Lukoveček - památky a zajímavosti obce
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Jen něco málo přes 400 obyvatel žije v maličké dědince, ležící pod jižními svahy Hostýnských vrchů mezi Přílepy a Fryštákem. Větší část obce se rozkládá pod posledními úbočími kopců, ta menší tvoří malebné osídlení údolí Ráztoky kolem břehů Fryštáckého potoka. Ten je ostatně jakousi páteří Lukovečka - právě okolo toku se nacházejí nejdůležitější památky obce. Prapůvodní název dědiny zněl Lukovec Dolní, byla založena pány z Lukova a první zmínka o této zemědělské vsi pochází už z r.1480. Už o 40 let se ale její jméno mění na zdrobnělinu Lukova - Lukoveček. Až do poloviny 19.století patřil pod stejnojmenné panství, pak se s dědinou nějakou dobu "vekslovalo." Chvíli patřila pod Holešov, pak zase byla součástí okresu Gottwaldov - (po převratu Zlína), a poté spadala pod MÚ Fryšták. V roce 2001 došla občanům Lukovečka konečně trpělivost a osamostatnili se! Nejvýznamnější památkou dědinky je kaple Panny Marie Ustavičné pomoci. Nalezneme ji na protáhlé návsi nad Fryštáckým potokem naproti Obecnímu domu - její zářivou fasádu určitě nepřehlédneme. Tato kamenná stavba vznikla r.1879 na místě zvoničky, před ní tu ale původně stávala kaplička dřevěná. Starý dřevěný kříž před kaplí byl kamenným nahrazen r.1884. Nedaleko se nachází památná Lípa, která se dožila už více jak 250 let. Daleko mladší je památník prezidenta T.G.Masaryka z r.1932, ve II.světové válce před fašisty pečlivě ukrytý a roztomilá hospůdka "U hřiba," jejíž otevírací hodiny jsou bohužel ve všední dny nerozumně omezeny.
(Další kříž zvaný "Červený" bychom nalezli u silnice do Fryštáku. V Lukovečku původně stávala ještě jedna kaplička. Byla zasvěcena také Panně Marii, ale Štípské, ale musela být za I.republiky stržena, neboť její základy narušily kořeny okolních Líp. Jako památka na ni tu zůstal jen svatý obrázek. Další význačné památky už obec nemá, je ale třeba se zmínit o tom, že se v jejím katastru nalezly zbytky neolitického sídliště. Archeologům se tu k jejich veliké radosti podařilo nalézt předměty nejen z doby bronzové, ale hlavně tzv."šňůrovou keramiku" neologické kultury.) I když se původně stará zemědělská dědina do dnešních dnů proměnila v moderní obec, přesto místní dodržují prastaré lidové zvyky z Velikonoc a neodmyslitelný je tu také Fašankový průvod s maskami. Tady bych rád upozornil, že právě z této obce pochází zajímavý folklórní prvek - točivé tance, které jsou na Fryštácku ty nejpůvodnější. Z významných rodáků se připomíná umělecký zahradnický výtvarník a malíř samouk Stanislav Bardoděj, kterému místní říkali familiárně "Slávek." Nás čtenáře Turistiky asi bude zajímat, že měl tento umělec Velké cestovatelské sklony a byl také dobrodružné nátury. Novodobou zajímavostí Lukovečka je v zástavbě Ráztoky umístěná hasičská nádrž. Po rekonsrukci slouží nejen požárníkům, ale také ke koupání místním obyvatelům, k dispozici jsou tu i bezplatné šatny. Bez problémů by se tu snad mohl osvěžit i kdokoli z vás, kdož se budete vracet po zelené značce z náročné tůry po Hostýnských vrších. POZOR! V době mimo sezónu je tento objekt střežen speciálním správcem a plavčíkem - viz Fotopříloha.
Zeleně značená turistická trasa vede z Lukovečka po zpevněné lesní cestě na hřeben Hostýnek k rozcestí "U dubu". (Na mapách KČT z r.1993 a na mapě vydavatelství SHOCART z r.2011 je její průběh chybně zakreslen a podle ní se zelená spojuje se svou modrou kamarádkou na rozcestí pod Ondřejovskem. Ve skutečnosti spolu tyto dvě přítelkyně spolu putují právě už od Rozcestí U dubu! Nejenom mne by asi hrozně zajímalo, jak někdo může prodávat tyto nekvalitní mapy za tak hříšné prachy, když vydavatel či autor map nedokáže přesně zakreslit ani průběh turistické trasy. Vždyť ji "kdosi" znalý terénu musel taky vyznačit a podat na "vyšší místa" přesný popis trasy - ale asi jsem naivní a nerozumím tomu...) Právě tato "nesprávně značená" zelená nás asi po 1200 m od obce mírným stoupáním přivede k zaniklému pískovcovému lomu. Jeho travnaté rovné dno prošlo rekultivací a okraj u silničky zdobí vytěžené balvany. Na první pohled nijak atraktivní místo je ale označováno od roku 2004 jako významný krajinotvorný prvek, neboť nový domov zde nalezlo mnoho chráněných živočichů a rostlin. Za vzácnou Flóru hovoří jeden příklad za všechny ostatní : když nadejde měsíc červen, areál lomu se zaplní desítkami či stovkami květů vzácných vstavačů, které patří mezi karpatské orchideje.