Olomoucký chrám sv.Gorazda
Jako zjevení působí na příchozí odjinud olomoucký chrám sv.Gorazda. Místní si na něj už dávno zvykli a říkají mu ruský kostel. Což je nesmysl, neboť tahle pravoslavná sakrální stavba nemá s Ruskem nic společného - byla pouze zbudována v exotickém byzantském slohu.
Pravoslavná církev v Olomouci vznikla za první republiky, v roce 1924 a první liturgii sloužil biskup Gorazd. Tehdy ještě církev neměla svůj vlastní kostel, ale jeho výstavba byla v plánu. Základní kámen byl slavnostně položen roku 1937 a poté už tu byl podle plánů architekta Vsevolda Kolomáckého (ten byl nejen architektem a malířem, ale i pravoslavným otcem) vystavěn kostel. Dokončený a slavnostně vysvěcen byl v květnu 1939 českomoravským pravoslavným biskupem Gorazdem II.
(Jeho osud se naplnil roku 1942, kdy tento statečný muž - vlastním jménem Matěj Pavlík - poskytl v kryptě pražského pravoslavného chrámu azyl atentátníkům na Heydricha. Úkryt byl prozrazen, biskup zatčen a po krutém mučení v září 1942 popraven.)
Roku 1942 byl olomoucký chrám okupanty přeměněn na skladiště a do konce války došla k úhoně fasáda, věž i střecha. Po osvobození byl navrácen pravoslavné církvi. Opravu zorganizoval opět arch.Kolomácký a byla při ní přistavěna i kaple. Roku 1950 se stal chrámem katedrálním a sídlem olomoucko-brněnské epardie. „Generální“ rekonstrukce chrámu proběhla v letech 1985 – 1987. Fasáda po opravě zazářila novou hnědorůžovou barvou, tu původní totiž tvořilo nehezké šedivé obložení a kopuli věže i interiéry ozdobilo nové pozlacení, kterýžto drahý kov věnovala olomouckému chrámu Ruská pravoslavná církev.
Nynější katedrální chrám byl vystavěn na půdorysu kříže a je sice symetrickou, ale hodně členitou stavbou s vysokou oktogonální věží ukončenou pozlacenou cibulovitou bání s pravoslavným křížem. Věž po stranách zdobí půlkruhové dekorativní tvary s motivem láskyplných plamenů Ducha svatého. Zajímavá jsou i dvojitá a trojitá okna ve zvonici, která jsou symbolem dvou křesťanských dogmat.
V suterénu chrámu je velký prostor sloužící jako náhradní modlitebna a také jako místo pro setkání a konání různých akcí. Dále tu jsou kanceláře administrativy. Po schodech se vystupuje do předsíně a za ní už je vlastní chrámová loď. Nad vstupem visí portrét sv.Gorazda (olejomalba vyvedená na plechu) a nad předsíní je umístěn obraz Bohorodičky. Ve vlastním interiéru se pak nachází nevysoký Ikonostas s ikonami sv.Gorazda (tomu v pořadí druhému – mučedníku, byla v chrámu v osmdesátých letech v chrámu zbudována i nová kaple), sv.Jana Křtitele a Bohorodičky. Ikonostas je rozdělen třemi průchody.
Chrám sv.Gorazda, ve kterém se denně slouží bohoslužby, najdeme na stejnojmenném náměstíčku ležícím poblíž břehů Moravy na křižovatce ulic Kpt.Nálepky a Pasteurovy. Je umístěn na východním okraji centra města a od olomouckého hradu a katedrály sv.Václava jej dělí vzdálenost asi jen 300 metrů. Na druhé straně od něj není daleko ke klášteru Hradisko.
K chrámu sv.Gorazda se může návštěvník dopravit tramvají, ale od hlavního nádraží se k němu lze dostat i pěšky.