší zámeckou kaplí, která do dokončení nového chrámu sloužila i jako farní kostel). A na úvod si ještě prozradíme, že kostel Svaté rodiny (nebo sv. Rodiny) byl postaven podle projektu pražských inženýrů-architektů Michala Brixe a Petra Franty.
Marná snaha a touha vybudovat v Luhačovicích nový kostel přitom trvala více než jedno století (zdejší „Jednota svatého Josefa na postavení kostela v Luhačovicích“ byla totiž založena již v roce 1895). Někdy jeho výstavbě zabránily světové války, někdy „bratrská okupace“ v roce 1968. S přípravou této stavby tak bylo nakonec započato až po roce 1989. Přesto, že kostelní základní kámen byl posvěcen již v roce 1990, se samotnou stavbou se začalo až v dubnu 1996. A již o 14 měsíců později posvětil novou budovu olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Kostel je moderní stavba s lodí o výšce 12 metrů a se štíhlou zvonicí, vysokou 22 m. V této věži jsou umístěny tři zvony, zasvěcené Svaté rodině, Panně Marii a sv. Josefovi. Tyto zvony v roce 1997 posvětil pro změnu olomoucký biskup Josef Hrdlička. Svatá rodina váží 220 kg, Marie 150 kg a Josef 100 kg, přičemž všechny tři zvony vyrobila firma Kadlec v Halenkově. V letech 1997 až 2000 pak byl postupně zařizován interiér kostela. Tato činnost byla zakončena instalací a vysvěcením nových varhan.
Pro běžného návštěvníka Luhačovic, náhodného turistu i lázeňského hosta je kostel velmi dobře dostupný. Jedna z nepřehlédnutelných dominant města se totiž nachází v blízkosti centra Luhačovic, asi 500 metrů od vlakového nádraží a 400 m od autobusového nádraží. Bonusem je také sousední parkoviště i v těsné blízkosti kostela se nacházející pramen sv. Josefa.
O jednom z autorů podoby kostela sv. Rodiny (Michal Brixe) se říká, že je jedním z mála českých architektů, kteří se odklonili od tradic moderní architektury a raději nově interpretovali charakter staveb 19. století. Se svým kolegou Petrem Frantou se podílel také např. dostavbě ruzyňského letiště. V každém případě je u této stavby a jejich tvůrců vysoce ceněn fakt, že areál nového kostela velmi zdařile navazuje na vysokou architektonickou úroveň luhačovických staveb, pocházejcích zejména z období secese a 30. let minulého století a že patří k typickým architektonickým prvkům těchto krásných moravských lázní.
Bohoslužby v tomto svatostánku probíhají vždy v pondělí, středu, čtvrtek a pátek (1x) i v neděli (3x). Pouze v úterý a v pátek (pokaždé ráno) přebírá tuto funkci zámecká kaple sv. Josefa, která je dnes filiálním kostelem.