Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Jednou z mnoha pozoruhodných sakrálních památek, nacházejících se na území východobulharského „unescového“ města Nesebar, je rekonstruovaná bazilika Nejsvětější Matky Boží, zvané Eleusa. Původně se jednalo o hlavní chrám někdejšího klášterního komplexu. Chrám – nebo spíše jeho pozůstatky – se nachází na severním okraji Starého Nesebaru a patří mezi zdejší nejoblíbenější památky. Sám o sobě možná až tak zajímavý není a ani jeho rekonstrukci nemusí každý považovat za nejzdařilejší, ale jeho atraktivita je dána zejména působivou polohou nad černomořským pobřežím i přítomností výrazné okrouhlé věže, silně připomínající kamenný středověký hradní bergfrit. Tato stavba však s někdejším klášterem nemá nic společného a jedná se o torzo větrného mlýna holandského typu.
Klášterní kostel Nejsvětější Matky Boží byl postaven v 6. století a součástí klášterního komplexu byl až do století 14. Všeobecně se předpokládá, že v té době byl zničen při velkém zemětřesení. To způsobilo, že se jeho severní část i hlavní loď potopily do moře.
V roce 1920 jsou zde zahájeny vykopávky i archeologický výzkum a objevené zbytky komplexu jsou následně zakonzervovány a částečně obnoveny. Trojlodní halový chrám (všechny lodě byly považovány za hlavní) měl tři apsidy i nartex (předsíň) a byl největší sakrální stavbou ve městě s délkou 28 metrů a šířkou 18 m.
Někdejší klášterní areál je dnes volně přístupný a díky tomu, že se zde nacházíte již mimo hlavní centrum starého města, bývá tady přece jen "méně plno". Všudypřítomné prodejny se suvenýry nedaleko baziliky ovšem najdete rovněž a nejbližší restaurace s chrámem přímo sousedí.