Nový Malín – pomník tragédie Českého Malína
Vesnice, spíše městečko Frankštát (Frakstadt) je zřejmě starší než blízký Šumperk. Vzniklo patrně kolem poloviny 13. století, snad i dříve v souvislostí s prospektorskou činností v blízkých horách, kterým říkáme Hraběšická hornatina.
Své původní jméno si obec udržela do roku 1947 kdy byl přejmenován na Nový Malín. Pojmenování bylo vybráno na památku obce Český Malín na Volyni v Ukrajině. Po vysídlení Němců do Franštátu přišla řadu navrátilců z oblasti, kterou v 19. století kolonizovala řada Čechů a Moravanů, kteří měli pomoci povznést zemědělskou výrobu na vyšší úroveň v Ruské říši. Po první světové válce připadl Malín Polsku. Poláci příliš české obyvatelstvo nemilovali. Po začátku 2. světové války navíc tuto část Polska zabral SSSR, takže bolševická vláda nebyla zase nijak příjemná. Takže dost Volyňáků později vstoupilo i do Svobodovy armády. To ovšem byla pozdější epizoda.
13. 7. 1943 byl Český Malín vypálen německými oddíly (spolu s ním i blízký Ukrajinský Malín). Z celkového počtu přes 400 obyvatel byla postříleno 374 mužů, žen i dětí.
Ruiny vsi zdokumentovali v dubnu 1944 příslušníci 1. čs. samostatné brigády. A právě z okolních vsí se tehdy do armádního sboru hlásili noví příslušníci. Po válce se někteří vojáci usídlili právě ve Franštátu. Mezi dosídlenci byli i obyvatelé Slovácka, Ostravska nebo Valašska. V roce 1947 dorazila větší skupina reemigrantů z Volyně (kolem 120). Při příležitosti výročí tragédie bylo městečko přejmenováno k 13.7.1947 na Nový Malín.
Dnes je obec i díky blízkému městu jednou z největších na Šumpersku (někteří místní s oblibou říkají, že město se přejmenuje na Šumperk u Malína).
Od roku 1973 je na návsi u kostela připomínka tragických událostí v podobě pomníku, odhaleném při 30. výročí zkázy (13. 7. 1973).
Původním autorem byl Jiří Vočka z Hrabenova. Předtím jako pomník sloužil pomník 1. světové války za kostelem (ten byl později uveden do původnějšího stavu).
Pomník je sestaven z několika kamenných kvádrů černé a světlé barvy. Na deskách jsou vyvedena jména obětí. Černý monolit byl původně ozdoben pěticípou hvězdou. V roce 1990 na žádost starších Pravoslavné církevní obce v Šumperku byla hvězda (i se souhlasem autora) nahrazena pravoslavným křížem.
Okolí pomníku bylo upraveno a revitalizováno v nedávné době (2014–5).
Za zmínku stojí fakt, že oblast, odkud noví obyvatelé dorazila připomínají i některé nové názvy v okolí Nového Malína – vrch Volyň, 875 m, dříve Todtermann Berg – tedy Mrtvý muž (naštěstí se tento zajímavý název přenesl na soustavu okolních skalních útvarů).