Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
Kostel sv. Sofie, respektive to, co z něj zbylo, je možná nejnavštěvovanější a nejfotografovanější památkou nádherného východobulharského města Nesebar, jehož Staré město je součástí seznamu světového dědictví UNESCO a jednou z nejznámnějších turistických atrakcí celé země. Koneckonců proč ne, Bulhaři svůj vztah k Sofii jistě mají, ale neubývající dav lidí, kteří se musí nechat zvěčnit v někdejší oltářní nice, žádného fotografa nepotěší. V každém případě se jedná o zajímavou „zříceninu“ trojlodního chrámu s půlkruhovou apsidou a nartexem, který měl status baziliky, byl postaven na přelomu 5. a 6. století a svou délkou (25,5 metru) i šířkou (13 m) patřil k největším sakrálním stavbám Nesebaru. Mnohdy se uvádí, že se jedná o největší místní chrám, jehož nadzemní část „přežila“ až do současnosti.
Kostel se nachází v samotném centru starobylého města a na trojlodí ho rozdělují dvě řady pěti pilířů. Hlavní loď, široká 9,3 m, je zakončena velkou východní uzavřenou apsidou, nad níž se nachází trojice klenutých oken. Bazilika původně mívala dvojitou šikmou střechu, která se nedochovala. Interiér chrámu býval omítnut a vyzdoben freskami. Celá podlaha byla pokryta mozaikami z malých barevných kamínků. Zdivo je směsící kamene a cihel.
Současná podoba chrámu, označovaného také jako Staré biskupství nebo Hagia Safia, pochází z počátku 9. století, kdy byl kostel přestavěn. Ve středověku pak sloužil právě jako biskupská katedrála a v roce 1257 kostel „zabavili“ Benátčané, kteří později převezli jeho nejcennější mobiliář na půdu tohoto městského státu. Definitivní konec pak pro baziliku nastal v 18. století, kdy byla opuštěna.
U této památky jsem relativně dlouho váhal nad jejím zařazením do příslušné kategorie. Ve finále zvítězil chrám, protože mi přišlo nepatřičné označit někdejší katedrálu pouhou zříceninou.