Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
Jestliže je bulharský Nesebar památkou UNESCO zejména díky množství kostelů a kostelíků, je chrám sv. Štěpána, známý také jako Nové biskupství, mezi nimi skutečnou perlou, diamantem či jiným klenotem. Samotná bazilika byla postavena v období 10. až 13. století a podle některých odborníků se jedná o posledního zástupce tohoto typu kostelů ve středověkém Bulharsku. V 16. století byl kostel prodloužen a v 18. století byl přistavěn nartex, tedy vstupní předsíň. Chrám je trojlodní bazilikou, přičemž hlavní loď je vyšší než lodě boční. Kostel sv. Štěpána je postaven z cihel a kamene a na východní i západní straně je zakončen vysokými oválnými štíty. Postupem času byla tato stavba vyzdobena mnoha architektonickými prvky a reliéfy, které byly druhotně použity z různých jiných starších a zbořených sakrálních budov.
Hlavní „atrakcí“ tohoto svatostánku je však výzdoba jeho interiéru. Tu tvoří nástěnné malby, představující scény ze života Panny Marie. Kostel byl totiž původně zasvěcen Nejsvětější Matce Boží a byl vlastně jen kaplí. Doba, ze které tyto malby pocházejí, je zde zřejmá díky donátorskému nápisu. Jedná se o rok 1599. Nástěnných maleb je zde celkem 258 a zobrazují více než 1.000 postav. Kristovy zázraky jsou zde zobrazeny všechny. Podle stylu provedení je zřejmé, že zde pracovali tři malíři; dva z nich ve východní části lodi, ten třetí v části západní. Později, přesněji v 18. století, byla domalována scéna Posledního soudu, která se nachází ve východní části nartexu.
Trojlodní bazilika sv. Štěpána je 12,1 metru dlouhá a 9,5 m široká a sloužila jako katedrála metropolitního centra v provincii Nesebar. Nachází se na malém nádvoří, obklopeném kamennou zdí. Před předsíní se nachází ještě západní pavilon s délkou 5,60 metru. Východní část chrámu je tvořena zejména trojicí vysokých apsid, zdobených keramikou. Barevného efektu je zde dosaženo střídáním zdiva z kamene a cihel, a i proto je sv. Štěpán považován za představitele okrasného architektonického stylu.
Na chrámu najdeme kamenný nápis, který říká, že „toto město bylo zničeno rukou pohanů od základů a pak přestavěno díky byzantským králům“. Kostel byl přestavěn v letech 1593 a 1599 díky biskupovi Christopherov a jeho interiér doplnily v průběhu 16. až 18. století zmíněné nástěnné malby a dřevěný vyřezávaný mobiliář (biskupské křeslo, kazatelna). Kolem chrámu bylo původně pohřebiště, a to jak ve středověku, tak během osmanské nadvlády. Uvnitř chrámu najdete dva hroby a několik náhrobních kamenů umístěných v podlaze. Na jihozápadní straně někdejšího hřbitova můžeme stále ještě vidět několik otevřených kamenných pohřebních komor. Plně zachován je pouze jeden hrob v severní části chrámového nádvoří.
Původní malovaný ikonostas pochází ze 16. století, dřevěný vyřezávaný biskupský „trůn“ a kazatelna pak z 18. století. Právě díky ikonostasu a nástěnným malbám je kostel sv. Štěpána v Nesebaru považován za jednu z nejvýznamnějších památek bulharského kulturního dědictví vůbec. Není totiž jen součástí seznamu UNESCO, ale patří také mezi stovku bulharských národních památek. Tento chrám je v podstatě muzeem a vstup do něj je zpoplatněn. Vstupné je 5 leva a dá se kombinovat s dalšími památkami ve městě. Za možnost fotografovat uvnitř chrámu si připlatíte další 4 leva.