Olomouc – barokní lékárenské herbárium
Hanácká metropole Olomouc je dlouhodobě spojována zejména s obdobím baroka, za kterým sem zajíždějí turisté z celého světa. A právě z tohoto období pochází zajímavá – nebarokně temná - ukázka lékárnictví 18. století, kterou dnes najdeme jako součást expozice zdejšího vlastivědného muzea. Koneckonců zájem o historické lékárny a lékárenská muzea v posledních letech trvale roste nejen v naší zemi
Navíc v Olomouci je atrakce tohoto typu celkem nepřekvapivá, protože už od II. poloviny 16. století se zde začal rychle zvyšovat počet lékáren, což souviselo s hospodářským růstem města. Nejdéle (zřejmě již od roku 1571) z nich nepřetržitě funguje Krajinská lékárna (Horní náměstí č. 10). Muzejní pozdně barokní herbárium bylo vyrobeno právě pro tuto lékárnu; konkrétně se jednalo o mobiliář na míru do jedné z jejich podkrovních místností. A protože zde provozovala lékárenskou živnost od roku 1778 rodina Schrötterova, můžeme předpokládat, že právě Josef Dismas Schrötter byl objednavatelem tohoto herbária. Nevylučuje se ovšem ani varianta, že toto herbárium vlastnil už předchozí lékárník Ignác Zaudiel či dokonce Jan A. Storch (to by ale znamenalo, že se jedná o mobiliář z konce I. poloviny 18. století).
Možná je teď vhodná chvíle si vysvětlit některé lékárenské pojmy. Reprezentativní část lékárny, do které vstupovali zákazníci, se nazývala oficína. Většinou ji tvořily vysoké regály s šuplíky ve spodní části a pracovní stůl, na kterém stávaly váhy. Vedle oficíny se nacházela laboratoř, kde se léky vyráběly. Nejčastěji do chladných sklepních prostor domu se umísťoval sklad a tzv. materiálka, tedy místnost k uchovávání vzácnějších léčiv. Naopak, půda či podkroví sloužily k sušení a skladování bylin. A právě za tímto účelem vznikla tzv. herbária – zákazníkům nepřístupná pracovní část lékárny vybavená dlouhými, abecedně označenými, šuplíky pro uložení bylin.
Olomoucké herbárium můžeme označit za vzácný unikát, a to díky jeho kompletní zachovalosti (včetně pracovního stolu zvaného tára). Unikát, který byl veřejnosti poprvé představen v prosinci roku 2010 – tedy v rámci velké výstavy Olomoucké baroko. Jediné barokní herbárium, které se v České republice dochovalo v kompletní podobě. A přitom „dlouhá staletí“ nepovšimnuto leželo na půdě historického domu (i když toto je možná jen taková romantická myšlenka, protože podle některých informačních zdrojů sloužilo svému účelu ještě na počátku 20. století). Před umístěním v muzejních prostorách olomoučtí restaurátoři a konzervátoři herbárium vyčistili a zrenovovali. Vzorky sušených rostlin pochází z olomouckého Výzkumného ústavu rostlinné výroby.
Herbárium z Krajinské lékárny bylo vyrobeno na míru a jeho šuplíkové regály dosahují výšky dvou metrů. Má půdorys písmene „U" a celkovou délku takřka neuvěřitelných 15 metrů. A navíc se jedná o pamětihodnost s příběhem.
V rohové části herbária se nacházejí skryté neoznačené šuplíky pro omamné prostředky a jedovaté byliny. „Jednopokojová“ expozice je doplněna stojatkami, nádobami na ukládání léčivých tinktur a mastí. Jejich obsah je docela strašidelný – např. drcené zuby divočáka, sušená vlčí játra nebo třeba prášek z mumie.
Expozice lékárenského herbária byla ve Vlastivědném muzeu Olomouc zpřístupněna 23. listopadu 2018. Pokud ho ale budete chtít vidět, tak pouze v rámci prohlídky muzea (vstupné 80,- Kč).