Nový Malín – pomník I. světové války
Poněkud ukryt za kostelem je pomník padlých obyvatel Frankštátu v 1. světové válce. Frankštát se už nejmenuje Frankštát, ale Nový Malín. V podstatě německá obec se po poválečném odsunu dočkala nových osídlenců. Velká část přišla z ukrajinské Volyně. Právě tam býval Český Malín, který byl za války vypálen a z velké části vyvražděn ozbrojenci v německých uniformách (není jisté, že to byli skutečně Němci). To je ale trošku mimo téma.
Možná trošku zastrčená poloha pomohla, že pomník nebyl zcela zničen. Nicméně nějakou dobu pomník posloužil jako pomník památce vyvraždění Českého Malína. Z pomníku byla odstraněna deska se jmény dřívějších obyvatel a po stranách kamenného kvádru byl instalovány bronzové nápisy: „OSVOBOZENÍ“, vlevo: „NOVÝ MALÍN“, vpravo: „ČESKÝ MALÍN“, vzadu: „13. ČERVENEC 1947“.
Nicméně dnes je v parčíku před kostelem nový pomník malínského masakru (od r. 1973) a i díky polistopadovým změnám slouží pomník původnímu účelu. Žulový pomník z r. 1922 se skládá z třikrát odstupňované podnože. Na ní jsou čtyři kanelované sloupy s jednoduchými hlavicemi. Celek kryje kamenná střecha ze dvou stupňů. Střecha nese nápis Heimatdank (vlast děkuje). V centru je vlastní památník, třístupňový hranol. V horní části je na čelní straně reliéf kříže. Na čelní straně podstavy kamenná deska se jmény padlých a nezvěstných. Ta byla v době, kdy pomník sloužil volyňským obětem odstraněna. Obětí z Frankštátu bylo skutečně dost. Přímo na frontě padlo 72 můžů, 12 zemřelo na následky zranění.
Navrácení původnímu účelu se pomník dočkal v roce 2007. Z původního vzhledu chybí kalich, který byl umístěn na vrcholu asi 3,5 m vysokého pomníku.
Pomník byl vlastně paradoxně zařazen mezi památky roce 1991, ještě jako pomník Českého Malína, resp. tamější tragédie, ačkoliv byl tedy jeho účel původně jako prvoválečný pomník. Zmínka na stránkách NPÚ (památkový katalog) že chybí výše uvedené bronzové nápisy je vlastně nonsens.