Jedeme znovu na severovýchod - 30. den - odpoledne: cca 10 km dlouhý okruh: Malínská rokle - podél Malínského potoka - vyhlídková plošina Kamenec - po cyklotrase zpět
Středa 7. 7. 2021 - odpoledne
Po obědě u Rabštejnské lesovny jsme odjeli dál na západ. V prudké levotočivé zatáčce u Malínského potoka je malé parkoviště na pár aut. Ve tři hodiny vyrážíme na cca 10 km dlouhý okruh na rozhlednu Kamenec. Převýšení 484 m bude asi také docela náročné. Je však dlouho vidět, tak bychom měli dorazit určitě ještě za světla. Je zataženo, bereme s sebou pláštěnku a jdeme. Cesta podle Malínského potoka je zajímavá. Sice v něm moc vody není, ale příjemně si bublá. Zpočátku ho máme vpravo, občas nám cestu křižuje. Vlevo je les a vysoké skály. Však také tento 2 km dlouhý úsek je nazýván Malínská rokle. Na jaře, když má hodně vody, to musí být nádherná divočina.
Myslela jsem, jak tu bude příjemně, i tady je však hrozné dusno. Navíc cesta hned poměrně prudce stoupá. Občas se oplachuji v potoce.
Po obědě u Rabštejnské lesovny jsme odjeli dál na západ. V prudké levotočivé zatáčce u Malínského potoka je malé parkoviště na pár aut. Ve tři hodiny vyrážíme na cca 10 km dlouhý okruh na rozhlednu Kamenec. Převýšení 484 m bude asi také docela náročné. Je však dlouho vidět, tak bychom měli dorazit určitě ještě za světla. Je zataženo, bereme s sebou pláštěnku a jdeme. Cesta podle Malínského potoka je zajímavá. Sice v něm moc vody není, ale příjemně si bublá. Zpočátku ho máme vpravo, občas nám cestu křižuje. Vlevo je les a vysoké skály. Však také tento 2 km dlouhý úsek je nazýván Malínská rokle. Na jaře, když má hodně vody, to musí být nádherná divočina.
Myslela jsem, jak tu bude příjemně, i tady je však hrozné dusno. Navíc cesta hned poměrně prudce stoupá. Občas se oplachuji v potoce.
Mraky zmizely, sluníčko už zase sálá. Jdeme po zelené přes rozcestí U hráze až na rozcestí pod Smrčníkem, tady odbočujeme po červené. Tohle je snad jediné místo, kde je skoro rovinka. Trochu mne zaráží, že na ukazateli tady, ani na rozcestí Kamenec - rozc. o rozhledně není ani zmínka. Začínám pochybovat o její existenci. Statečně však stoupám dál na Kamenný vrch (964 m n.m.), nejvyšší horu Hraběšické vrchoviny.
Je příjemné, že cestou nikoho nepotkáváme. Asi tohle není zrovna turisticky atraktivní oblast. Nám se tu však líbí. Nejdřív vidíme cca 5 metrů vysokou skálu Kamenec, pak na ní dřevěnou rozhlednu. Na skálu ještě musíme vyšplhat - je to veselejší, když už před sebou máme náš cíl. 5 km jsem šla 2 hodiny. Pot ze mne přímo teče. Rychleji to v tom dusnu nešlo.
Nahoře se sušíme a šplháme na dřevěnou rozhlednu Kamenec. Tady jsme pochopili, proč na turistických ukazatelích rozhledna napsána není. Byla postavena svépomocí jistým Mirkem - jak nás na to upozorňuje i na sloupu připevněná cedulka. Byla postavena r. 2016. Je 6 metrů vysoká, na plošinu ve výši 5 metrů vede žebřík s 20 špriclemi. Je to spíš takový vyšší posed, ze kterého se otevírají kruhové výhledy. Za hezkého počasí je vidět Hanušovická vrchovina, Nízký Jeseník s Velkým Roudným a Slunečnou, Praděd, Králický Sněžník a Orlické hory, Šumperk i Olomouc se Svatým Kopečkem. My máme bohužel zamlženo. Moc toho nevidíme, ale i tak se nám tu líbí. Je tu fakt krásně. Ani se nám nechce odejít. Je tu klid, jsou tu jen skály, rozhledna a my. Je už skoro půl šesté, musíme se vydat na cestu zpátky. Kousek stejnou cestou, pak po cyklotrase. Je to zhruba stejně dlouhé, ale lépe se klesá. Cestou mi Ota vyndává moje 1. klíště.
Poslední kilometr bychom měli z cyklotrasy sejít na pěšinu, která vede téměř k autu. Už dřív jsem si všimla jakési cesty, která vede jen kousek pod námi. Jenže Otovi se nelíbila. Až když začala klesat k potoku a jiná cesta tu stále není, uvěřil i Ota, že to je ta naše. Občas těm mým zkratkám moc nevěří. Jak se dostat dolů, abychom se nemuseli vracet? Já samozřejmě tvrdím, že je to jednoduché a začínám sestupovat. Klesla jsem o půl metru, podjelo mi to a už se neřízeně řítím dolů. Nejdřív jsem se lekla, ale když jsem zastavila o pár metrů níž a jistila jsem, že jsem celá, uklidnila jsem se. Jen jsem se pěkně zmazala a mám trochu odřené koleno. Nic nového. Ota sestupuje opatrně, je prostě šikovnější. Já usoudila, že je lepší řízený sjezd než neřízený další pád a po zadku sjela na cestu. Už jsem byla tak špinavá, že to bylo jedno.
Za chvíli jsme u auta. Jsem zpocená a špinavá. Naštěstí tady teče docela dobře přístupný potok. Doufám, že moc brzy nikdo nepřijde. Dvě auta tu ještě parkují, ale já už jsem v potoce. Je to úžasně osvěžující, kupodivu se mi nezdá voda ani příliš ledová. Odvážně jsem si lehla v potoce na skálu, která tady vytváří malou přej a nechávám se splachovat. Vyšlo to, nikdo nepřišel, tak jsem tu ani nebudila veřejné pohoršení. Až pak mne následoval Ota. Shodli jsme, jak se cítíme skvěle.
Nakonec jsme se rozhodli, že zde zůstaneme na noc. Problém je, že máme jen malou patku chleba k večeři. Řídíme se názorem, že večer se nemáme přejídat, že nám to stačí. O co méně máme chleba, o to víc máme piva. Dáváme ležák od Morouse a omylem ovocnou 11 z Excelentu. Ota myslel, že otevírá medové. Ale nakonec to také vypil. Medové zbylo na jindy.
Je už devět, auta tady stále parkují. Kde jsou majitelé, nevíme a je nám to jedno. Je stále teplo, sedíme venku jen v mikině. Dnešní program byl docela náročný, jdeme spát. Já doufám, že se snad pořádně vyspím. Zítra nás čeká výlet ještě náročnější.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.948, 17.058)
Poslední aktualizace: 14.11.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Nový Malín
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme znovu na severovýchod - 30. den - odpoledne: cca 10 km dlouhý okruh: Malínská rokle - podél Malínského potoka - vyhlídková plošina Kamenec - po cyklotrase zpět
Milostná studánka
Minerální pramen
Jedná se vlastně o původní vodovod z roku 1913, který zásoboval vodou malínskou fořtovnu. Výtok u silnice tvoří bezpečnostní přepad u tohoto vodovodu. Nachází se na levé straně nad silnicí vedoucí do Mladoňova.
Voda z Milostné studánky je předmětem zájmu nejenom lidí, kteří z ní čerpají vodu, ale i Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě, který již několik…
0.4km
více »
Verebelyho dub
Památný strom
Nad horním koncem Nového Malína můžeme najít památný strom zvaný Verebelyho dub. Jak tabulka informuje, jedná se o strom starý přibližně 150-200 let. Zachoval se na okraji lesa díky majiteli, který při těžbě strom…
0.5km
více »
Burgstein či Malínský hrádek
Zřícenina
Je zajímavé, jakým způsobem se někdy vedou spory o existenci či neexistenci některých historických objektů. K takovým patří i malínský hrádek. Badatelé dlouhá léta vedli své výzkumy někde v regálech knihoven a arc…
0.5km
více »
Nový Malín - Mohyla letního slunovratu
Pomník
Na severozápadním návrší nad horním koncem Nového Malína můžeme najít zajímavou stavbu. Jedná se o Mohylu letního slunovratu. Vystavěl ji v r. 1926 Wilhelm Urban na svém pozemku. Jednalo se o místo se slušným výhledem na Malín, tehdy tedy Frankštát i na celou šumperskou kotlinu. Místo bylo mezi poli, nebylo tedy zarostlé jako dnes, kdy jsou v okolí spíše louky a Pastviny a kolem mohyly je dnes malý lesík. Pouze z jednoho mí…
0.6km
více »
Nový Malín a jeho vodní elektrárna
Elektrárna
Od železniční trati se horní konec obce Nový Malín (ještě dva kilometry dlouhý) rozprostírá kol silnice v čím dál víc nakloněné rovině. Pěší turista zde ale má stále na co koukat, a tak cesta hore dědinů bystře …
0.6km
více »
Dnem Malínské rokle
Soutěska
Po dně hluboce zaříznutého horského údolí nad Novým Malínem jsem na podzim loňského roku procházel ve svém životě už podruhé, leč stejně jako posledně nezbyl čas na podrobnější průzkum. Škoda. I když je Malínská rokle dle stupně atraktivity zastíněna např. soutěskou Bílé Opavy pod Pradědem, zasloužila by si ona zvýšenou pozornost. Jako ohromná jizva viditelná už z vlaku se hl…
0.8km
více »
Překročením Mrtvého muže na Volyň, Smrčník a Kamenec
Tipy na výlet
Tento článek přináší tip na zajímavý výlet v okolí Šumperka, vhodný spíše pro pěší turisty, ale bez větších problémů uskutečnitelný i pro nadšence na bicyklech. Klasičtí lovci tisícovek ovšem dál číst nemusí, prot…
0.8km
více »
Malínskou roklí ke štole Walihloch, Schönthalu a filmové přehradě Krásno
Cestopisy
Ani současná prapodivná situace nás, naštěstí, ani v nejmenším nepřipravila o snahu zůstat i nadále ve stádiu jisté turistické aktivity a duševní pohody. Počasí nám sice zatím přeje méně než loni, ale to nám rozho…
0.9km
více »
Vrch Kopka u Nového Malína
Kopec
Kopka není se svými 693 metry na první pohled ničím pozoruhodný kopec. Je ale (směrem od Nového Malína) prvním vrcholem stále se zvyšujícího hřebene, který vrcholí Volyní a Smrčníkem, na jejichž úpatí se nachází …
1km
více »
Tragédie nad Novým Malínem
Pomník
Při silnici z Nového Malína do Mladoňova najdeme kousek nad odbočkou lesní cesty (vede pod Kemenec) pomníček tragédie, která se v těchto místech udála. Jedná se o pomníček upomínající na tragickou nehodu, která se tu stala 17. října 1913; co nevidět to tedy bude 100 let. Byl zde tehdy velmi těžce postřelen správce městského lesa Heinrich Czöpan. Les patřil nedalekému Městu Šumperku.
V brzkých ranních hodinách lesník narazi…
1km
více »
Ze světa Volyňských skal - Ptačí skály
Skalní útvar
Dávno už tomu, kdy jsem si na Turistice přečetl článek Aleše Matějíčka o mohutném masívu Ptačích skal nacházejících se na hřebeni pod Volyní a zahořel touhou tohle místo též spatřit. Shodou okolností jsem někdy …
1.3km
více »
Malínská vyhlídka
Vyhlídka
Sice nejde o žádný kruhový rozhled, přesto patří v okolí Šumperské kotliny k nejzajímavějším výhledovým místům. Díky silnici Nový Malín – Mladoňov snadno dostupná. Vyhlídka jen využívá průsek udržované louky, kter…
1.3km
více »
Ptačí skály
Skalní útvar
Mohutný skalní útvar najdeme na jihozápadní rozsoše vrchu Volyně trošku mimo hlavní části hřebene táhnoucího se dále přes Smrčník, Kamenný vrch a Bílé kameny až ke Skřítku. Přímo ke skále nevede žádná turistická trasa, je však poměrně jednoduše dosažitelná od modré značky asi 1,5km za samotou U Dobré nálady, skála je patrná při pohledu vlevo do lesa. Z opačné strany při sestupu od Volyně třeba od Mrtvého muže. Není tedy nut…
1.3km
více »
Nový Malín – Sv. Jan Nepomucký
Socha
Méně tradiční pojetí ztvárnění našeho „skoronárodního“ svatého Jana Nepomuckého můžeme potkat v horní části Nového Malína, tedy již za železničním přejezdem, kde pomalu začíná stoupání pod vrcholy Hraběšické hornatiny.
Asi 4,5 m vysoké sousoší z maletínského pískovce je tvořeno základovým stupněm s masivním podstavcem s bočními výběžky. Na ně navazuje hranolový poměrně štíhlý d…
1.4km
více »
Ze světa Volyňských skal - Mrtvý muž
Skalní útvar
Od Ptačích skal to není ani půl kilometru k dalšímu výraznému skalnímu seskupení, které se nachází na samém úpatí vrchu Volyně a je v mapách označováno jako Mrtvý muž. Modrá turistická trasa k němu stoupá od les…
1.6km
více »
Mrtvý muž
Skalní útvar
Soustava skalních útvarů z fylitu a křemenců na úpatí vrchu Volyň v Hraběšické hornatině. Dobře přístupné po modré značce od samoty U Dobré nálady. Skály jsou zajímavé zejména rozsahem délky skalního hřebenu. Název se odvozuje od tragické události z r. 1921 kdy pod vrcholem Volyně zahynul mladý muž.Soustava skal, která se rozkládá poblíž turistického informačního míst na modré značce ("rozcestníku") je vlastně jednou z m…
1.6km
více »
Walihloch
Důl, štola, šachta
Malínská rokle, tedy údolí potoka nad Novým Malínem, dříve Frankštátem bylo ve středověku místem, kam se vydávali hledači drahých a barevných kovů. Podle nejnovějších výzkumů sem horníci přišli zřejmě již za první…
1.7km
více »
Vyhlídka zamilovaných nad Novým Malínem
Vyhlídka
Součástí třešňové aleje, spojující Nový Malín s filmovým Krásnem, se nedávno stala nová vyhlídka, kterou si prostě musíte na první pohled spojit s oním nejvřelejším citem. Mohlo by se jí říkat také Valentýnská, al…
1.7km
více »
Šumperský okruh přes Nový Malín
Tipy na výlet
Výchozí bod je železniční stanice v Šumperku, odkud se vychází po červené TZ k přehradě Krásné. Odtud se po červeném místním značení prochází obcí Nový Malín, za Třemeškem trasa vede kolem…
2km
více »
Na skály "Mrtvého muže" a na Volyň
Tipy na výlet
Dnešní výlet nás zavede do krajiny doslova za "humny" Města Šumperku. Je plná zajímavých skalních útvarů, které jsou skryty v lesích s prvky původních přirozených porostů a místy se tu ocitneme doslova v nevídané divočin…
2.1km
více »
Nový Malín kostel Narození Panny Marie
Kostel
Nový Malín, dříve Frankštát, městečko nedaleko Šumperka byl v poválečných letech osídlen řadou osídlenců z různých koutů země a mimo jiné i navrátilce z ukrajinské Volyně, odkud si vzali nové jméno obce. O významu kostela dokladuje to, že je zobrazen na současném znaku Městečka. Kostel byl postaven r. 1705 v barokním slohu. Na jeho stavbě se zřejmě podíleli stavebníci v lichtenštejnských službách. V roce 1724 se na dalším …
2.1km
více »
Na Ptačí skály, Volyň, Smrčník a do Malínské rokle
Cestopisy
Blíží se druhá půle října a tu si moje druhé já najednou usmyslelo, že by se chtělo před příchodem zimy ještě jednou podívat do podhůří Jeseníků. No, neradno se s tvrdohlavcem paličatým hádat, však ten moudřejší …
2.2km
více »
Ze světa Volyňských skal - po hřebeni Volyně
Skalní útvar
Původně jsem chtěl k článku použít titulek „Málem Mrtvý muž Nr.2“, leč nepředbíhejme událostem...
Po průzkumu skalnatého pásu pod úbočím Volyně jsem si po blízké lesní cestě odskočil kousek dál do údolí, neboť …
2.2km
více »
Omezená vyhlídka na Volyni
Skalní útvar
Sestupuje-li turista od Kamenného vrchu v Hraběšické hornatině po modré značce, může si na vrcholové tabulce hory Smrčník přečíst o skalnatém pásu, který se táhne po celém hřebeni Smrčníku a Volyně až k úpatí hory, kde najde sakliska, která se označují jako Mrtvý muž. Celý skalní pás se táhne po vrcholcích obou hor i kolem něj a je převážně tvořen různými fylitickými rulami s příměsemi křemenců, které ve skalách tvoří i zaj…
2.3km
více »
Krásné - přehrada nad Šumperkem
Koupaliště
Vodní nádrž vybudovaná v 80. letech 20. století na Hraběšickém potoce. Byla postavena k využití při zemědělských závlahách a k rekreačním účelům, kterým v převážné míře slouží dodnes. Oblíbe…
2.5km
více »
Nový Malín - brána u čp. 102
Statek
O tom, že i vesnické obyvatelstvo se snažilo připodobnit ve svých obydlích majetnějším vrstvám najdeme po našem venkově řadu důkazů. Nejzářivějším příkladem je svérázné jihočeské baroko, ale i v jiných oblastech n…
2.6km
více »
Mrtvý muž – vyhlídka
Vyhlídka
Vlastně mimoděk v posledních letech koncem října nějak pravidelně jezdím s kolem na Rabštejn. Důvodů je několik, pokud vyjde volno na státní svátek, je hned jeden důvod na místě, pokud se k tomu přidá i slušné počasí, je další důvod. A pak ještě další může být v tom, že přeci jen už s pokročilejším podzimem jsou kratší dny a k Rabštejnu je to ze Šumperka po silnicích a lesních …
2.7km
více »
Kamenný vrch – Mirkova věž
Rozhledna
Na četných webech se můžeme dočíst o krásných výhledech z Kamenného vrchu, nebo jak říkáme Kamence. 964 m (čerstvý údaj 2019) vysoká hora byla v časech, když blízké Hraběšice byl vedeny jako součást Šumperka vlastně nejvyšší horou našeho bydliště. Teď se musíme spokojit s poněkud nižšími Městskými skálami, respektive vrcholem Nad Skalami (688 m).
Když si ale spočítáme, že díky přímé vzdálenosti…
3.2km
více »
Hraběšice – Pod Kamencem
Cyklo bar - hospůdka
Hospůdka takřka kultovní. Ač se jedná o moderně vyhlížející penzion s restaurací, díky faktu, že je poněkud stranou od Šumperka, zdejší páteční večery se dostaly takřka do legend, co se týče návratu podroušených n…
3.3km
více »