Olomouc – lapidárium zvané Příběh kamene
Turistické cíle • Památky a muzea • Lapidárium
Jednu z poměrně nových, a současně velmi zajímavých, olomouckých atrakcí – či spíše atraktivit – najdeme v barokních sklepních prostorách paláce bývalé jezuitské univerzity na Denisově ulici č. 30, tedy v těsné blízkosti jednoho významného olomouckého chrámu, několika dalších církevních i univerzitních budov a dvou vysoce ceněných muzeí, Muzea moderního umění a muzea Vlastivědného. A právě s posledně jmenovanou institucí má olomoucké lapidárium, zpřístupněné veřejnosti v květnu roku 2013 hodně společného. „Příběh kamene“ je totiž stálou výstavou Vlastivědného muzea, představovanou jako expozice geologie, archeologie a lapidária. A i těm, kteří jinak kamenným artefaktům ani „šutrologii“ zrovna moc neholdují, má tato expozice rozhodně co nabídnout …
Expozice, která ve své podobě vlastně spojuje vědy přírodní i společenské, je rozdělena – po vzoru naučných stezek - do deseti tematických „zastavení“ v osmi sekcích (geologii, archeologii, románskou dobu, gotiku, renesanci s manýrismem a baroko doplňují „vložky“ boží muka a kamenická dílna), v rámci kterých nabízí svým návštěvníkům skutečný celodějinný „příběh kamene“. Ten zde můžeme vidět ve třech „modifikacích“, a to jako horninu, kámen, opracovávaný do podoby nástrojů a umělecké dílo, zastupující různé architektonické slohy. Toto členění dodržuje také koncepce celé velmi zajímavé výstavy.
V její úvodní části se tak můžeme seznámit s geologií města Olomouce a jeho okolí. Mezi exponáty najdeme různé horniny, rudy a minerály tohoto regionu. Následující část tvoří nejrůznější kamenné nástroje z archeologické sbírky Vlastivědného muzea. Této části vévodí jednoznačně ručně dlabaný keltský monoxyl, tedy loď dlabaná z jednoho kmene, v tomto případě dubu. Tato kupecká loď byla objevena v roce 1999 na mohelnické pískovně a je příznačné, že ji tam našel tehdejší ředitel olomouckého muzea. Stáří lodi se předpokládá asi 2.300 až 3.000 let, čímž se řadí k nejstarším exemplářům, nalezeným na našem území. Váží dvě tuny a délkou 10,5 metru je u nás dokonce jednoznačným rekordmanem.
Závěrečná, největší – a divácky jistě nejatraktivnější – část expozice představuje klasické lapidárium, nabízející kamenné artefakty z období vlády románských staveb, krásné paní Gotiky, slečny Renesance i dob barokních. Najdeme zde nejen sochy, ale také různé reliéfy nebo architektonické články, přičemž většina těch nejcennějších z nich pochází z olomouckých staveb, např. ze Zdíkova románského paláce (I. polovina 12. století), původní katedrály sv. Václava (konec 13. století) nebo unescového sloupu Nejsvětější Trojice. Vidět tady můžeme rovněž gotické náhrobníky, boží muka z Hodolan (pocházejí z let 1527 až 1531, takže patří k nejstarším na Moravě), renesanční portál ze Zvole z roku 1552 nebo barokní figurální reliéfy a sochy světců.
Samotnou expozici ze sbírek olomouckého Vlastivědného muzea doprovází několik oblíbených „interaktivních koutků“, kde je možné vyzkoušet svou zručnost s kamenosochařskými nástroji i znalosti v elektronických kvízech, sestavit puzzle podle jednoho z vystavených reliéfů nebo si vyplnit skládačku otisky razítek a raznic s výstavní tématikou (zkamenělina mlže, hrot šípu, palmeta, kamenická značka, znak biskupa Stanislava Pavlovského a Svatý Václav.
Za zmínku stojí rovněž samotné, vysoce atraktivní, sklepní výstavní prostory. Podobu trojkřídlé školní budovy bývalé jezuitské univerzity, postavené v letech 1701 až 1708, navrhl významný barokní architekt Giovanni Pietro Tencalla. Autorem kamenických prací na monumentálním průčelí objektu se stal známý olomoucký kameník Václav Render. Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 vlastnil budovu c.k. studijní fond a od roku 1879 armáda. Až v roce 1959 získalo budovu Vlastivědné muzeum v Olomouci, které sem umístilo svůj depozitář a část odborných pracoven. Je ovšem pravdou, že výstavní prostory jsou na úrovni současného terénu ulice, ovšem do skutečného podzemí bez exponátů lze také nahlédnout.
Expozice Příběh kamene je - od května roku 2013 - pro veřejnost otevřena v období od 1. května do 30. září,, a to denně kromě pondělí a v čase od 10,00 do 18,00 hodin. Plné vstupné je pouhých 20,-. Kč a i při této zanedbatelné sumě zde platí všemožné slevy.