Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Děkanský Kostel sv. Jana Křtitele vznikl spolu se založením města. Jako datum založení kostela bývá někdy uváděn rok 1216, kdy je poprvé o Šumperku zmínka v listině štíteckého fojtství. Ještě ve 13.století byl zřejmě postaven nejprve presbytář v raně gotickém slohu. Důkazem jsou dvě sanktuária, což jsou výklenky sloužící k ukládání monstrance a bohoslužebného nářadí, v jeho zdech a pod krovem v půdním prostoru otisky původní klenby. Loď měla ve středověku rovný trámový strop. Věž kostela byla postavena později, ještě však v první polovině 14. století a patřila původně městu, které si do ní ukládalo cennosti a důležité listiny. Věž je nejlépe dochovanou gotickou památkou v Šumperku.
Kostel vyhořel v roce 1513, poté ještě několikrát. Po požáru v roce 1524 byla přistavěna jižní kaple sv. Kříže. Před požárem 1669 měl věž zakončenou třinácti malými věžičkami, ale toho roku byl kostel zničen znova i s většinou města. V samotném kostele již gotické prvky skoro nenajdete.
Dnešní barokní podobu a půdorysný tvar kříže získal kostel právě po požáru v roce 1669. Rekonstrukce byla ukončena kolem roku 1688 a od té doby se podoba chrámu výrazněji nezměnila. Cibulové zakončení věže je z roku 1766, v roce 1804 byla přistavena dnešní sakristie, roku 1843 vzniklo dvouramenné zastřešené schodiště a 1860 přístavek nad nástěnnými malbami Poslední večeře Páně a Kristus na Olivetské hoře, které vytvořili šumperští malíři Ringelhahn a Wurian. V kostele jsou uloženy ostatky patrona města sv. Theodora, které si měšťané přivezli z Říma v roce 1760.
Kolem kostela se rozprostíral hřbitov obklopený obvodovou zdí. Pohřbívání zde bylo z hygienických důvodů zakázáno roce 1784 a 1805 byla odstraněna hřbitovní zeď. Do tohoto uzavřeného areálu patřila fara, která byla patrně již od svého vzniku spojena s děkanským úřadem, a také škola. Zde žil děkan Kryštof Lautner, jedna z nejstatečnějších postav období čarodějnických procesů. Lautner byl zatčen, krutě mučen a několik let vězněn na Mírově. Upálen byl 18. září 1685 v Mohelnici. Pamětní deska mu na tomto domě byla odhalena v roce 2000 v souvislosti se snahou o Lautnerovu rehabilitaci. Dodnes však k očištění jeho jména nedošlo a stále se v církvi věří, že byl opravdu spjat s čarodějnicemi.
Kostel sv. Jana Křtitele je v současné době děkanským chrámem a živým srdcem šumperské farnosti.
http://www.nockostelu.cz/?pg=189
Objekt jsme navštívili během dovolené v Jeseníkách spolu s průvodcem v rámci prohlídek historického centra města "Procházka z 13. do 21. století". Prohlídkové okruhy jsou organizovány od budovy šumperské radnice na Náměstí Míru.
Procházka ze 13. do 21. století
Při této procházce poznáte nejvýznamnější památky města a seznámíte se s jeho celou historií, dozvíte se, kde a jak vzniknul velký požár, proč se do Šumperka na sklonku 15. století sjely moravské a slezské stavy a co se událo, když si šumperští měšťané z Říma přivezli ostatky patrona města sv. Theodora. Okruh trvá necelou hodinu a začíná před budovou radnice, odkud se pokračuje ulicí Starobranskou a Úzkou ke klášternímu kostelu a Geschaderova domu. Procházka dále vede kolem bývalého zámku ke kostelu sv. Jana Křtitele a poté se zakončuje v blízkosti morového sloupu na Náměstí Míru.
Provozní doba:
červen, září po - ne 9:00 - 15:00
červenec,srpen po - ne 9:00 - 12:00 13:00 - 17:00
Začátek procházkových okruhů (každou lichou hodinu)
červen, září 9:00, 11:00 a 13:00
červenec,srpen 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00
Vstupné:
Dospělí 30,- Kč
Děti (6-15 let) 10,- Kč
Studenti, důchodci 20,- Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + 1 až 3 děti) 50,- Kč
Hromadné vstupné nad 20 osob 10% sleva
Děti do 6 let zdarma
Držitelé Olomouc region Card zdarma
Procházkové okruhy se zahajují každou lichou hodinu Před vlastní prohlídkou navštivte stanoviště průvodců, kde si zakoupíte vstupenku a kde si můžete zakoupit i suvenýry. Stanoviště průvodců najdete v suterénu budovy radnice na nám. Míru (vchod je z té strany budovy, kde se nachází morový sloup). Poslední prohlídka začíná dvě hodiny před koncem otevírací doby.
Mimo sezonu, tj. od začátku října do konce května, je možné prohlídky pro větší skupiny objednat v předstihu minimálně 14 dnů u Bohuslava Vondrušky
tel.: 583 388 610 , e-mail: bohuslav.vondruska@musumperk.cz