Loading...
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Když jsem se zase letos po několikáté vydal kolmo na Skřítek (je to od nás nejbližší skutečně horské sedlo), jak jsem překonal rozcestí na Hvězdě, a stoupání do serpentiny nad ní, připomněl jsem si, že tu někde jsou nějaké relativně významné skály. V jednom z loňských cestopisů líčí Franta Lysáček, jak se z Černého a Bílého kamene dostal až na poslední kótu pomysleného hřebínku. Ta se nenápaditě nazývá Skály (929m). Kvůli dešti již dál dolů nepokračoval, nicméně se zmiňuje, že někde dole pod zmíněným vrcholem by ještě něco mělo být.
Samozřejmě jsem zmiňované místo několikrát navštívil prstem po mapě. Na nejnovějších podrobných mapách je skutečně naznačen nějaký pás skal zhruba jihozápadně směrem právě ke Hvězdě. Pokud tedy mapa nelže, nemůže to být moc daleko od cesty. Navíc mapa geologických lokalit naznačuje, že míst není zcela bezvýznamné.
Tudíž kousek za serpentinou nad Hvězdou odložím kolo na celkem pěkné lesní pěšince a pouštím se do lesa (mladý vykácený) kde tuším, že by něco mohlo být. Je nutno obejít asi 30 m hustých mladých smrčků, než se dostanu do průchodnější části, a hle po nějakých 20 m na mě vykoukne jakási skalka. Jak jdu blíž, vidím, že jsem našel to co jsem hledal. Hned na začátku přicházím celkem k pěkné skalce, sice nevysoké, ale pěkně zprohýbané. Na první pohled by člověk řekl, zase nějaká rula, ale ouha, ta barva a nakonec i ta skála je v lomu dosti hladká. Rula je přece jen tak nějak hrbolatější. Povětšinou je navíc rula spíš šedivá, tady ale jsou odstíny hnědé (až červené, že by železo?). Bílá zas tak překvapivá není, to jsou nějaké křemeny, nic neobvyklého. Tak se pokouším útvar obejít, od východu je kolem malé kamenné moře, skály ubíhají v takovém zřetelně vystupujícím pásu nad terénem (min 6 m nad okolním terénem, postupně i víc), v podstatě směrem k vrcholu Skal. Nakonec se mi podaří vystoupat až na vrchol a kráčet po hřebínku, odhaduji délku něco přes 100 m, jak se mi nakonec podaří dojít k mírnějšímu svahu tak po západní straně opíšu kolem trasu k patě skal. Vlastně až na tu čelní skálu jde spíš o skalní výchozy ovšem celý útvar dosti jasně vystupuje nad okolním terénem.
Ač nevysoké, velmi zajímavé útvary. A protože místo je skutečně zařazena mezi zajímavé geologické lokality, trošku odborných termínů: oblast moravskoslezská, silezikum, vrbenská skupina – desenská jednotka – obal desenské jednotky.
A pro pořádek cituji přímo z popisu:
Oblast: Silesikum a žulovský masiv
Lokalizace: Asi 450 m jz. od kóty 928 m Skály, 3 km jv. od Rudoltic, asi 10 km v. od Šumperka
Charakteristika objektu: výchozy, skalní defilé na hřbetu o délce asi 100 m, výška až 5 - 7 m
ID : 1491
Výchozy devonu u Rudoltic. Bazální sekvence devonu (reprezentant drakovského kvarcitu), střídání centimetrových až decimetrových poloh světlých křemenných metapískovců až metakonglomerátů (valouny do cca 1,5 cm) a tmavě šedého chloritoid - muskovitického fylitu. Jedna z mála lokalit, kde je dobře patrná původní vrstevnatost se sklonem kolem 40° k JV. Naložená kliváž, která je často jedinou pozorovatelnou foliací na výchozech v širokém okolí má sklon asi 60° k SZ.
Tak tedy metapískovce, to bude ta nezvyklá barva a k tomu přímo skalní defilé.