O vzniku pomníku padlým v 1. světové válce bylo uvažováno již krátce po vzniku ČSR, protože takováto akce byla tehdy skoro samozřejmostí, ale k uskutečnění tohoto plánu došlo jen částečně. Nejprve byla v roce 1923 vysazena Lípa svobody a 22. června 1924 slavnostně zasazena do průčelí nově vybudovaného obecního domu čp. 160 bronzová pamětní deska s 21 jmény mužů, kteří se nevrátili z front 1. světové války. 17. července 1927 místní členové z Jednoty čs. obce legionářské Opatovice nad Labem a okolí uložili do uzavřené schránky dopis s půdou z bojiště u Zborova, a to u příležitosti 10. výročí této bitvy. Od té doby se zde při všech slavných výročích uskutečňovala různá shromáždění a u pamětní desky i pod ní bývaly zavěšené věnce a další výzdoba.
Schránka byla původně umístěna pod pamětní deskou připomínající padlé v 1. světové válce a zůstala ve zdi obecního úřadu i po jejím přemístění, neboť se nehodila do tehdejší doby. Byla zakryta taškou, zatřena fasádní barvou a objevena byla teprve v roce 2014, do té doby o její existenci nikdo nevěděl. Podrobnosti o tomto nálezu lze zjistit v článku na tomto webu:
https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/v-opatovicich-nad-labem-nasli-pod-omitkou-pamatku-na-legionare.A140729_152030_pardubice-zpravy_jah.
Od té doby se dlouho nic nedělo, teprve při slavnostním zasedání MNV, MO KSČ a MV NF na počest 25. výročí osvobození Československa Rudou armádou byl oprášen nápad, aby bylo vzpomenuto těch, co položili své životy za naši vlast. Nejprve se hovořilo pouze o těch, kteří zahynuli díky německým okupantům, ale nakonec se došlo k závěru, že si ocenění zaslouží také ti, co padli na frontách 1. světové války. Pískovcový pomník pak byl odhalen v červnu 1973 v parku na Karlíně (parková úprava a montáž laviček proběhly na jaře téhož roku, přičemž část prací se uskutečnila 12. května 1973 v rámci mimořádné směny na počest nadcházejícího jednání krajské konference KSČ) u ohybu Opatovického kanálu, který byl znovuobnoven roku 1967, a to u příležitosti oslav 900 let založení obce, jež byly zahájeny 20. května 1973 slavnostním otevřením výstavy o historii Opatovic nad Labem, kterého se zúčastnil také tajemník pardubického OV KSČ Jiří Klouček. Během celého léta se uskutečnilo přes 30 kulturních, vzdělávacích, politických i sportovních akcí, jež byly organizovány mimo MNV snad všemi místními spolky, což dosvědčuje kratičký článek, který vyšel v "Pochodni" 18. června 1973:
"900 let Opatovic nad Labem
Oslavy devítistého výročí vzniku Opatovic nad Labem včera vyvrcholily slavnostním zasedáním MNV, kterého se zúčastnil místopředseda KNV soudruh Jan Pravda, předseda ONV F. Havránek a další hosté. Soudruh Josef Zajíc, předseda MNV, zhodnotil vše, co zde občané vykonali, co se změnilo ve výstavbě, v zemědělství i v myšlení lidí. V závěru svého projevu mimo jiné řekl: "Rok 1973 je rokem 25. výročí únorového vítězství, dnem, kdy jsme vykročili pevným krokem k socialismu, ale u nás i rokem devítistého výročí vzniku naší obce.
Nejlepší oslavou bude, když vytvoříme společnou prací další nové hodnoty.
Do tohoto období vstupujeme proto všichni s pevným odhodláním přispět k dalšímu rozvoji naší obce a socialistické vlasti."
Odpoledne se sešli občané této obce v areálu památníku, kde byl odhalen Památník obětí obou světových válek, jehož tvůrci jsou žáci střední průmyslové školy v Hořicích."
Vznikl tak zvláštní socrealistický pomník, jehož slavnostní odhalení 17. června 1973 bylo vyvrcholením výše jmenovaných oslav, neboť na nízké čtvercové základně se nachází 3,1 m vysoký pylon s českým lvem a nápisem: „ČEST HRDINŮM“, který na vrcholu protíná stylizovaný oblak, po stranách jsou na pískovcových šikmo nakloněných soklech umístěny bronzové desky se jmény padlých, jež byly původně umístěny na zdi obecního úřadu. Na levé desce je napsáno: „PADLÝM VE SVĚTOVÉ VÁLCE 1914-1918 ČERNÍK VÁC., HAVELKA JOS., HLADÍK FR., CHVÁTAL JOS., CHVOJKA JOS., JÍŠA FR., KADEŘÁVEK FR., KOŠŤÁL JOS., KOUBEK BOH., KŘOVÁK VÁC., MRÁZEK ANT., OTRUBA JOS., PETRUŽÁLEK JOS., POPELKA K., REJTHAR LAD., SEDLÁČEK FR., VALÁŠEK VÁC., VILDENSCHVERT R., VOSÁHLO JAR., VOSÁHLO K., GOTTVALD JOS., MRÁZEK FR.“ a na pravé můžeme nalézt tento text: „PADLÝM V BOJI ZA SVOBODU 1938-1945 VOLEK AL. KAPITÁN ČSL. LETEC., JOZÍF JAN, NYKLÍČEK FR., VACEK FR., VOLEK JAN., ŽÁK JOS., JIŘINEC FR., SYRŮČEK JOS.“
K jeho první opravě došlo již záhy v roce 1977 a od té doby je o něj pravidelně pečováno. 30. prosince 1987 byl zapsán do státního seznamu nemovitých kulturních památek, což můžeme zjistit na webu památkářů:
https://pamatkovykatalog.cz/pomnik-obetem-i-a-ii-svetove-valky-15899987. Dnes se u něj kladou kytice a věnce zejména při výročí vzniku republiky (viz
https://www.opatovicenadlabem.cz/kalendar-akci/104-vyroci-vzniku-samostatneho-ceskoslovenskeho-statu).