Loading...
Monumentální klasicistní komplex, známý také pod názvem Špitálská kasárna, byl vybudován na místě starší zástavby v letech 1838 až 1844 a najdeme jej na olomoucké třídě 1. máje (č. 1). Od roku 1958 se jedná o chráněnou památku, mezi které byla Hanácká kasárna zařazena jako významný urbanistický prvek historického jádra města i vynikající ukázka kvalitního vojenského stavitelství I. poloviny 19. století (řekněme si ovšem na rovinu, že pro nás, kteří jsme byli pár let na vojně, je to normální „kasíno“ a to nikdy nebyl „lokál, který by někdo navštěvoval dobrovolně a rád).
Délka kasáren je 117 metrů, šířka 74 m a výška téměř 30 m. Jedná se o čtyřkřídlou, až pětipodlažní, budovu s pravidelným nádvořím, která je situovaná ve svahu. Hlavní průčelí jižního křídla s větracím tunelem je nasměrováno do třídy 1 máje a má tři podlaží nadzemní a dvě podzemní.
V roce 2012 se Hanácká kasárna stala sídlem územní vojenské správy a byly sem umístěny i další kanceláře.
Své jméno dostala kasárna podle legionářského 6. Hanáckého pluku, který bojoval v roce 1918 u Bachmače (připomínku této bitvy najdeme na průčelní fasádě objektu). Je přitom zajímavé, že legionáři nebyli první, kdo svůj pluk pojmenoval Hanácký. Prvenství patří 54. Hanáckému pluku rakousko-uherské armády, jehož historické kořeny sahají až do období Třicetileté války. I tato jednotka se zapojila do bojů I. světové války (v italských Dolomitech), ale později se sloučila s legionářským plukem, který následně převzal toto historické jméno.