Olomouc – mauzoleum biskupů
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
V olomoucké katedrále sv. Václava, nácházející se na Kostelním náměstí, je možné – mimo jiné – navštívit rekonstruovanou tzv. dolní kryptu, ve které naleznete Mauzoleum slavných olomouckých biskupů. Mauzoleum bylo – zejména díky financím z norských fondů – slavnostně otevřeno a zpřístupněno veřejnosti dne 17. prosince roku 2010. Jedná se opravdu o místo navštíveníhodné a navštěvované (i do jisré míry i unikátní), možná také zásluhou nové vzduchotechniky a osvětlení. Současně pod presbytářem chrámu vzniklo také důstojné modlitební místo i krásný výstavní prostor.
Samotný katedrální Kostel sv. Václava, který je dnes převážně stavbou neogotickou, byl postaven v letech 1107 až 1131.
V hrobce dolní krypty dnes naleznete čtyři zrestaurované sarkofágy s ostatky olomouckých biskupů. Ty se na své místo vracely postupně a široká vrřejnost může toto místo navštívit poprvé po více než sto letech. Sarkofág, patřící Františkovi z Ditrichštejna je prázdný, ve třech zbylých odpočívají ostatky Karla II. z Lichtenštejna, Viléma Jana Vojtěcha z Kolovrat a Marie Tadeáše, hraběte z Trauttmansdorfu. Tři rakve jsou barokní a cínové, jedna měděná a klasicistní. Ostatky biskupa Františka z Ditrichštejna, který žil v letech 1570 až 1636 - a býval nazýván „českým kardinálem Richelieu" - jsou pohřbeny na neznámém místě.
Slavnostního otevření mauzolea, které bylo zbudováno jako volné pokračování opravy katedrály se zúčastnili – mimo jiné – také olomoucký arcibiskup Jan Graubner nebo velvyslanci Norska a Rakouska. Rakouský velvyslanec Ferdinand Trauttmansdorff je dokonce přímým příbuzným jednoho z pohřbených biskupů. Na místě prý také slíbil, že se naučí česky tak dobře, aby se vyrovnal svému předkovi a nepotřeboval tlumočníka. A jen tak pro zajímavost: obdobným způsobem jako olomoucká katedrála - alespoň co se finančního krytí týče - byl opraven také Zámecký park v Loučné nad Desnou. Renovace katedrály sv. Václava v Olomouci, včetně restaurování fresek, nábytku a církevní pokladnice, trvala téměř dva roky. Slavnostním otevřením Mauzolea olomouckých biskupů byla celá akce – za téměř milion euro – ukončena. Samotné honosné cínové sarkofágy s bohatou výzdobou restaurovala firma Houska & Douda s.r.o. A čí mauzoleum že to vlastně můžeme navštívit?
František Ditrichštejn (*1570 Madrid, + 1636 Brno), někdejší kardinál a pozdější olomoucký biskup se postupně vypracoval mezi nejvýznamnější osobnosti dějin střední Evropy v I.. třetině 17. století.
Vilém Jan Vojtěch Kolovrat-Libštejnský (*1624 Insbruck, +1668 Brno) v Olomouci ve skutečnosti – v roli biskupa - nikdy nepůsobil. Byl však postupně jmenován kanovníkem olomouckým a pražským, prelátem arcijáhnem olomoucké kapituly, a poté také arcibiskupem pražským a velmistrem řádu křížovníků s červenou hvězdou.
Karel II. Lichtenstein-Castelcorn (*1624 Kladsko, +1695 Kroměříž), olomoucký biskup, který se zasloužil o duchovní i ekonomickou obnovu diecéze po třicetileté válce i o rozvoj uměleckých sbírek olomouckého biskupství. .
Maria Tadeáš Trauttmansdorff (*1761 Graz, +1819 Vídeň), biskup, který se zaměřil hlavně na vnitřní správu diecéze a který byl roku 1816 jmenován kardinálem.
Co ještě na závěr dodat zajímavého? Možná to, že zde uvidíte i – celkem tradiční – nápis „Prach jsi a v prach se navrátíš“, tentokrát ovšem v českém, anglickém i německém jazyce. Nebo fakt, že dřevěné rakve uvnitř původních sarkofágů se rozpadly na prach, ale olivový křížek a medailonek v nich „přežily“ bez jakéhokoliv poškození.
A ještě jedna důležitá informace. Do prostor krypty lze nahlédnout v sezoně, tedy v období od března do listopadu.