Loading...
Zajímavou olomouckou atrakcí, která ovšem nemá s klasickým výstavním prostorem nic společného, je tzv. Lomená galerie. Toto – v podstatě „obyčejné“ – rohové podloubí je dokonce natolik významné, že jej v květnu roku 2014 jako veřejnou galerii slavnostně otevíral sám hejtman Olomouckého kraje. A navíc toto podloubí mezi svými zařízeními uvádí Vlastivědné muzeum v Olomouci, které dokončilo jeho rekonstrukci již v roce 2008.
Tedy - přesněji řečeno - muzeum hlavně dokončilo rekonstrukci svého depozitáře v bývalé školní budově jezuitské univerzity z počátku 18. století, nacházející se na Denisově ulici. A právě její součástí je také lomený nárožní průchod v sousedství kostela Panny Marie Sněžné. No a zde nastal problém, či spíše problémy. Těmto problémům se říká sprejeři a – bohužel většinou - ti nejneschopnější z nich opakovaně průchod poničili různými nápisy. V lednu roku 2014 pak omítku průchodu pokreslil černým fixem třiadvacetiletý student, který byl následně odsouzen k podmínečnému trestu a k náhradě škody.
No a někdy v té době padl návrh na vytvoření průjezdové galerie, jejíž koncepce by vycházela z „klasického“ street artu. Celý projekt Lomené galerie pak muzeu předložil absolvent Vyšší odborné školy filmové ve Zlíná a produkční MUO Kamil Zajíček. Díky tomu vznikla Lomená galerie, prezentující současný street art začínajících mladých umělců (obou pohlaví, samozřejmě).
Lomená galerie se brzy stala místem známým, oblíbeným a nepřehlédnutelným – zkrátka zde vznikla nová olomoucká atrakce. Také autor tohoto článku se zde už několikrát s nepředstíraným zájmem zastavil a následně pokochal. Ono totiž je opravdu se na co dívat. Jenom je smutné, že i tyto „galerijně - legální“ – a mnohdy skutečně pozoruhodné – výtvory musí občas nějaký debil (jiné slovo snad použít ani nejde, pokud by nechtěl člověk použít výrazu ještě ostřeji expresivního) doozdobit nějakým myšlenkově bohatým nápisem nebo vysoce kulturní malůvkou. Možná i proto se však „exponáty" v galerii čas od času kompletně obměňují …