Loading...
Nový Malín, dříve Frankštát, městečko nedaleko Šumperka byl v poválečných letech osídlen řadou osídlenců z různých koutů země a mimo jiné i navrátilce z ukrajinské Volyně, odkud si vzali nové jméno obce. O významu kostela dokladuje to, že je zobrazen na současném znaku Městečka. Kostel byl postaven r. 1705 v barokním slohu. Na jeho stavbě se zřejmě podíleli stavebníci v lichtenštejnských službách. V roce 1724 se na dalším rozšíření podíleli Jan Wisner z Uničova a Antonín Scholz ze Šumperka. Šlo o prodloužení o dvě okna směrem k závěru kostela s oltářem (presbytáři). Dostavěna byla i věž a báň byla osazena roku 1727. Jednolodní stavba se segmentovým závěrem a představenou kvadratickou věží. Interiér s valenou klenbou a lunetami, vstupní kamenný portál. Úpravy kostela r. 1811. U kostela najdeme klasicistní kříž z r. 1791. Bohatá výzdoba svědčí o velikosti obce. Délka kostele je 44 m, 11 m široký.
Interiéru dominuje hlavní oltář s obrazem Narození Panny Marie. Obraz daroval místní rodák rytíř von Hochman. Datován je do roku 1667, autor není zcela jasný (Tobiáš Pock, Josef Stern).
Na medailonech na stropě jsou výjevy ze života P. Marie. Frasky byly vytvořeny v l. 1730–40 a podle některých indicií by mohlo jít o práce J.K Handkeho nebo Ignáce Oderlického. Původně oltářní obraz se sv. Janem a sv. Pavlem má zpodobněné jádro bývalého Frankštátu i s kostelem.
Obrazy křížové cesty jsou dílem Heinricha Wehnera z r. 1805. Varhany jsou z roku 1892 od fy Bauer, Uničov. Nahradily starší z roku 1829. Ve věži je zavěšen zvon s letopočtem 1465.
V okolí kostela částečně patrné valy, patrně pozůstatky hradiska nebo tvrze. Nálezy kultury lužické a slovanské jsou dokladem staršího osídlení severu Moravy