Pardubický kostel Zvěstování Panny Marie
Na nejstaší pardubickou sakrální stavbu narazíme jen asi 150 m západně od břehů Chrudimky a Prokopova mostu. Vypíná se na severní straně parčíkového Komenského náměstí a původní kostel zde stál již roku 1359, kdy jej nechal vystavět místní arcibiskup Arnošt. Tehdy byl jako farní kostel součástí areálu minoritského kláštera. Mniši si pod chrámem zbudovali i rozsáhlé hrobky.
V 16.století prošel kostel Zvěstování Panny Marie pozdně gotickou přestavbou, další stavební práce už proběhly v duchu renesance a po třicetileté válce, kdy vyhořel díky ostřelování švédkým vojskem pod velením generála Torstensona, se dočkal obnovy ve stylu baroka. Ty naštěstí nebyly až tak rozsáhlé a navíc byly překryty mnoha dalšími stavebními úpravami. Poslední větší proběhla začátkem minulého století.
Dnes zde vidíme, že se jedná se o jednolodní objekt s pětibokým presbytářem a na jihu umístěnou sakristií. Boční fasády jsou členěny obdélnými opěráky, mezi nimiž jsou okna. Vstupnímu průčelí na západní straně dominuje velký trojúhelníkový štít, v němž byl proražen pravoúhlý vchod s profilovaným ostěním. Nad ním je umístěn znak Pernštejnů a znak města Pardubic. Horní část vchodu byla upravena při stavebních pracích na začátku 20.století. Při nich byl krom jiného vyměněn barokní oltář za novogotický a strop presbytáře zkrášlily obrázky namalované podle předlohy Mikoláše Alše.