Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Nesebarské raně byzantské lázně byly postaveny za vlády císaře Justiniána I. Velikého, tedy v polovině 6. století. Jejich hlavní budova byla završena velkou kopulí, kterou nesly čtyři mohutné sloupy s korintskými hlavicemi. Podlaha byla mramorová. Stěny lázeňských budov byly postaveny ve stylu opus mixtum – tedy střídavé řady kamene a cihlových pásů - a byly lemovány mramorem. V současné době jsou odkryty asi dvě třetiny lázeňského komplexu - včetně pěti saun, centrální haly a chodby – přičemž jednotlivé místnosti byly vysoké přibližně tři metry. Zbytek lázní zůstává skryt pod okolními ulicemi a domy. Voda byla do lázní přivedena z jejich západní strany a využívala důmyslného systému rozvodu podzemní vody, vybudovaného ve městě na přelomu 5. a 6. století.
Lázně zůstaly v provozu jen do konce 8. století. Během celého období svého fungování však byly průběžně opravovány a modernizovány. Na počátku 9. století pak došlo k velké přestavbě lázní a ty poté začaly být používány pro obytné a komerční potřeby. Například v centrální hale byly postaveny pece na výrobu vápna. Za nejvýznamnější lázeňské hosty bývají považováni byzantský kronikář Theophanes, patriarcha Nicephorus a zejména byzantský císař Konstantin IV. Pogonatos, který se zde léčil v roce 680.
Nesebarské lázně se nachází v severní části poloostrova, v těsné blízkosti chrámu sv. Jana Křtitele. Raně byzantský lázeňský komplex v Nesebaru byl archeology odkryt v roce 1970 a předpokládá se, že by časem mělo dojít k částečné rekonstrukci objektů i rozšíření celého areálu.