Pokud přijdeme k jaroměřské Základní škole Boženy Němcové (bývalá dívčí obecná a měšťanská škola „Na Ptákách“ z let 1913-1914), uzříme v parčíku při křižovatce ulic: Ot. Španiela, Dr. Ed. Beneše, Studničkovy a Pionýrské, jež je nazývána jako Husovo náměstí, hranolový sokl s bustou spisovatelky Boženy Němcové, který je podložen pískovcovou podkladní deskou. Na něm je vyveden vpředu text: „BOŽENA NĚMCOVÁ“ a pod ním třílistá lipová větévka, vzadu je pak nápis: „Dle modelu V. Wagnera provedl arch. A. Wagner 1947. Dílo předčasně zesnulého jaroměřského socháře Václava Wagnera“.
Tento pomník má však delší historii, neboť sádrový model pro bustu byl vypracován již v roce 1938 (roku 1943 měla být provedena v mramoru), určen byl původně pro Josefov a je uložen ve zdejším městském muzeu. Ke zřízení pomníku však došlo až ve výše zmíněném roce 1947, kdy byl již sám autor předlohy Václav Antonín Wagner mrtev, protože zesnul 26. září 1944. U jeho vybudování stál Kruh přátel kultury ve spolupráci s Národní frontou žen v Jaroměři. Úprava místa byla vykonána stavebním úřadem města Jaroměře, přičemž náklad těchto prací dosáhl 4 500 Kčs a sama busta vznikla předchozího roku.
K jeho slavnostnímu odhalení došlo 4. května 1947 za účasti Pěvecké a hudební jednoty Jaromír. Slavnostní projev tehdy měl ředitel knihovny Národního muzea PhDr. Miloslav Novotný. Zmínky o této události se dostaly i do celostátního tisku, např. „Národní osvobození“ z 6. května 1947 o tom všem píše: „Pomník Boženy Němcové v Jaroměři. V neděli dopoledne byl odhalen v Jaroměři u dívčí školy pomník spisovatelce Boženě Němcové. Pomník, dílo jaroměřského sochaře Václava Wagnera, postavil z podnětu MUDr. Jana Loužila (poznámka autora: 1893-1960, od roku 1921 zdejšího stomatologa a krátce před německou okupací starosty Jaroměře, který strávil období let 1940-1945 po německých věznicích a měl to štěstí, že přežil pochod smrti) Kruh přátel umění a Národní fronta žen v Jaroměři. Po odhalení pomníku pokračovala slavnost pro nepříznivé počasí v sokolovně, kde vzpomínku na spisovatelku Boženu Němcovou proslovil dr. Miroslav Novotný, ředitel knihovny Národního musea v Praze.“ 28. února 1964 byl navíc tento pomník zapsán do státního seznamu kulturních památek.
Na závěr ještě dodejme, že tento pomník není na území Jaroměře jediným, neboť v souvislosti se stým výročím prvního vydání Babičky byl 29. května 1955 na náměstí B. Němcové v Josefově odhalen pomník s bustou autorky, dílo profesora hořické kamenicko-sochařské školy Josefa Kalfuse (1908-1964). Ten má upomínat méně známou fázi života této spisovatelky, když byl její manžel přeložen 1. května 1838 z Červeného Kostelce do Josefova, kde měl převzít úřad správce finančního okresu. Zde se mu však příliš nevedlo, i když byl v červenci téhož roku jmenován podinspektorem. Než však obdržel jmenovací dekret, tak se mu udála nepěkná věc. Při cestě od Vlkova zadržel spolu s kolegou člověka, kterého podezříval z pašeráctví a kvůli němu se dostal do sporu s vojákem 18. pěšího pluku. Ten si stěžoval na Němce na velitelství, že na něj byla tasena zbraň a velitelství podalo následně udání ke krajskému úřadu, jenž ho i přes protesty potrestal. Dokonce mu bylo vyhrožováno degradací. Obrátil se sice se stížností až do Vídně, ale výsledkem bylo to, že jeho povýšení bylo zrušeno, byl zbaven služby a platu. Teprve po řadě proseb a přímluv různých osobností byl přijat zpět v hodnosti pouhého respicienta, navíc se musel opět přestěhovat, tentokrát do Litomyšle.
O propagaci jejího jednoročního pobytu v Josefově, nejprve v bývalém hostinci „U Veselých“ čp. 27, kde se 6. srpna 1838 narodil syn Hynek, a později u kupce Hlávky v čp. 67, se zasloužil v meziválečném období zdejší turistický spolek, z jehož podnětu byla 15. dubna 1923 vyznačena „Stezka Boženy Němcové“ od Josefova až k Opočnu a 25. září 1932 odhalena pamětní deska na domě čp. 67, kde autorka svého času bydlela. Slavnostními řečníky byli prof. PhDr. Zdeněk Nejedlý a PhDr. František Sekanina, vydavatel sebraných a vybraných spisů českých klasiků. Po odhalení desky odevzdal veřejnosti místní okrašlovací spolek „Vyhlídku B. Němcové“, pod níž stávala již od roku 1790 vojenská prádelna, která byla zbourána v lednu 1948. Více informací o pomníku Boženy Němcové lze dohledat na webu památkářů:
https://pamatkovykatalog.cz/sochabusta-bozeny-nemcove-2278898.