Olomouc – Ponorka (Hospoda U Musea)
Turistické cíle • Sport a rekreace • Cyklo bar - hospůdka
Mnohá česká, moravská i slezská města se mohou pochlubit místem, které nikdy neztratilo svou duši a které se – někdy zaslouženě, někdy spíše nezaslouženě – stalo skutečným kultem. U měst univerzitních se takové místo očekává tak nějak automaticky a jistě není překvapením, že se většinou jedná o nějakou tu osvěžovnu. V hanácké metropoli Olomouci je takovou oázou v poušti Ponorka, tedy Hospoda U Musea, kterou v minulosti opakovaně navštívil minimálně snad úplně každý, kdo v tomto městě studoval nebo kdo z tohoto kraje pochází a měl vlasy nějaký ten centimetr pod vrchol bezlímcového trička.
Označení hospoda je přitom v tomto případě hodně nepřesné. Jedná se totiž současně o pivnici, restauraci, kde se podávají – i o víkendech – polední meníčka, vyhlášený hudební klub, recitační sál i výstavní prostor. Koneckonců i na oficiálních internetových stránkách Ponorky se můžeme dočíst, že „až do převratu v závěru osmdesátých let poskytovala zázemí a azyl velkému množství undergroundových a všelijace různých individualit“, že byla místem, kde „své literární texty předčítali Ivan M. Jirous, J.H. Krchovský, Pavel Zajíček a mnozí další“ nebo že v současné době „za domovskou scénu slouží souboru Free Jazz Trio Olomouc a kultovní kapele Elektrická svině“. Po revoluci zde koncertovala i taková „svatá“ jména, jakými pro mnohé byla a jsou Jim Čert, DG 307, Echt! nebo Umělá hmota.
Do tohoto podniku se svého času „ponořili“ i Karel Kryl nebo Allen Ginsberg a v současné době by měla Ponorka dokonce slavně vstoupit i na filmová plátna, protože je jedním z míst, kde bude v létě roku 2016 režisér Miroslav Krobot natáčet svůj nový film Kvarteto. Filmovou star se údajně stane proto, že má Ponorka v sobě atmosféru i genia loci, díky kterému zde prý mnozí nalezli svůj druhý domov.
Legendární Ponorka – neboli oficiálním názvem Hospoda U Musea – bývá označována jako hospoda s undergroundovou duší a najdeme ji na adrese Třída 1. máje 8, tedy mezi tramvajovými zastávkami U Dómu a Náměstí republiky (a nedaleko Vlastivědného muzea i Muzea moderního umění). Vstup do podniku charakterizují skutečné mohutné ponorkové dveře a jeho interiér je laděn do stylu tradiční české hospody, kam mnozí rádi zajdou například na hutnou polévku za lidovou cenu.
Co dodat na závěr? Mnohé možná nepotěší fakt, že se zde točí desítka Staropramen. Kuchyně je česká a staročeská (proto potěší například nedávná kombinace ruský boršč a vídeňský řízek). Oficiální otevírací doba je většinou od 10,00 do 24,00 hod. A bývá tady opravdu dobře …